הלך לעולמו הרב יהודה דרעי, שהיה מועמד לתפקיד הרב הראשי

הרב יהודה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהיה מועמד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, הלך \לעולמו בגיל 66 - בעקבות סיבוך של זיהום שבללו אושפז בבית החולים. אריה דרעי: "היה סמל ומופת, אבידה ענקית"

הרב יהודה דרעי

הרב יהודה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהיה מועמד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, הלך לעולמו היום (שני) בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים בגיל 66. דרעי, רבה של העיר באר שבע, אושפז בעקבות זיהום חמור ברגלו - שהתפשט לשאר גופו.

ח"כ אריה דרעי ספד לאחיו: "בלב מורתח מצער ויגון אני מבכה את הסתלקותו בטרם עת של אחי הגדול, עטרת ראשי, גדול בתורה, גדול בדיינות, גדול במידות, מקים עולה של תורה, הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ״ל, רב וראב"ד העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית. היה לי כדמות אב, אח גדול, חבר נפש וידיד אמת בכל משעולי החיים. תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה. חלל עצום נפער בליבי, בלב המשפחה כולה, ובלב אלפי תלמידיו ושומעי לקחו. עלינו יחד עם משפחתנו בגיל 10 ממרוקו, וכבר כנער צעיר בבת ים חתר כנגד הזרם ללמוד במוסדות תורניים, ובזכותו למדנו יחד במתיבתא בחדרה ובישיבת פורת יוסף בירושלים. לאחר מכן המשיך את לימודיו בישיבת עטרת ישראל.

"רבי יהודה אהב את התורה, יגע בה והשקיע בה את כל כישוריו ושאיפותיו. עלה והתעלה במעלות התורה וההלכה והתמנה לרבה של שכונת רמות בירושלים ועמד בראש כולל אברכים ׳קול יהודה׳. זכה לקרבתו המיוחדת של מרן רבנו עובדיה יוסף זצוק״ל שראה בו כבן ממש, העריך את תורתו ונשלח על ידו להתעטר בכתר רבנות העיר באר שבע, בירת הנגב. בכל שנות כהונתו הרבות כרב ואב״ד העיר, חולל מהפכה אדירה של תורה ויהדות, עמד על משמר הכשרות ורבים השיב מעוון. בזכות נועם הליכותיו ומתק שפתיו ידע להאהיב את היהדות על שומעי לקחו ולקרב רבים לאביהם שבשמיים".

"היה סמל ומופת לרב בישראל הבקי בכל מכמני התורה וההלכה ויעידו על כך שלל ספריו וחיבוריו התורניים. העמיד את הדת על תילה ללא כל פשרות, אך דעתו היתה מעורבת עם הבריות, בהקשבה ומציאת שבילי זהב למניעת מחלוקת. מעלותיו אלו הביאו לדבר בו נכבדות כמועמד למשרת הראשון לציון והרב הראשי לישראל. היה תפארתה וגאוותה של העיר באר שבע. הסתלקותו בטרם עת היא אבידה ענקית לאלפי תלמידיו, לעולם הרבנות בישראל ולמשפחתנו היקרה. זכה להקים משפחה לתפארת, דור ישרים מבורך, בנים וחתנים תלמידי חכמים ויושבי על מדין הממשיכים את דרכו בעולם התורה והרבנות. גדול כים שברנו, מי ירפא לנו".

אריה דרעי
אריה דרעי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ב-1997 כיהן יהודה דרעי כרבה של שכונת רמות בירושלים, ועמד בראשות כולל האברכים "קול יהודה" שאותו הקים עם אחיו. באותה שנה התמנה לרב העיר באר שבע ולחבר מועצת הרבנות הראשית. ב-2005 התמודד על תפקיד הרב הראשי של תל אביב-יפו, אך הפסיד לרב ישראל מאיר לאו.  ב-2014 הגיש את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי הספרדי של ירושלים - אך פרש לפני ההצבעה.

מש"ס נמסר: "אנחנו אבלים וחפויי ראש על הסתלקותו בטרם עת לשמי רום, של הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ"ל, רבה של העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית. זכה בחייו להיות סמל ומופת לדמותו של רב עיר, אשר ניהל ביד רמה את כל המערכות בעירו וזכה להרביץ תורה ויראה. זכה לחבר ספרים הרבה בהם אשר התפרסמו רק בימים האחרונים. אנו שולחים תנחומים למשפחה הרוממה, ולאחיו יו"ר התנועה מחולל המהפכה הרב אריה דרעי".