נגה וייס, ששוחררה מהשבי, סיימה קורס מש"קיות: "תחושה שניצחתי"

נגה, שנחטפה יחד עם אימה שירי מביתן שבקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר ושוחררה בעסקת החטופים, התגייסה לצה"ל לפני כחודשיים וכעת סיימה בהצטיינות קורס מש"קיות ת"ש. לאחר המעמד המרגש אמרה: "היו לי הרבה מחשבות לפני, עד לרגע בו הרגשתי בטוחה במקום בו אני נמצאת, והבנתי שאני רוצה לנצח את עצמי ואותם"

זמן צפייה: 00:11

נגה וייס, שנחטפה מב-7 באוקטובר מביתה שבקיבוץ בארי יחד עם אימה שירי, ושוחררה מהשבי לאחר 50 ימים בעזה במסגרת עסקת החטופים, סיימה אתמול (שלישי) קורס מש"קיות ת"ש בהצטיינות. וייס אמרה לאחר מכן: "היו לי הרבה מחשבות לפני. מהרגע שבו הייתי בטוחה שלא אתגייס לעולם, עד לרגע בו הרגשתי בטוחה במקום בו אני נמצאת, והבנתי שאני רוצה לנצח את עצמי ואותם".

עוד הוסיפה נגה: "במהלך ההכשרה הפכתי יותר ויותר שלמה עם ההחלטה שלי, והיום אני מסיימת את הקורס בתחושה שניצחתי. אני מתרגשת למה שעתיד לבוא ולהרגיש שהשפעתי על חיילים".

נגה וייס, ששוחררה משבי חמאס, התגייסה לצה"ל
נגה וייס עם אימה בלשכת הגיוס | צילום: דובר צה"ל

לפני כחודשיים התגייס נגה בת ה-18 לצה"ל, ובלשכת הגיוס סיפרה: "אחרי תקופה מאוד מטלטלת, אני מרגישה שלהתגייס לצבא ולתפקיד מש"קית ת"ש זה הדבר הכי נכון עבורי. זה היה תפקיד חלומותיי במשך שנים, תפקיד שמרגיש לי שבו אני יכולה לתרום הרבה, להיות משמעותית ולעזור לאחרים".

"תמיד רציתי להתגייס ולתת מעצמי למען המדינה. הצבא בשבילי זה שילוב של הסחת דעת ממה שקרה, מסגרת ושגרה יומיומית, אבל בעיקר המשך המסלול והמציאות כמו שהיו קורים גם לפני שכל זה קרה", אמרה נוגה עם גיוסה, והוסיפה: "אני זוכרת שביום שאמא ואני השתחררנו, לקחו אותנו לכרם שלום והיה שם האנגר מלא בחיילים. הנוכחות של החיילים גרמה לי להרגיש בטוחה וזה רק חיזק לי את הרצון להיות חלק ולשרת בצבא".

נגה וייס בקיבוץ בארי חרבות ברזל
נגה וייס בביקור בקיבוץ בארי, לאחר ששוחררה מהשבי | צילום: מיכה בריקמן

בשבת השחורה, נגה התחבאה מתחת למיטה בממ"ד וראתה את אימה נחטפת, ולאחר מכן העלו המחבלים את הבית באש. עם התגברות הלהבות בתוך הבית, נגה התקשתה לנשום והצליחה לברוח מחלון הממ"ד ולהתחבא בשיחים, עד שהתגלתה ונחטפה גם היא. הקשר עם אילן, אבי המשפחה, נותק בשעות הבוקר המוקדמות של השבת השחורה, והוא הוגדר כחטוף. בחודש ינואר נמסר למשפחה כי הוא נרצח ב-7 באוקטובר. אח של שירי, גיל בויום מכיתת הכוננות של בארי, נרצח, ואחיינה ענבר בויום נרצח גם הוא.

כמה שבועות לאחר ששוחררה מהשבי, נגה חזרה לראשונה לביתה ההרוס בקיבוץ בארי, אספה את ספריה - והדליקה נר שמיני של חנוכה.