עימותים ועצורים ליד בית רה"מ בי-ם; רופאה נפגעה בעינה ממכת"זית

עשרות אלפים הפגינו מול הכנסת וצעדו אל מעון נתניהו ברחוב עזה. חלק מהמפגינים פרצו מחסומים והציתו אש. לפחות 3 נפגעו ממכת"זית - בהם רופאה שנפצעה בעינה - ו-9 נעצרו: "לא נפקיר את המדינה"

זמן צפייה: 01:10

עשרות אלפים הפגינו הערב (שני) מול הכנסת ולאחר מכן החלו לצעוד למעון נתניהו, במסגרת "שבוע ההתנגדות". חלק מהמוחים התיישב על הכביש באזור גן סאקר - ואחרים פרצו מחסומים משטרתיים בדרך למעון ראש הממשלה ברחוב עזה. שלושה מפגינים - בהם הרופאה ד"ר טל וייסבאך שנפגעה בעינה - נפצעו מזרם בכינון ישיר של מכת"זית. לפחות 9 נעצרו - בהם נעם דן, קרובת משפחתו של החטוף עופר קלדרון.

מ"אחים לנשק" נמסר: "ממשלת החורבן איבדה את אמון העם. משמנהיגיה מסרבים לקחת אחריות על מחדל 7 באוקטובר, וכשהיא פועלת להעביר חוק השתמטות בזיוני שיקריס את הציבור המשרת מעומס הנטל, וינציח את המצב בו בישראל יש ציבור שטוב לו למות בעד ארצו, וציבור שלא נדרש לכך. אנחנו אוהבים את המדינה הזו יותר מדי בשביל להפקיר אותה בידי הנהגה שאינה ראויה לה. החורבן נכפה עלינו, התקומה בידינו".

מ"החלוקים הלבנים" נמסר: "שוב אנו עדים לאלימות משטרתית המסכנת את בריאות הציבור. ד"ר טל וייסבאך, מומחית ברפואת נשים ומתנדבת רפואית בהפגנות, נפגעה בעינה קשות ממכתזית משטרתית בזמן שעמדה על המדרכה ברחוב רד"ק, מוכנה לטפל בפצועים. הפגיעה גרמה לסכנה ממשית לראייתה. האירוע התרחש לאחר שד"ר וייסבאך הגיעה להפגנה כחלק ממשימתה ההתנדבותית לספק סיוע רפואי. לדברי עדים, ד"ר וייסבאך לא היוותה שום איום ולא השתתפה בפעולות אלימות. הפגיעה התרחשה במהלך שימוש מופרז בכוח על ידי כוחות המשטרה, בניגוד להנחיות החוק.

פרופ' חגי לוין, מראשי "החלוקים הלבנים", אמר: "רק היום התרענו בכנסת על כך שהאלימות המוגזמת של השוטרים, במיוחד בשימוש באמצעים מיוחדים, מסכנת את בריאות הציבור. השתוללות המשטרה, בהתאם להנחיות הלא חוקיות של השר, מהווה איום חמור על בריאותם של אזרחים ועלולה לעלות בחיי אדם. אנו דורשים חקירה מיידית ויסודית של האירוע והפסקה מיידית של השימוש באלימות מיותרת כלפי אזרחים חפים מפשע. ההסתדרות הרפואית חייבת לנקוט בצעדים ארגוניים כדי למנוע שפיכות דמים".

ד"ר טל וייסבאך
ד"ר טל וייסבאך | צילום: החלוקים הלבנים
מדורה על הכביש סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים
מדורה על הכביש סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים | צילום: רויטרס

במהלך ההפגנה סמוך למעון ראש הממשלה ברחובה עזה בירושלים, נרשמו עימותים בין מפגינים לבין כוחות משטרה. חלק מהמפגינים הדליקו מדורה במקום, והמשטרה הביאה מכת"זית. מהמשטרה נמסר: "הצועדים הרבים פרצו חלק ממחסומי הבלימה המשטרתיים במעגל רחוק ברחוב עזה, כשחלקם החלו להפר את הסדר ברחוב עזה ולהתעמת עם שוטרים. בדקות האחרונות חלקם גם הבעירו אש בציר. נעצר מפר סדר אחד בגין תקיפת השוטרים".

