המפכ"ל במתקפה חסרת תקדים: "פייק ניוז, הכפישו משטרה שלמה"

במהלך טקס סיום קורס קציני מג"ב התייחס רנ"צ קובי שבתאי לממצאי ועדת מררי בנוגע לפרשת הריגול המשטרתי שפורסמה ב"כלכליסט", ואמר כי המשטרה לא פועלת ולא פעלה בניגוד לחוק. "על הקלות שבה הכפישו משטרה שלמה מישהו חייב לתת את הדעת"

זמן צפייה: 02:15

המפכ"ל קובי שבתאי התייחס הערב (שלישי) לממצאי צוות מררי בנוגע לפרשת הריגול המשטרתי, ואמר כי התחקיר שפורסם בכלכליסט מהווה פייק ניוז ש"הצליח לחדור לתקשורת הממוסדת ולגרום לנזק גדול שייקח לנו זמן רב לתקן".

את הדברים אמר שבתאי במהלך טקס סיום קורס קציני משמר הגבול שהתקיים הערב במוזיאון מג"ב בעירון. "אני לא יכול שלא להתייחס לצונאמי התקשורתי שהתחולל כאן בשבועות האחרונים", פתח שבתאי את נאומו, "קרה כאן משהו חסר תקדים - משטרת ישראל הואשמה האשמות שווא קשות שפגעו באופן אנוש לא רק באמון הציבור במשטרה אלא בכל רשויות אכיפת החוק".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-2202221914' autoplay='0' credit='דוברות המשטרה' desc='נאום המפכ"ל בטקס סיום קורס קציני מג"ב' poster='' kid='1_nk5khluk' duration='280']

בהמשך אמר שבתאי: "השיח הציבורי שנוצר סביב הפרסומים השגויים, והאופן שבו נתפסות כיום המשטרה, הפרקליטות, מערכת המשפט ובעצם רשויות המדינה כולן, עלולים להוביל לגדיעת הענף עליו אנו יושבים. זוהי מגמה שמסכנת את החברה בישראל".

"בשבועות האחרונים בחרנו להמתין בשקט ולאפשר לצוות הבדיקה בראשותה של המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עורכת הדין עמית מררי, לבצע את עבודתו", המשיך המפכ"ל, "יחד עם נציגים מהמוסד, השב"כ והפרקליטות ובשיתוף פעולה מלא של חברת NSO, הם הפכו כל אבן בדרך לגילוי האמת, וכפי שהבטחתי הם זכו לשקיפות ולשיתוף פעולה מלא מצדנו".

NSO / משטרה / סייבר
אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק

"הממצאים של הצוות מוכיחים מעבר לכל צל של ספק - משטרת ישראל לא פעלה ולא פועלת בניגוד לחוק ואני מתחייב שכך זה ימשיך להיות", הוסיף שבתאי, "חשוב לי להדגיש שלא אסכים ולא אאפשר שום חריגה, קלה כחמורה מהוראות החוק, ואם מישהו, לא משנה מתי, לא משנה תפקידו ולא משנה דרגתו, ניצל את יכולותיה של משטרת ישראל ועשה דברים שאסור היה לעשות, אני אדאג באופן אישי שהוא ייתן על כך את הדין".

עוד אמר המפכ"ל: "במדינה דמוקרטית, לתקשורת תפקיד חשוב מאין כמותו, ואנו כמשטרה מכבדים זאת ואף פועלים בכדי לאפשר את חופש העיתונות, אך לצד החשיבות הגדולה של תקשורת חופשית, ישנה גם אחריות גדולה. על הקלות שבה הכפישו משטרה שלמה מישהו חייב לתת את הדעת".

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי
מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי

"כמפכ"ל אני מבקש גם כעת להעביר מסר של הרגעה לציבור", הוסיף שבתאי, "משטרת ישראל לא מרגלת אחר אזרחיה ולא אחר מפגינים ואנשים תמימים. משטרת ישראל תמשיך לפעול נגד העבריינים בכפוף לכל האישורים המשפטיים ועם כל יכולותיה הטכנולוגיות. משטרת ישראל כן עושה ככל שביכולתה בכדי שהפשיעה תמשיך לרדת והביטחון של האזרחים ימשיך לעלות".

"לצד הדברים הללו, ובכדי להשיב את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק, אנו נמשיך לשתף פעולה עם המשך הבדיקה של צוות מררי בכדי לעמוד על השימושים במערכות הסייבר לאורך השנים", המשיך, "גם אם נעשו טעויות – אדאג לתיקונן. גם אם נעשו שגיאות – אדאג שלא יחזרו על עצמן. ואם נעשו עבירות – אדאג שהאחראים יעמדו לדין.

"כפי שיש לנו מדינה אחת כך גם יש לנו משטרה אחת", סיכם המפכ"ל, "ואני לא אתן שבמשמרת שלי היא תפר את חובתה כלפי הציבור. אך גם לא אתן שהיא תהפוך לשק החבטות של אלה שמבקשים לפגוע בה מתוך אינטרסים כאלה ואחרים. לא כך ראוי שתנהג חברה במשרתיה. אני רוצה לשוב ולהרגיע את כולם, משטרת ישראל תמשיך ותשקיע את כל מרצה ומשאביה למען הציבור בישראל והדמוקרטיה הישראלית".