האישה מאחורי מעצר האחים דיין מדברת: "נאלצתי לפתוח במלחמה"

ג'ני ואיציק דיין היו מהזוגות העשירים בארץ. כשהתגרשו, החליטה ג'ני להילחם על הנתח הכלכלי - ופתחה בבדיקה פרטית, שהובילה לחקירה של רשות המיסים. כעת היא טוענת: "עשו לי עוול" • בלעדי

זמן צפייה: 19:42

בחודש נובמר אשתקד, חוקרי רשות המיסים עצרו לחקירה את האחים אמיר ואיציק דיין בגין חשדות להעלמת הכנסות בסך מאות מיליוני שקלים. על אף ששמותיהם של האחים כלל לא מוכר לציבור הרחב, מדובר באחת המשפחות העשירות בישראל, שבשליטתם אימפריית נדל"ן חובקת עולם המתנהלת הרחק מעיני התקשרות. סכסוך יצרי בין אמיר דיין ואשתו ג'ני, חשף את הסוד של שניים מבכירי אנשי העסקים בארץ. "אני לא פוסלת את זה שיתבעו אותי, אבל זו המציאות. נאלצתי לפתוח במלחמה", אמרה ג'ני בריאיון בלעדי לחדשות 13.

ההיכרות בין ג'ני לאמיר החלה כאשר היא הייתה בת 17, ואילו היה בן 21 - הבן הצעיר במשפחה מרובת ילדים וענייה חומרית. כעבור שמונה שנים הזוג נישא, וסמוך להולדת בתם הראשונה, דיין החל לנסוע לגרמניה במטרה לבצע עסקאות נדל"ן נרחבות. מאז, לדבריה של האישה לשעבר, "מצאתי את עצמי לבד בבית, וה'לופ' הזה שהוא נכנס אליו עם הנסיעות הרחיק אותו ממני והשכיח ממנו את כל הערכים המשפחתיים והזוגיים".

כתבות נוספות בחדשות 13 >>

"שילוב של איש רוח ולוחם": אלוף משנה שרון אסמן הובא למנוחות

במשרד הבריאות שוקלים: הורים לילדים חולי קורונה יחויבו בבידוד

הטיול המשפחתי בהרי י-ם שכמעט נגמר בלינץ': "היה ניסיון רצח"

ג'ני דיין, אמיר דיין
אמיר דיין יחד עם אשתו לשעבר ג'ני דיין

בשנת 2018, בשל חוסר היציבות ביחיסיהם, החליטו השניים להיפרד. לאחר שג'ני הבינה כי היא לא חלק יותר ממשפחת דיין, היא החליטה להילחם על הנתח הכלכלי שלדבריה מגיע לה - מה שהוביל לסכסוך מר בינה לבין בעלה לשעבר.

"מכיוון שאמיר החביא ממני את ההון שלו, כדי שלא אדע מה יש ומה אין לו, החלטתי לעשות חקירה כלכלית", סיפרה. את החקירה פתחה ג'ני אצל פקיד שומה בחולון. למרבה הפתעתה, היא גילתה כי בעלה לשעבר דיווח הכנסות בסך 15 אלף שקלים נטו, בעוד שסגנון חייהם הראוותני עלה בין 150 ל-200 אלף שקלים בחודש.

האחים איציק ואמיר דיין
האחים איציק ואמיר דיין

בהמשך לחקירתה, חוקרים צרפתים מטעמה הגיעו לדירה בפריז במטרה לתשאל את ז'אק מלכה, אזרח צרפתי ערירי בן 91 - שהוא אביה של גרושתו של איציק, אחיו של אמיר, מנישואיו הקודמים. במהלך חקירתם, גילו החוקרים כי האחים דיין מינו את מלכה כנאמן למאות מיליוני השקלים שהעבירו לזכותו, והמידע הועבר לרשות המיסים שפתחו בחקירה סמויה.

