התאונה הקטלנית בערבה: נבדק אם אחד הנהגים היה תחת השפעת אלכוהול

לידי חדשות 13 הגיע תיעוד שבו ניתן לראות בקבוק וויסקי בתוך רכבו של אחד הנהגים. עדי ראייה שהגיעו למקום אמרו כי מהנהג נדף ריח חריף של אלכוהול. עם זאת, החשד בשלב זה הוא שמי שסטה מהנתיב הוא הנהג שהגיע מהכיוון הנגדי וככל הנראה גרם לתאונה שבה נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו עוד שניים בינוני

זמן צפייה: 05:21

פרסום ראשון: במשטרה בודקים אם אחד הנהגים שהיה מעורב בתאונה הקטלנית בערבה, שבהם נהרגו ארבעה בני אדם - בהם שלושה בני משפחה אחת - היה תחת השפעת אלכוהול. לידי חדשות 13 הגיע תיעוד שבו ניתן לראות בתוך הרב של אחד הנהגים בקבוק וויסקי מסוג גלנמורנג'י. עדי ראייה שהגיעו למקום אמרו כי מהנהג נדף ריח חריף של אלכוהול. עם זאת, יש לציין כי החשד בשלב זה הוא שהנהג שבא מהכיוון השני סטה מהנתיב. התיעוד הועבר למשטרה וכעת נבדק אם יש קשר בין הימצאות הבקבוק לתאונה הקשה.

התאונה התרחשה מעט אחרי 14:00, אז התנגשו שני כלי רכב בכביש הערבה (90), באזור פארן. התוצאה הקשה: ארבעה הרוגים - נערה בת 13, ילד בן 4 וגבר בן 65 שהיו בדרכם מחופשה באילת לביתם שבמזרח ירושלים. כולם נסעו במכונית אחת. אישה נוספת כבת 40 שנסעה ברכב השני נהרגה גם היא. עוד שני בני אדם פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. מצבם בינוני.

ב-16:30 החלה הפגנה של תושבי הערבה בקטע הכביש המדובר, בניסיון להעביר מסר למקבלי ההחלטות להעביר כסף כדי לתקן את הדרך שגבתה את חייהם של 80 בני אדם ב-20 השנים האחרונות. המוחים קראו: "די להרוגים, להרחיב את כביש 90". הערב הותרו לפרסום זהויותיהם של שלושה מארבעת ההרוגים: הילד דאוד שוויכי, אמו נור וסבו מוחמד עביד.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2205281702' autoplay='0' credit='' desc='זירת התאונה בערבה' poster='' kid='1_je1syxcw' duration='']

"מהרכב השני חולצו ארבעה נוסעים, גבר בשנות ה-60 לחייו, נערה כבת 13 וילד כבן 4; הם היו מחוסרי הכרה ללא נשימה וללא דופק. ניסינו להציל אותם וביצענו פעולות החייאה שבסופן לצערנו נאלצנו לקבוע את מותם. גבר נוסף כבן 40 שהיה ברכב חולץ כשהוא סובל מחבלות. לאחר טיפול ראשוני הוא פונה במסוק לבית חולים כשמצבו בינוני עד קשה".

בעשור האחרון התרחשו במקטע הדרומי של כביש הערבה 145 תאונות דרכים ונהרגו 41 בני אדם. מתחילת השנה נהרגו שישה בני אדם. בשנה שעברה קבע מבקר המדינה כי המדינה התרשלה בטיפול בכביש 90 בערבה ולמרות עשרות ההרוגים על כביש זה - עד עכשיו לא הושלם תכנון הרחבת הכביש/ מימון העבודות מוערך בסך של כ-2 מיליארד שקל. המבקר התייחס לכך שהעומס בכביש גדל מאז נסגר שדה דב בתל אביב ב-2019 ושדה התעופה של אילת הועבר הרחק ממנה ליד באר אורה, מה שהפך את ההגעה ברכב לעיר למהירה יותר מהגעה בטיסה.

