יותר משנה אחרי שניסה לשים קץ לחייו: יהודה משי זהב מת בביה"ח

משי זהב הלך לעולמו יותר משנה לאחר שפורסמו נגדו עדויות שלפיהן הוא נהג במשך שנים לתקוף ולנצל מינית נשים ונערים. לאחר פרסום העדויות, הוא ניסה לשים קץ לחייו ואושפז במצב אנוש בבית החולים שערי צדק בירושלים. לאחר מכן הוא הועבר לבית החולים הרצוג - שם מת הבוקר

זמן צפייה: 00:20

יהודה משי זהב, לשעבר יו"ר זק"א שנגדו פורסמו עדויות שלפיהן נהג במשך שנים לתקוף ולנצל מינית נשים ונערים - מת הבוקר (רביעי) בבית החולים הרצוג בירושלים שבו היה מאושפז, לאחר שניסה לשים קץ לחייו ופונה תחילה לבית החולים שערי צדק כשמצבו אנוש  - כחודש לאחר פרסום העדויות. משי זהב היה בן 62 במותו.

לכתבות נוספות בנושא >>

"רצח של הנפש": עדות המתלוננת נגד יהודה משי זהב

בעקבות העדויות על עבירות מין: נפתחה חקירה נגד יהודה משי זהב

מידע חדש במשטרה: אישה טוענת שמשי זהב אנס אותה לפני 4 שנים

העדויות נחשפו באתר "הארץ" מפיהם של שישה בני אדם, שטענו כי יו"ר זק"א תקף וניצל אותם מינית במשך שנים. משי זהב הכחיש בזמנו את הדברים, ומסר: "מדובר בטענות סתומות ואנונימיות, ההולכות עשרות שנים אחורה. אבהיר מייד כי אין שחר לדברים".

זמן קצר לאחר חשיפת העדויות בעיתון, הוגשה במשטרה תלונה ראשונה נגדו בגין סדרה של פגיעות מיניות. אחד המתלוננים, גבר בשנות ה-30 לחייו, סיפר לחוקרי להב 433 על שורה ארוכה של פגיעות מצד יו"ר זק"א, שאירעו לכאורה בעת שהיה קטין.

עקב הטענות, ויתר משי זהב על קבלת פרס ישראל שהוחלט להעניק לו לפני שהתפוצצה הפרשה. בנימוקי הוועדה, נכתב כי הפרס ניתן לו על "תרומתו יוצאת הדופן הן לקידום הסיוע באירועי אסון, והן על פועלו לחיזוק האחדות וקירוב לבבות בחברה הישראלית".

זמן קצר לאחר פרסום העדויות המשטרה פתחה בחקירה פלילית נגד משי זהב בחשד לביצוע עבירות מין. החקירה התנהלה על-ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433. החוקרים יצרו קשר עם אחת מקורבנותיו של משי זהב, במקרה שאירע לפני שבע שנים ולא חלה עליו התיישנות. בשל כך, משי זהב נחשד בניסיון אונס. כמו כן, בחדשות 13 פורסם כי כבר לפני שלוש שנים, לפני אירוע לציון 30 שנה להקמת זק"א, קיבלו ניצבים במשטרה מכתב אנונימי תחת הכותרת "אל תתנו יד לעבריין", ובו קראו נשים לבכירים במשטרה שלא לקחת חלק באירוע.

"... מזה שנים אנו קוראות להעלות לסדר היום הציבורי את פגיעותיו המיניות בנשים של מר משי זהב, אנו יודעות שאנשי משטרה מוזמנים לאירועים עמו והוא מתהדר בנוצות טווס כשמאחוריהן איש מסוכן עם כוח, שפלא שעד כה לא נערכה חקירה מקיפה לגבי פגיעתו הרעה בנשים...", כתבו הנשים. בשל המכתב, אף ניצב לא הגיע לאירוע, אך בעקבותיו נפתחה חקירה כדי לבדוק מי אחראי להפצתו וכמה אנשים זומנו לחקירה באזהרה. בתגובה לפרסום, המשטרה מסרה כי "כל תגובה נבדקת ביסודיות, אך לא כל מכתב אנונימי מאפשר פתיחת חקירה באזהרה. המשטרה תמשיך לנהל קשרי עבודה מקצועיים עם כל ארגוני החירום וההצלה".

הלך לעולמו כשנה וחצי אחרי שניסה להתאבד. משי זהב
הלך לעולמו כשנה וחצי אחרי שניסה להתאבד. משי זהב | צילום: פלאש 90

התקיפה מהשנים האחרונות והטראומה של המתנדב בן ה-11: העדויות נגד משי זהב

בד בבד, בחדשות 13 נחשפו עדויות נגד משי זהב, שמהן עלתה תמונה מטרידה של עבירות מין שיטתיות לכאורה מצד יו"ר זק"א. כך למשל, ד' סיפר כי היה רק בן 11 כשהכיר את משי זהב. "הייתי הזונה של יהודה. הרבה נגיעות מיניות, הרבה פורקן שלו", סיפר לחדשות 13. "הוא פגע בי עשרות פעמים, אם לא מאות. ידעתי על מקרים נוספים, לא אחד ולא שניים, שתמיד היו שם בשבילו, והוא היה יודע גם לפנק ולתת חזרה".

מ' הייתה צעירה חרדית בת 19, כשלפני 7 שנים בלבד נכנסה למשרדו. נ', חברתה שחיכתה לה בחוץ, סיפרה על האירוע הטראומתי. "היא יורדת משם נסערת, בוכה. היא מספרת לי שהוא פשוט טרק אחריה את הדלת, כיבה את האור, הצמיד אותה לקיר בכוח וניסה להכניס לה ידיים מתחת לחזייה", סיפרה. לדבריה, מ' חששה להגיש תלונה במשטרה בשל כוחו של משי זהב.

נ' עצמה, סיפרה לחדשות 13 כי קיבלה ממשי זהב הצעה מגונה בזמן שהיה בקשר רומנטי עם חברתה הגרושה - לצפות בהם מקיימים יחסי מין, תמורת תשלום. "יום אחד היא הייתה איתו בחוף הים. הוא עשה לה הפתעה. הוא הביא לה איזה בחור חסיד, בן 18. אני לא אשכח את זה. הוא פשוט אמר לבחור לגעת בה והוא יצפה בהם. הוא פשוט צפה בהם והוא נתן ל... לא יודעת אם זה לאנוס אותה, איך לקרוא לזה, אבל היא קפאה, ובסופו של דבר היא יצאה משם מסויטת מהסיטואציה", סיפרה.

עדות נוספות שהגיעה לידי חדשות 13 היא של מרדכי לוגסי, שלדבריו ביקש ממשי זהב להפסיק להטריד את אשתו, שעבדה בזק"א. "הוא אמר לי 'אם אתה רוצה, אני יכול להביא לך אישה אחרת במקומה'", סיפר לוגסי. "הוא איים עליי ואמר לי 'אם עוד פעם אתה רק תדבר על הנושא הזה... אני אישית אבוא עם הג'יפ שלי, של זק"א, ואדרוס אותך'. הוא הרס לי את הבית, ארבעה ילדים, הרס אותי ממש נפשית".