טלוויזיה, מחשב, נייד ואייפד: כך מעבירים הילדים את הזמן בהסגר

כשכל המשפחה שוהה בבית - אי אפשר לברוח מהמסכים, שמידבקים אפילו יותר מהקורונה. יש הורים שהרימו ידיים, אך אחרים עדיין מנסים למזער נזקים. למה בכל זאת לא צריך להיבהל מיותר מדי זמן מסך?

זמן צפייה: 03:40

בוקר שגרתי בבית משפחת ענבר מתנהל בתקופה האחרונה כמעט כמו רוב הבתים בישראל: הילדים משחקים במחשב, גוללים את הפיד באינסטגרם, משוחחים עם החברים בשיחות וידאו ומבלים מול המסכים בין "חמש לעשר שעות ביום", כך לדבריהם.

אצל משפחת פריג', אשר גרה שתי קומות מעל משפחת ענבר, המצב דומה למדי. "אין איזון", סיפר אב המשפחה דוד, "הם קמים בבוקר - זה טלוויזיה, זה לפטופ, זה אייפד".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

עלייה במניין הנדבקים בישראל: 5,358 מאובחנים – 94 במצב קשה

דיווח בסוריה: מטוסים ישראלים תקפו מטרות במערב המדינה

"טבע" תורמת לישראל תרופה למלריה – שעשויה לסייע נגד קורונה

ילדים ומסכים בהסגר
ילדים ומסכים בהסגר | צילום: חדשות 13

נראה שהמאמצים למנוע הידבקות הדביקו את כולנו למסכים. הגבולות של ההורים נסוגו והתגמשו כיאה להורות במצב חירום - ואפילו מומחי ההורות נתנו היתר מיוחד לתוספת זמן מסך. "אנחנו מגמישים, מתירים", הסבירה מיכל דליות, יועצת משפחתית, "יש פה מצב מאוד יוצא דופן שבכל בית, כל הורה וכל אחד יעשה מה שנכון לו".

לפי סקר שנערך במכון "רושינק" בעבור חדשות 13, כמחצית מהפעוטות עד גיל 4 יותר מהכפילו את זמן הצפייה שלהם בטלוויזיה, בסרטונים בסמארטפון ואת שיחות הווידאו. גם בקרב הילדים, כמחצית מהם הגדילו לפחות פי שניים את זמן הצפייה בטלוויזיה ואת זמן המשחקים בטאבלט או בנייד.

ילדים ומסכים בהסגר
ילדים ומסכים בהסגר | צילום: חדשות 13

אלא שלא כל המסכים נולדו שווים. גם בתוך מגוון המסכים יש היררכיה שמי שבכל זאת מעוניין למזער נזקים צריך להכיר. מנהל מכון "מתבגרים" רן בראון הסביר כי "במדרג פלטפורמות המסכים, יש לנו קודם כול את הטלוויזיה בגלל שהיא מזמינה צפייה משותפת ומכיוון שיש בה הרבה פחות הסחות ורעשים. אחריה יש את מסך המחשב, הטאבלט ורק בסוף הסמארטפון, הצפייה שם היא יותר אישית ופרטית".

והנה עוד כמה טיפים למשפחה הממוסכת בבידוד שלא דורשים יותר מדי מאמץ: מוטב לרכז את הצפייה בשעות היום ואחר הצהריים ולא ממש סמוך לשעת השינה, לנסות עד כמה שאפשר להקפיד על הפוגות בין מסך למסך, ואם כבר משחקים - אז עדיף בתנועה. לדברי ד"ר גדי ליסק, פסיכולוג וחוקר השפעות מסכים על ילדים, "בתקופה הזאת זה אינטראקציה שאיננה ולכן האפליקציות האלה בסך הכול חיוביות".