הפלה בקופ"ח וללא צורך בהגעה לוועדה: אושרו תקנות רפורמה להפסקת הריון

לאחר יותר מ-30 שנה תקנות הפסקת ההריון לא עודכנו, ועדת הרווחה והעבודה אישרה את התקנות החדשות שיכללו אפשרות להפלה תרופתית בקופות החולים, הסרת השאלות המשפילות, וביטול החובה להופיע פיזית בפני הועדה ובפני עובדת הסוציאלית. "ביהמ"ש בארה"ב עשה מהלך חשוך, אנחנו במקום אחר"

זמן צפייה: 01:22

לאחר שלא עודכנו מעל ל-30 שנים, ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ אפרת רייטן אישרה היום (שני) את התקנות החדשות להפסקת הריון, שהוביל שר הבריאות ניצן הורוביץ יחד עם חברות הכנסת מיכל רוזין וגבי לסקי.

במסגרת הרפורמה, התקנות החדשות שאושרו יכנסו לתוקף בעוד כ-3 חודשים, במהלכן משרד הבריאות יעדכן את נהלי העבודה של הוועדות להפסקת הריון ויתאימן לעקרונות שנקבעו:

• לראשונה תינתן האפשרות לנשים לבצע הפלה תרופתית בקופות החולים. כיום נשים נאלצות להגיע לאשפוז יום בבתי החולים או במרפאות כירורגיות לצורך הפסקת הריון - גם כשהיא תרופתית בשלבים מוקדמים וגם כשאין צורך בכך.

• על פי התקנות החדשות, נשים לא יחוייבו להגיע פיזית ולהופיע בפני ועדות להפסקת הריון במעמד שיכול להיות משפיל ומיותר לחלוטין. לא ניתן יהיה לחייב להגיע פיזית לעמוד מול הוועדה, לא להגיש את הטפסים, והאישה גם לא תחויב גם לפגוש פיזית את העובדת הסוציאלית, שהגדרת התפקיד שלה תשתנה, והיא תהיה משאב לבחירת הפונה.

• הטפסים הישנים ינוסחו מחדש, השאלות המשפילות יוסרו והשאלון יצטמצם למינימום הנדרש.

• הטופס יעבור תהליך דיגיטציה כך שחברי הוועדה יקבלו את מלוא המידע מראש, והאישה הפונה תוכל להגיש את הפניה מרחוק, ולא תיאלץ להגיע פיזית.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר: "הזכות על גופה של אישה, היא של האישה בלבד. המהלך של בית המשפט העליון בארה"ב לשלול את הזכות מאישה על גופה הוא מהלך חשוך, דיכוי האישה והחזרת מנהיגת העולם החופשי והליברלי מאה שנים לאחור. אנחנו במקום אחר, ואנחנו עושים היום צעדים גדולים בכיוון הנכון".

ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ | צילום: מירי שמעונוביץ

"יותר מ-30 שנה שמשרד הבריאות פעל לפי נוהל ארכאי שמנחה את חברי הוועדות להפסקת היריון לעשות כל שביכולתם לצמצם 'הפלות מיותרות'. החוזר קרא לחברי הוועדות לנסות ולשכנע נשים הפונות לוועדה לשקול שוב.  זה נגמר. ביטלנו את החוזר המגוחך הזה", אמר הורוביץ, "כשראיתי את הנהלים של הוועדה להפסקת היריון זה היה נראה כמו בדיחה גרועה. טופס השאלון כלל שאלות משפילות כמו 'מדוע לא השתמשת באמצעים להפסקת היריון?' שאלות שהן לא עיניינו של אף אחד, בטח לא של המדינה".

השר הורוביץ הוסיף: "הבחירה אם לבצע הפלה חייבת להיות בידי האישה. זו עמדתי הפשוטה וזה העיקרון שמוביל אותי. נאפשר גם הליכי הפסקת היריון פשוטים יותר, זמינים יותר ומכבדים הרבה יותר. אלו שינויים חשובים שנועדו לאפשר חופש מירבי לנשים, ולחזק את כבודן זכותן על גופן. הגיע הזמן להתקדם למאה ה-21".