המאבק על מיכל האמוניה: "נתניהו- נסראללה מודה לך"

לאחר שהתפרסם אתמול כי ראש הממשלה התערב לראשונה במאבק על ריקון מיכל האמוניה במפרץ חיפה וביקש לדחותו בלפחות שנתיים, הביקורות לא איחרו לבוא

נתניהו ונסראללה
אחרי שפורסם אמש (שני) בחדשות 2 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב לראשונה במאבק על מיכל האמוניה בחיפה והורה לבחון דחייה של לפחות שנתיים בריקון המיכל - הגינויים במערכת הפוליטית לא מאחרים להגיע. "צריך לפנות את הפצצה הגדולה ביותר במזרח התיכון מחיפה", כתב יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "אסור להפקיר את ביטחונם של תושבי חיפה והסביבה", הוסיף לפיד. "מזה שנה אנחנו מנהלים את המאבק לפינוי מיכל האמוניה. החלופות נמצאות על השולחן, זה אפשרי. בית המשפט אמר את דברו. אסור לגרור רגליים שוב ולהציב את התושבים תחת סכנה". עוד הוסיף לפיד כי "השיקול היחיד שצריך להנחות את הממשלה הוא ביטחון האזרחים ולא כל שיקול אחר. מדובר כאן בחיי אדם". חבר הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני), שכיהן בעבר כשר להגנת הסביבה, התייחס גם הוא לפרסום. "הזלזול של נתניהו במנהל התקין, בהחלטות שיפוטיות ובביטחונם של מעל מיליון תושבי מחוז חיפה מעוררת שאלה בדבר כשירותו להמשיך ולכהן כראש ממשלה", תקף. "התערבותו בשלב כל כך מאוחר שוב מעידה על היעדר ראיה אסטרטגית וגישה של כיבוי שריפות".
''נתניהו דואג לאינטרסים של בעלי חיפה כימי
''נתניהו דואג לאינטרסים של בעלי חיפה כימי | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש
"ראש הממשלה בוודאי שמע על המשבר סביב מיכל האמוניה", המשיך פרץ. "אך לא נקף אצבע לקדם פתרונות שעלו בעבר שיכלו לשמור על בריאות וביטחון התושבים וגם על כל המשרות בתעשיית האמוניה והמוצרים הנלווים. יש ליזום פתרונות אלטרנטיביים לייבוא אמוניה ולהתחיל במימוש החלטת הממשלה להקים את המפעל בדרום הארץ באופן מיידי". "נסראללה מוסר לנתניהו תודה מקרב לב", כתבה חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני). "הוא לא התערב אפילו פעם אחת לטובת מאבקם של כמיליון איש במפרץ חיפה, החרדים לחייהם ובריאותם שלהם ושל ילדיהם. נתניהו, שלא מפסיק להפחיד את תושבי ישראל בפצצת אטום אירנית, מתעלם מאיומיו המפורשים של נסראללה שרואה במיכל האמוניה ובתי הזיקוק פצצת אטום פוטנציאלית. חיי התושבים לא מעניינים את נתניהו, אבל האינטרסים של בעלי חיפה כימיקלים חשובים בעיניו יותר".
''השיקול היחיד הוא ביטחון האזרחים'', לפיד
''השיקול היחיד הוא ביטחון האזרחים'', לפיד | צילום: פלאש 90
אמש דווח בחדשות 2 כי נתניהו כינס את בכירי משרדו ואנשי המשרד להגנת הסביבה, והורה להם לבחון דחייה של לפחות שנתיים בריקון המיכל - שאמור להתרוקן עד סוף החודש הבא לפי הנחיית בית המשפט. נתניהו ביקש לעכב את ההחלטה עד שתימצא חלופה לתעשיית הדשנים. ראש הממשלה הסביר כי הוא חושש שריקון המיכל יוביל לסגירת תעשיית הדשנים בישראל ולגל פיטורים נרחב: מסיבה זו ביקש מאנשיו למצוא חלופות להנחיית בית המשפט, בהם גם דחיית ביצוע ההנחיה שניתנה. בעיריית חיפה זועמים, ודורשים לבצע את החלטת בית המשפט בדיוק כפי שנקבעה.
''העדר ראיה אסטרטגית'', פרץ
''העדר ראיה אסטרטגית'', פרץ | צילום: חדשות 2
מדובר בפעם הראשונה בה נתניהו עצמו עוסק בנושא: עד כה אנשי משרדו הם שניהלו את המאבק - שכן נתניהו מכיר אישית את בעלי המפעל, ג'ולס טראמפ (שאינו קשור לנשיא ארצות הברית). טראמפ, מיליארדר יהודי-אמריקני, נטש את שאר עיסוקיו בחודשיים האחרונים ונמצא בישראל כדי להפעיל לחצים סביב הנושא. עם זאת, בלשכתו טוענים כי חרף ההיכרות בין השניים, אין קשר בין עמדתו של נתניהו בנושא לבין ההיכרות. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו דוחה על הסף את ניסיון הסרק להטיל דופי בשיקוליו בנושא מיכל האמוניה. נתניהו לא שוחח עם ג'ולס טראמפ למעלה משנה, ולא שוחח עמו בנושא המיכל בכלל. הדחייה שנדונה היום היא למספר שבועות בלבד ולא לשנתיים, וזאת כדי למצוא דרך למנוע פיטורים של אלפי עובדים". נתניהו ציין בנוסף כי בפגישה נכחו השר להגנת הסביבה זאב אלקין, שר הכלכלה אלי כהן, מנכ"ל משרד רה"מ, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה.