ראש הצוות לטיפול במגפות על אבעבועות הקוף: "זו לא מגפה, להעלות מודעות"

הדיון המיוחד שכינס משרד הבריאות הסתיים ללא החלטות. ד"ר בועז לב, שעומד בראש הצוות, אמר כי אין מדובר בהתפרצות נרחבת, אך יש להעלות את המודעות בקרב הציבור. לדיון הגיעו גם מומחים לרפואת להט"ב, שהזהירו מפני יצירת סטיגמה על גברים המקיימים יחסי מין עם גברים - ומנגד משאננות בקרב אוכלוסיות אחרות

זמן צפייה: 04:13

ראש הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, ד"ר בועז לב, אמר הערב (שבת) בדיון המיוחד שהתקיים בעקבות הגילוי של אבעבועות הקוף: "לא מדובר במגפה, אך יש להעלות את המודעות". מוקדם יותר אישר משרד הבריאות כי הגבר שאושפז בבית החולים איכילוב בתל אביב אתמול נושא את הנגיף. הוא הושם בבידוד ומצבו קל.

עוד נמסר כי "משרד הבריאות קורא למי שחזר מחו"ל ופיתח חום ופריחה שלפוחיתית לפנות לרופא/ה המטפל/ת". בדיון אמרו המשתתפים -כי יש לשקול מתן חיסון לאחר חשיפה, שכן הוא יעיל עד 14 יום לאחר חשיפה. עם זאת, המומחים טרם עמדו על מושג פרק הזמן שמוגדר כחשיפה והדיון הסתיים ללא החלטות.

במשרד הבריאות עדכנו אמש כי מצבו של החולה טוב והוא אושפז להשלמת בדיקות. בהודעת המשרד נכתב כי מידע המגיע מרשויות בארצות, שבהן התגלו חולים בימים האחרונים מעיד שיש ריבוי מקרים בקרב גברים מקהילת הלהט"ב, אך לא רק מהקהילה.

מומחים לרפואת להט"ב שהגיעו לדיון הציעו שלא להשתמש במושג הכללי להט"ב, שכן הוא כולל קבוצות נוספות בציבור, אך גם התמקדות רק בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים עלולה ליצור סטיגמה משמעותית על המחלה ושאננות בקרב אוכלוסיות אחרות. כמו כן, הם הוסיפו כי יש להיערך לאירועי הגאווה בחודש הבא, שבהם צפויים להשתתף כ-100 אלף בני אדם - רבים מהם מחו"ל - בין היתר במסיבות סגורות.

פרופ' גליה רהב
פרופ' גליה רהב

גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים שיבא בתל השומר, אמרה היום לחדשות 13: "זו הידבקות אחרת, שונה לחלוטין מקורונה, הרבה פחות מדביק. מה שאנחנו יודעים עד עכשיו זה שההדבקה הייתה בעיקר בבעלי חיים. אנחנו עדים להתפרצות חדשה, שאנחנו עדיין לא מכירים. להרבה אין מגע ישיר עם אפריקה ולא עם חיות מאפריקה, כנראה שהחולה הראשון זה מישהו שהגיע מניגריה והעביר את זה לאנשים מסביבתו, אולי על ידי טיפות אוויר או מגע עם השלפוחיות".

"זה לא עובר כמו קורונה", הוסיפה פרופ' רהב, "הנגיף פועל בצורה שונה - אני חושבת שצריך לבצע איתור מהיר של המקרים. דבר נוסף הוא שהנגיף הוא ממשפחת האבעבועות השחורות. מי שחוסן – קרוב לוודאי מוגן. מ-1996 כבר לא מחסנים נגד הנגיף. אנשים צעירים נמצאים יותר בסיכון, אך באירופה, לפי מיטב ידיעתי, איש לא מת מהמחלה".

אבעבועות הקוף
אבעבועות הקוף | צילום: רויטרס

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירוגיה ילדים בסורוקה אמר היום באירועבשבתרבות בבאר שבע: "אני חושב שאנחנו לא עומדים בפני פנדמיה חדשה. הקורונה הייתה אי-ודאות שלא פגשנו לפני כן, ולכן לקח לנו זמן להכיר, להבין ולהתמודד".

"אנחנו מכירים היטב את המשפחה של אבעבועות הקוף", הוסיף גידון, "ב-90% מהמקרים זו מחלה קלה, שמתבטאת בדרך כלל בשלפוחיות ובחום, כשמזמן הדגירה ועד להחלמה זה לוקח כמה שבועות, אבל 90% מהחולים מחלימים ו-10% יכולים לפתח סיבוכים. כיום יש חיסונים לאבעבועות רוח כדי למנוע הסתבכויות - ואבעבועות הקוף שייכות לאותה המשפחה. תהיו בטוחים שיש לנו רפואה מצוינת ובזה אני גאה".

ארגון הבריאות העולמי קיים אתמול דיון חירום בעקבות התפשטות נגיף אבעבועות הקוף שחדר לאירופה לאחר שזוהה לראשונה באפריקה. יותר מ-100 מקרים התגלו באירופה, בין היתר בספרד, שם זוהו 23 מקרים חדשים - בעיקר במדריד - לאחר שכמה נדבקו בעת שהיו בסאונה.

סך המקרים בספרד עומד על 30 כשבפורטוגל השכנה ישנם 23 נדבקים בנגיף כשתשעה מהם התגלו היום. בהולנד גם דיווחו על מקרים ראשונים של נדבקים בנגיף. מוקדם יותר התגלו כ-20 מקרים בבריטניה. נגיף אבעבועות הקוף הוא נגיף שלא נחשב למסכן חיים מאופיין בעיקר עם חום, כאבי ראש ופריחה. היום התגלה מקרה ראשון של אבעבועות הקוף בשוויץ.

המחלה התגלתה לראשונה בשנת 1958 במעבדת קופים, כש-12 שנים לאחר מכן התגלה המקרה הראשון של המחלה בבני אדם ומאז היא מתפרצת לסירוגין בעיקר באפריקה. ב-2018 חזר ארצה מניגריה מי שלימים היה הנשא הראשון של המחלה בארץ. המסר המרגיע: אין מקרים ידועים בעולם שהסתיימו במוות.