לפי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בעקבות התאונה הקשה היום מספר ההרוגים מתחילת השנה בכבישים עלה ל-148 מדובר ב-11 הרוגים יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד.

שרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה: "הלב נשבר על ההרוגים בתאונה הנוראית בכביש 90. כמו שהבטחתי עם כניסתי לתפקיד, כבישים מסוכנים הם בראש סדר העדיפויות, ולכן בהחלטה שלי, כבר באוגוסט הקרוב יצא מכרז להרחבת 20 ק"מ בכביש 90 בנתיב נוסף, הוספת גדר הפרדה ועמודי תאורה. נמשיך לעשות הכול כדי להוריד את מספר תאונות הדרכים".

ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה מאיר צור, אמר: "הממשלה העסוקה במאבקים פופוליסטיים ושמירה על כיסאות, מזלזלת בתושבי הערבה, ציבור הנהגים, הנוסעים, החיילים, המטיילים וכלל משתמשי כביש הערבה האדום ולא מקדמת הרחבתו לדו מסלולי דו-נתיבי - כמשימה לאומית להצלת חיי אדם. זאת למרות הבקשות והנתונים הקשים מהתאונות על כביש 90 המונחים לפני השרים וחברי הכנסת".

התאונה על גשר פארן
התאונה על גשר פארן | צילום: נדב אילון מועצה אזורית ערבה תיכונה/ יחידת חילוץ ערבה

התאונה על גשר פארן
התאונה על גשר פארן | צילום: נדב אילון מועצה אזורית ערבה תיכונה/ יחידת חילוץ ערבה

מעמותת אור ירוק נמסר: "אנו משתתפים בצערן הכבד של המשפחות השכולות. כביש 90 ממשיך לגבות קורבנות ולהוות מפגע בטיחותי לכל מי שנוסע בו. מדינת ישראל משקיעה מיליארדי שקלים בתחבורה אבל לא מוצאת כסף כדי למנוע מוות ידוע מראש בכביש הדמים הזה. כמה עוד אנשים צריכים להיהרג כדי שמישהו יחליט להעביר את הכסף, לשפר את התשתית ולמנוע צער סבל וכאב מעוד משפחות רבות.

"למרות הבטחות רבות, מעט מאוד נעשה והציבור משלם את המחיר הכבד. חייבים להפוך את כביש הערבה לכביש בטוח עם הפרדה בין הנתיבים וצמתים מוסדרים. אנחנו בפתחו של החופש הגדול והקיץ והתנועה לדרום תגבר וכך גם הסכנה למעורבות בתאונה. חייבים להגביר את הנוכחות המשטרתית כבר עכשיו כדי למנוע עבירות תנועה מסכנות חיים".

סגן שרת החינוך, ח"כ מאיר יצחק הלוי, לשעבר ראש העיר אילת, אמר: "לצערנו התרחשה היום עוד תאונה קטלנית ומזעזעת שנוספה לרצף מזעזע של תאונות קטלניות על כביש דמים זה. כל אזרח ישראלי אשר נסע בכביש הערבה מבין את הסכנה הטמונה בנהיגה על כביש דמים זה. לאחר מאבק שקיימתי בתקופת הדיונים על תקציב 2022 עם שרי התחבורה והאוצר והגורמים המקצועיים במשרדים אושרו 300 מיליון ש"ח עבור שדרוג עוד כ-20 ק"מ מצומת קטורה צפונה והתחייבות לאישור תקציב רב שנתי (עד חמש שנים) לשידרוג כביש הדמים עד צומת ערבה. אני אומר בקול חד וברור: די עם ההפקרות וההזנחה רבת השנים, לא נוכל יותר להבליג על ההפקרות בכביש דמים זה!! תושבי אילת ,אילות, ערבה תיכונה וכל המשתמשים בכביש זה אני מתחייב להילחם בכל האמצעים העומדים לרשותי עד אשר כל כביש הערבה ישודרג".