שיעור האבטלה עלה ל-21.4%; כ-730 אלף מובטלים מתחילת מארס

מתוך מאות אלפי המובטלים שנרשמו לשירותי התעסוקה מאז התפרצות הקורונה, 90% יצאו לחופשה ללא תשלום. מאתמול אחר הצהריים נרשמו כ-10 אלף דורשי עבודה חדשים

זמן צפייה: 00:18

מגפת הקורונה: שירות התעסוקה עדכן הבוקר (שישי) כי מאז אתמול  אחר הצהריים נרשמו 9,497 דורשי עבודה, וכעת מספר המובטלים עומד על 732,525 מתחילת חודש מארס, כאשר 90% מהם יצאו לחופשה ללא תשלום. שיעור האבטלה עומד כעת על 21.4%.

בשעות הקרובות שירות התעסוקה יעביר 200 אלף נרשמים נוספים למוסד לביטוח לאומי, על מנת שיעביר להם קצבת אבטלה בהקדם. לאחר העברה זו יגיע מספר הנרשמים שהועברו לתשלום בביטוח הלאומי ל-700 אלף.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

עשרה מתו מקורונה בישראל; מניין החולים זינק ל-3,035

שוודיה נמנעה מבידוד, מספר החולים זינק – והיא נסוגה

זכרתם לכוון את השעונים? ישראל עברה לשעון קיץ

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הלילה את בכירי האוצר להגדיל את תוכנית הסיוע הכלכלית להיקף של 80 מיליארד שקלים, כדי להשוותה למצב בעולם, כשרוב הסכום יינתן באמצעות תוספת תקציב ולא רק בהקלה תזרימית (הלוואות). הדגש בדיון היה על המסגרת הכללית ולא על רשימת הצעדים שיינקטו, אך במשרדי הממשלה יש הבנה שהתוכנית תכלול מענקים ישירים לעסקים כפי שפורסם אמש. בשעות אלה נמשך גיבוש המתווה המתוקן וגרסה מעודכנת שלו תובא לאישור נתניהו בהמשך.

כאמור, אתמול פורסם לראשונה בחדשות 13 כי נתניהו צפוי להכריע בין שתי תוכניות חירום חלופיות להצלת העסקים בישראל, על רקע משבר הקורונה. על פי הגרסה "הרזה", שגיבש אגף התקציבים של האוצר, יועמדו לרשות העסקים והעצמאים הלוואות נוספות בערבות מדינה, בהיקף של מיליארדי שקלים, לפי המודל שהופעל במשבר הגדול ב-2008. בנוסף, מסכים האוצר לפטור מארנונה לכמה חודשים את העסקים שנסגרו בהוראת הממשלה - בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקלים. הרשויות המקומיות, שייפגעו מהמהלך, יקבלו פיצוי חלקי מהמדינה, שגובהו ישתנה לפי מצבן הכלכלי ערב המשבר. באוצר חוששים כי הרחבת התוכנית מעבר לצעדים אלה, עלולה להעמיק את הגירעון הגדול בקופת המדינה ולהקשות על המשק לתפקד בתום משבר הקורונה.

מנגד, גורמים מקצועיים במשרד ראש הממשלה סבורים כי המתווה אינו נדיב מספיק ולא מספק פיתרון יסודי למגזר העסקי, המצוי בחלקו על סף קריסה. לכן הם מצדדים בתוכנית מורחבת, שגיבשו בשבוע האחרון ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופסור אבי שמחון וח"כ ניר ברקת מהליכוד, ולפיה ההלוואות יוחלפו במענקים של מיליארדי שקלים לעסקים בחודש. ככל הנראה גם נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, צפוי לתמוך בתוכנית לאחר שלמד את פרטיה.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

על פי המתווה המסתמן, המאמץ הממשלתי יופנה למניעת פשיטות רגל של עסקים: כל חברה שמחזור המכירות שלה צנח ביותר מ-50% לעומת החודש המקביל ב-2019 - כפי שדווח למע"מ - תזכה בפיצוי של 25%, מתוכם מחצית תשולם כמענק במזומן ומחצית כהלוואה ארוכת טווח בערבות המדינה.

מחישובים שערכו שמחון וברקת, עולה כי המענקים במזומן יעלו למדינה כשלושה מיליארד שקלים בחודש, ההלוואות הנוספות לחברות יועמדו בהיקף של עוד שלושה מיליארד שקלים, ואילו דמי האבטלה והחל"ת צפויים לעמוד מהחודש הבא על כחמישה מיליארד שקלים. בהערכה שהמשבר יימשך חמישה חודשים, ההוצאה הישירה צפויה להסתכם ב-40 מיליארד שקלים לפחות. את המתווה, שבו תומכים גם ראשי המגזר העסקי, גיבש ברקת לאחר שקיים עמם סדרת פגישות בעקבות הביקורת החריפה שמתחו על טיפול הממשלה במשבר הכלכלי.

בכל אחת מהגרסאות, התוכנית צפויה לכלול גם התייחסות ל-135 אלף המפוטרים מעל גיל 67 שאינם זכאים לדמי אבטלה לפי ההגדרות הקיימות, ולעשרות אלפי צעירים שלא עבדו ב-12 מתוך 18 החודשים האחרונים. אם הקריטריונים יורחבו לגביהם, זרם התביעות לקבלת דמי אבטלה צפוי להתגבר שוב בסוף השבוע.