שובה של השביתה: היום לא יתקיימו לימודים בכל רחבי הארץ

בעקבות הודעת הסתדרות המורים על מבוי הסתום במשא ומתן מול משרד האוצר, יושבתו היום כל בתי הספר, גני הילדים והאולפנים, כאשר מוסדות החינוך המיוחד יוחרגו והלימודים שם יתקיימו כרגיל

זמן צפייה: 01:48

העיצומים חוזרים: היום (שלישי) לא יתקיימו לימודים בכל רחבי הארץ, בעקבות הודעת הסתדרות המורים על מבוי סתום במשא ומתן מול משרד האוצר. השביתה תתקיים בכל מוסדות החינוך - גני הילדים, בתי הספר היסודיים והאולפנים, כאשר מוסדות החינוך המיוחד יוחרגו והלימודים שם יתקיימו כרגיל.

על אף השביתה, בכמה ערים, ישובים ומועצות אזוריות נפתחו הגנים הבוקר, ובהם נהריה, ראש פינה, כפר תבור, מרום הגליל, יסוד המעלה, מגידו, גני תקווה, נחל שורק וחבל יבנה.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד אמרה אמש: "אנחנו מנהלים כבר חצי שנה מו"מ עם פקידי האוצר וההצעה היחידה שהם שמו היא פשוט לעג לרש. לפקידים שם לא אכפת מכלום. לא מחינוך, לא מהתלמידים ולא מההורים. אנחנו חוזרים ומזהירים שלמרות נסיונות רבים שלנו ומחוות של רצון טוב כגון הפסקת העיצומים, האוצר מתעקש לא לפתור את המשבר ומוביל את ישראל לכאוס גם בשנת הלימודים הבאה".

בן-דוד הוסיפה: "אני קוראת שוב לראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, ולשר האוצר, אביגדור ליברמן, להתערב אישית במו"מ ולדאוג שפקידי האוצר יחליפו דיסקט ויראו את טובת מערכת החינוך והמדינה לנגד עיניהם".

מהנהגת ההורים הארצית נמסר: "מגנים בתוקף את חוסר האחריות של כלל הגורמים העוסקים במו"מ על הסכם שכר המורים, שהביא לפיצוץ המו"מ. ציפינו לאחריות ובגרות מהצדדים, אך התבדינו. מערכת החינוך בישראל נמצאת במשבר כה מורכב ועמוק, אך נראה שלהסתדרות המורים ולממשלה כלל לא בוער לסיים אותו. אנו דורשים מהצדדים לשוב ולהתכנס ולסיים את המו"מ באופן מיידי".

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-the-main-edition-clips-part-2706222034' autoplay='0' credit='' desc='ליברמן במהדורה המרכזית: "המו"מ מורכב - לא משתמשים בתלמידים כבני ערובה"' poster='' kid='1_lo355c3a' duration='']

שר האוצר אביגדור ליברמן התראיין אמש במהדורה המרכזית, והתייחס לשביתה במערכת החינוך. לדבריו, הנוהל הזה שבו "לוקחים כבני ערובה את התלמידים, המורים ואת מערכת החינוך - זה לא משהו שעושים". לטענתו, "רק אתמול שמענו שיש אווירה טובה, אבל ברור שמשא ומתן זה מורכב, ויש עליות, מורדות ומשברים".

עוד אמר ליברמן: "אמרנו שאנחנו מסכימים להעלות את שכר המורים, אבל לא שמים את כל הקלפים על השולחן במשא ומתן על ההתחלה, וגם 8,600 שקלים זו עלייה של 25%. אנחנו אומרים בצורה ברורה ש-80% מהכסף התוספתי על משכורות חייב ללכת למורים מתחילים. אנחנו לא מנהלים משא ומתן בתקשורת אלא משא ומתן רציני, אבל הוויכוח האמיתי הוא לא הסכומים, אלא הסנכרון בחופשים במערכת החינוך. דבר נוסף הוא היכולת לתגמל מצוינות. כל מנהל בית ספר מכיר את המורים המוצלחים, אני סומך על מנהל שהוא רוצה להצליח, וגם אפשר לחתום חוזים אישיים מעבר להסכם קיבוצי".

.יו''ר הסתדרות המורים, יפה בן דוד, בהפגנה המורות והגננות
מז''כלית הסתדרות המורים יפה בן-דוד, בהפגנה המורות והגננות | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

כזכור, אתמול נפגשה בן-דוד בבית ההסתדרות בתל אביב עם הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, וגורם המעורב במשא ומתן אמר כי הייתה פגישה קשה מאוד. באוצר הציעו שכר של 8,600 למורה מתחיל, כאשר בן-דוד דורשת 10,500 במסגרת הסכם שיכלול תוספת כוללת של 8 מיליארד שקלים. באוצר טוענים כי מדובר בסכום מופרך ובמיוחד בתקופת בחירות.

בנוסף, הועלו בדיון דרישות של האוצר: שינוי לוח החופשות, חוזה אישי למורים מצטיינים, הקלה באפשרות לפטר מורה ע"י מנהל בעת הצורך. בכל בנושאים הללו - לא נרשמה התקדמות במשא ומתן.

בתוך כך, משרדי האוצר והחינוך יחד עם מרכז השלטון המקומי וההסתדרות סיכמו כי סייעות רפואיות וסייעות משלבות שיועסקו במסגרות "בתי הספר של החופש הגדול" יקבלו תוספת שכר של 75 שקלים לכל יום עבודה, והם יחלו לפעול מ-3 ביולי ועד 21 ביולי.