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2406172228' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד: מפגינים פורצים מחסומי משטרה בי-ם' poster='' kid='1_zq6fsze1' duration='21']

הפגנה בירושלים
הפגנה בירושלים | צילום: רויטרס
הפגנה בירושלים, סמוך לבית המשפט העליון
הפגנה בירושלים, סמוך לבית המשפט העליון | צילום: רויטרס
הפגנה בירושלים
הפגנה בירושלים | צילום: רויטרס

הבוקר חסמו מפגינים כבישים מרכזיים בשעות העומס, בקריאה ללבחירות. בין היתר נחסם כביש החוף לכיוון צפון באזור מחלף כפר שמריהו, ונחסמה הירידה לכביש 1. מחאות נוספות מתקיימות במוקדים שונים ברחבי הארץ. כמו כן, תלמידים מבית הספר "הכפר הירוק" שבדרום רמת השרון הצטרפו גם הם למחאות, ופעם נוספת חסמו את הכביש בצומת הכפר הירוק. המפגינים הניפו שלטים בעד קיום בחירות חדשות, בקריאות: "די! עוצרים את המדינה, מפילים את הממשלה". במקביל, בני נוער הפגינו בתל אביב למען החטופים ובדרישה לאישור עסקה להשבתם.

הפגנה בירושלים
הפגנה בירושלים | צילום: רויטרס
הפגנה בירושלים
הפגנה בירושלים | צילום: רויטרס

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2406171714' autoplay='0' credit='שב״פ sha_b_p@' desc='' poster='' kid='1_vnzxhckk' duration='34']

אתמו מחו המונים במוקדים רבים ברחבי הארץ, בקריאה לפיזור הכנסת וקיום בחירות. כחלק מהמחאה, המפגינים חסמו כבישים ומשבשים תנועת כלי רכב לפרקי זמן קצרים. בין היתר, מוחים ביצעו חסימות בנתיבי איילון, בכביש 1 בשער הגיא לכיוון ירושלים, במחלף גלילות לכיוון צפון, בכביש 4 בצומת השרון, בכביש 4 באזור זכרון יעקב, בצומת עינת וצומת גזית בכפר תבור ובמוקדים רבים נוספים. המוחים הניפו שלטים וקראו קריאות נגד הממשלה, ובחלק מהמקומות הודלקו מדורות על הכבישים. חלק מהמפגינים קראו ל"מרד מיסים", כפעולת מחאה והתנגדות לממשלה. "לא מממנים ממשלה של גזענים", קראו מוחים בקרית הממשלה בתל אביב, תוך שהם מניפים שלט עם הכיתוב "חרם מיסים על ממשלת האפסים". מפגינים מחוץ לבנייני ממשלה בעיר הניפו שלטים עם מסרים זהים.

הרחבת המחאות מתבצעת ברקע הדיון שהיה אמור להיערך אתמול בממשלה בנוגע להארכה נוספת של הוראת השעה שמאריכה את שירות המילואים של לוחמים שהגיעו לגיל הפטור. זאת, במקביל לקידום חוק הפטור מגיוס למגזר החרדי. הדיון בממשלה נדחה בסופו של דבר למועד אחר, בניגוד לבקשת משרד הביטחון. בשבוע שעבר, הקואליציה הצליחה להעביר את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס, בניגוד לעמדת שר הביטחון יואב גלנט שהציע נגד.

קידום חוק הפטור מגיוס עורר זעם ציבורי וגרר מחאה מצד משרתי המילואים, הדורשים לקדם מתווים שיביאו לשוויון בנטל. "עם ישראל מייחל להסכמות - שינויים לאומים מבצעים בהסכמה רחבה", כתב השר גלנט בחשבון הטוויטר שלו אחרי ההצבעה על החוק, "אסור לנו לעשות פוליטיקה קטנה על גבם הגדול של לוחמי צה"ל".