מענקים והכשרה מקצועית: התוכנית לקידום לימודי ליבה במגזר החרדי

משרדי האוצר והחינוך סיכמו על תוכנית לעידוד לימודי ליבה במוסדות חינוך חרדיים שבהם לומדים בנים ואינם מתוקצבים בשיעור של 100%. "במסגרת התוכנית יוקצה סכום כולל של עשרות מיליוני שקלים עבור המוסדות שיבחרו להצטרף". ליברמן: "צעד חשוב". שאשא-ביטון: "מקצועות היסוד הם חלק חשוב מארגז הכלים שאנו רוצים להקנות לתלמידי מערכת החינוך כהכנה לחייהם הבוגרים"

Poalei Menahem Talmud Torah

במסגרת סיכום בין משרדי האוצר והחינוך, יצאה היום (שני) לדרך תוכנית לעידוד לימודי ליבה במוסדות חינוך חרדים. מדובר בלימוד של מקצועות היסוד: מתמטיקה, אנגלית ומדעים במוסדות בהם לומדים בנים, שאינם מתוקצבים בשיעור של 100%:

• בתי ספר מוכש"ר (חינוך מוכשר שאינו רשמי) אחרים אשר מתוקצבים בשיעור של 75% ומחויבים ב-75% מלימודי הליבה.
• בתי ספר במעמד "פטור" (תלמודי תורה): מוסדות אלה מתוקצבים בשיעור של 55% ומחויבים ללמד 55% ליבה.

.תלמוד תורה בבית''ר עילית
תלמוד תורה בבית''ר עילית | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"במסגרת התוכנית", נמסר, "יוקצה סכום כולל של עשרות מיליוני שקלים עבור המוסדות שיבחרו להצטרף לתוכנית, וישתתפו במבחנים חיצוניים. כל מוסד חינוכי שיבחר להצטרף יהיה זכאי בשנה הראשונה למענק בגובה של כ-6,000 שקלים לתלמיד".

"נוסף על זאת, המוסד החינוכי יקבל מענק שנתי באופן שוטף, בהתאם לשיעור התלמידים המשתתפים במבחנים. ככל ששיעורם יהיה גבוה יותר, המענק השנתי למוסד החינוכי יהיה גדול יותר. מוסדות החינוך המצטרפים לתכנית ילוו באמצעות מעטפת מקצועית שתכלול בין היתר: הכשרה מקצועית של הצוותים החינוכיים, העסקת מורים מקצועיים, התאמה של תכניות הלימודים וספרי הלימוד. לשם כך, יוקצה מדי שנה סכום תוספתי ייעודי של 4.5 מיליון שקלים".

עוד נאמר כי "המשרדים סיכמו כי ככל שיהיה צורך, מסגרת התקציב תורחב".

תלמוד תורה בבית''ר עילית
תלמוד תורה בבית''ר עילית | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר על התוכנית: "במשך שנים אני חוזר ואומר ששילוב חרדים בשוק התעסוקה עובר דרך צעד משמעותי אחד והוא לימודי ליבה בבתי הספר. היום, סוף סוף, אנחנו יוצאים לדרך עם תכנית משמעותית שתאפשר לתלמידים החרדים גם לשמור על אורחות חייהם וגם לרכוש את הכישורים הנדרשים ליציאה לשוק העבודה".

"המענקים בתכנית יינתנו על פי מבחנים חיצוניים אובייקטיביים" , הוסיף ליברמן "ולא יהיו עוד צינור להעברת תקציבים ללא פיקוח. מדינת ישראל נמצאת בצמיחה כלכלית והיא תוכל להגיע לעשירייה הראשונה במדד איכות החיים אם נשקיע בדיוק במקומות הללו של שילוב אוכלוסיות במעגל העבודה. מדובר בצעד חשוב וראשון במכלול הצעדים שיש לעשות כדי לשלב לימודי מתמטיקה, אנגלית ומדעים בעוד ועוד מוסדות חרדיים".

שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: סיון שחור, ענבה, לע''מ

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה: "מקצועות היסוד הם חלק חשוב מארגז הכלים שאנו רוצים להקנות לתלמידי מערכת החינוך כהכנה לחייהם הבוגרים. התוכנית אשר נבנתה תוך הידברות ושיח עם החברה החרדית, תאפשר גם לתלמידים החרדים את ההזדמנות לרכוש כלים אלו, לצד שמירה על הערכים החשובים לאורחות חייהם".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90