בהתאם להתקדמות החקירה, ברשות המיסים חשדו כי הנאמנות של מלכה לכספים של האחים דיין הינה מזויפת, זאת מאחר שהכנסותיו של מלכה מסתכמות בכ-30,000 אירו בשנה, משמע מלכה משמש כאדם שמטרתו להסתיר את הבעלים האמיתיים של הנכסים.

"אפשר לקחת אזרח צרפתי שחייב לשלם מיסים בצרפת אך לא בישראל, לרשום את הנכסים על שמו ולהציג את הבעלים האמיתי כאילו הוא רק נאמן", הסביר הכלכלן פרופ' ירון זליכה. "הצרפתים לא ידעו על הנכסים האלה כי הם רשומים על שם הישראלי, זאת אומרת שמבחינת הצרפתים הנכסים הם בבעלות אזרח ישראלי שלא חייב מיסים לצרפת, אבל מבחינת רשויות המס בישראל, הנכסים הם בבעלות אזרח צרפתי שלא חייב לשלם מיסים והנאמן הוא רק מנהל".

ז'אק מלכה
ז'אק מלכה

ג'ני עצמה נעצרה גם היא ואף הוצא לה צו חיפוש בביתה. בעקבות כך חלה הסלמה ביחסיהם של בני הזוג לשעבר, ולטענת ג'ני, אמיר שכר חוקרים פרטיים שפרצו למכשיר הטלפון שלה, למחשב ולמצלמות האבטחה בבית, ואף עקבו אחריה עם רכבם וחיכו לה ליד ביתה. עקב כך, ג'ני תיעדה את החוקרים והגישה נגדם תלונה במשטרה.

בתגובה לטענות הקשות של ג'ני, במשפחת דיין טענו כי הסכסוך עם ג'ני הוא שהוביל לחקירה, וגם אם יש דין ודברים בינם לבין רשות המיסים - מדובר בהתחשבנות תקינה עם הרשויות ואין בכך התנהלות פלילית. ג'ני מצדה טענה כי "אני לא משחירה את שמם. אני מתבססת על עובדות, על מסמכים שנמצאים בידי".

ג'ני דיין
ג'ני דיין

עם זאת, ג'ני לא עוצרת והיא מנהלת מאבק ארוך, מתיש, כאשר לא בטוח שהיא תזכה, אבל היא משוכנעת שמגיע לה חלק מהאימפריה של אמיר דיין. "כנראה במדינת ישראל יש חוק אחד עבור העשירים ויש חוק לאנשים מן השורה. הגעתי למשפחה הזאת כשהייתי בת 17. כשהכרתי את אמיר הוא היה מאוד צעיר ולא היה לו כמעט שום דבר. הייתי שם לידו, תמכתי בו, גידלתי משפחה. זו עבודה לכל דבר. נעשה לי עוול. אישה לא צריכה לפחד להילחם. אישה לא צריכה לפחד להרים את הראש. אני מתכוונת להילחם עד הסוף על מה שמגיע לי".

תגובות בא כוחם של משפחת דיין, עו"ד טל בננסון: "משפחת דיין פעלה ופועלת בהתאם לחוק, מכבדת את חקירת רשות המיסים ומשתפת עמה פעולה באופן מלא. אנו משוכנעים כי בתום החקירה יתברר כי לא נפל רבב בהתנהלות משפחת דיין". עוד הוסיף בתגובתו: "לצערינו בחרתם לשדר דברי לשון הרע חמורים אשר בינם לבין האמת אין דבר וחצי דבר".

"הגברת ג'ני דיין נמצאת בסכסוך גירושין מתמשך עם אמיר דיין. מתוך צנעת הפרט, לא נוכל לפרטו על מצבה האישי והמניעים שהביאו אותה להעליל עלילות כזב דימיוניות ומופרכות שלא היו ולא נבראו. ג'ני דיין אינה בוחלת באמצעים באמצעות פרסום, בניסיון סחיטה להוציא שלא כדין כספים מאמיר דיין בדרכים פסולות".