השלטון המקומי מאיים: "ללא מימוש דרישות - שנת הלימודים לא תיפתח"

השלמת המחסור בכיתות הלימוד, שיפור שכר הסייעות ועדכון התקציבים לצהרונים. אלה דרישות השלטון המקומי שהבהיר כי אם הצעדים הללו לא ייושמו עד 1 בספטמבר, הם יאלצו לנקוט בצעדים פעולה: "אי אפשר לעבור על הנושאים האלה לסדר היום"

בית ספר ריק, כיתה ריקה
כיתה ריקה | צילום: שאטרסטוק

השלטון המקומי אישר היום (חמישי) באופן רשמי כי אם לא ימולאו דרישותיהם לממשלה, להשלמת מחסור כיתות הלימוד, שיפור שכר הסייעות ועדכון תקציבים לצהרונים עד 1 בספטמבר - שנת הלימודים לא תיפתח. חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, מסר כי "אי אפשר לעבור על הנושאים האלה לסדר היום, לכן אנו נוקטים בצעדי פעולה".

על רקע הדברים, בשבוע האחרון יצאו בהודעה משותפת משרד האוצר, ההסתדרות ומרכז השלטון המקומי, ומסרו כי עשרות אלפי סייעות בבתי הספר ובגני הילדים יקבלו מענק של 1,500 שקלים לרגל פתיחת שנת הלימודים.

ההסכמות בין משרד האוצר, ההסתדרות, מרכז השלטון המקומי ושלוש הערים הגדולות, כוללות גם סייעות פדגוגיות, חינוכיות, רפואיות וחונכות לתלמידים בודדים. סייעות שיועסקו בקייטנה ביולי יקבלו תוספת לשכרן בסך 75 שקל לכל יום עבודה. סייעת שתחליף גננת תהיה זכאית ל-200 שקל בנוסף לשכרה. ההסכם התאפשר לאחר שהוחלט להקצות לכך תקציב מיוחד מתוך עסקת החבילה, ונטען כי זהו פתח לרפורמה מקיפה בשכר הסייעות, שתצא לדרך בשנת 2023 ותביא לשיפור ממשי בתנאי שכרן, מעמדן וזכויותיהן.

יו''ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס
יו''ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס

שר האוצר אביגדור ליברמן מסר בהמשך לכך: "עבודתן הקשה של הסייעות ראויה להערכה, לא רק במילים אלא גם במעשים. חינוך הוא בראש סדר העדיפויות שלנו, ולכן אנחנו מעבירים עוד ועוד החלטות כדי לשפר את איכות הצוותים שמטפלים ומחנכים את ילדינו. נמשיך לקדם רפורמות משמעותיות במבני השכר של העובדים והעובדות במשק הישראלי במטרה לגייס הון אנושי איכותי יותר שמשפיע על העתיד של כולנו".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר: "הסייעות בגנים עושות עבודת קודש בחינוך ילדינו, וזאת בתנאים קשים של מחסור בכוח אדם ונטל הולך וגובר על כתפיהן. ההסכם הוא בשורה לסייעות ומעלה על נס את תרומתן הגדולה למערכת החינוך, וזאת לקראת רפורמה נרחבת שתשפר משמעותית את תנאיהן ומעמדן. נמשיך ונפעל למען כלל העובדים במשק".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, הגיב לדברים: "מרכז השלטון המקומי ימשיך לפעול למען שיפור תנאי שכרן והעסקתן של כלל הסייעות, תוך דרישה לבצע רפורמה מקיפה בנושא. חינוך ילדינו, והתפקיד המרכזי שהסייעות ממלאות בו, הוא הנושא החשוב ביותר, הוא העתיד והביטחון שלנו, ולכן מבחינתנו הוא הראשון במעלה".