חברתו של המפגע: "לא האמנתי, הוא היה אדם שקט ואכפתי"

באמצעות עורך דינה, הודיעה חברתו של סטיבן פאדוק כי לא היה לה שום קשר לאירוע הרצחני: "לא קיבלתי שום אזהרה מוקדמת. לא האמנתי שהוא מסוגל לאלימות שכזאת"

בכירים אמריקניים המעורבים בחקירת הירי בלאס וגאס הודיעו הלילה (חמישי) כי חברתו של המפגע סטיבן פאדוק, מרילו דאנלי, חזרה לארה"ב ועברה תשאול בידי ה-FBI במטרה להבין את המוטיבציה של פאדוק לביצוע הירי. במקביל, דאנלי הודיעה דרך עורך דינה כי לא היה בידיה שום מידע מקדים לאירוע: "לא היה לי מושג שסטיבן מסוגל לאלימות שכזאת. הוא היה אדם שקט ואכפתי". המשטרה הודיעה כי פאדוק תכנן את המעשה בקפידה, ברכבו נמצאו חומרי נפץ ותחמושת נוספת. עורך דינה הוסיף כי דאנלי הודיעה כי תשתף פעולה באופן מלא עם כל מהלכי החקירה של ה-FBI. דאנלי חזרה לארה"ב מהפיליפינים שם ביקרה את משפחתה. לפי פרטי החקירה, כרגע אין ראיות הקושרות אותה לאירוע. במהלך שהותה בפיליפינים, פאדוק העביר לחשבונה סכום של 100 אלף דולרים. לדבריה, היא לא ציפתה לכסף, וחששה שהוא מתכוון להיפרד ממנה. "קיוויתי לקיים איתו עתיד משותף ולחיות יחד בשקט", הוסיפה בהצהרתה. הרשויות בארה"ב הודיעו במסיבת עיתונאים כי החקירה העלתה שפאדוק קנה לדאנלי כרטיס טיסה לפיליפינים, עוד לפני שהעביר לה את הכסף לחשבון.
מרילו דאנלי
"הוא שלח אותה למשפחתה כדי שלא תהיה מעורבת במה שהוא מתכנן", העריכה אחותה של דאנלי, בראיון מביתה שבאוסטרליה. "במובן זה, אני מודה לו שחס על חייה של אחותי. מרילו אוהבת אותו מאוד". במסיבת עיתונאים שערך ה-FBI בלאס וגאס, הודיעו הרשויות כי נכון לשלב הנוכחי בחקירה, אין ראיות הקושרות את מקרה הירי לטרור בין לאומי. במקביל, רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN דיווחה כי חומרי נפץ וכלי נשק נוספים נמצאו ברכבו של היורה, סטיבן פאדוק. אחיו של פאדוק ושכניו סיפרו לתקשורת ולרשויות על חיבתו הגדולה של היורה להימורים: "הוא היה מיליונר, עבד כרואה חשבון. אהב לשחק פוקר במחשב, הוא נסע לקרוזים", אמר האח, אריק פאדוק. האח סיפר שידע כי אחיו החזיק אקדחים ו"אולי רובה ארוך אחד", אך לא היה מודע לכלי נשק אוטומטיים: "לא ראיתי אותו אפילו דורך את הנשק".
נמלטים מאזור הירי | צילום: sky news
האח אריק הכחיש במספר ריאיונות לתקשורת האמריקנית את הטענה של ארגון דאע"ש, לפיה פאדוק התאסלם ופעל מטעם ארגון המדינה האסלאמית: "אין לו עבר נפשי והוא לא היה בקשר עם קיצוניים. לא היה לו שיוך דתי או פוליטי, הוא לא היה חולה נשק - מאיפה הוא השיג את הרובים האלה? לא היה לו רקע צבאי, הוא היה בחור רגיל שנוסע להמר בווגאס". "אהב לבלות, לא זוכר שום דבר רע ממנו" האח ההמום הוסיף: "משהו קרה והוא 'התחרפן', אין לנו מושג מה. תנחומינו לקורבנות ולמשפחות שלהם". שכנה לשעבר בשם שרון ג'ודי תיארה אותו כ"מהמר מקצועי" ואמרה כי הציג בפניה תמונה שמעידה על כך שהרוויח 20 אלף דולרים במכונת מזל: "הוא תמיד היה ידידותי". פאדוק היה נשוי לאישה בשם פגי, למשך שש שנים: השניים נפרדו ב-1990 ולא היו להם ילדים. פגי סירבה לריאיונות אך אחד מאחיה חלק זכרונות מהאיש שאחראי לירי הקטלני ביותר בתולדות ארה"ב: "הוא אהב לבלות, אני לא זוכר שום דבר רע לגביו אבל לא דיברנו במשך שנים. אני עדיין בהלם, הוא היה אדם חכם מאוד".
אריק פאדוק, אחיו של היורה ‎ | צילום: enex
הרשויות ערכו חיפוש נרחב בביתו של פאדוק: "לא מצאנו שום מידע פוגעני או אלים, הוא קיבל דוח שגרתי לפני מספר שנים", עדכנו השוטרים. שכנים רבים סיפרו כי עבר לאזור לפני כשנתיים ולא היה לו כל עבר אלים. ביום שלישי דלפו תמונות מחקירת אירוע הירי הרצחני בלאס וגאס בו נרצחו 59 אנשים ונפצעו מעל ל-500, שחושפות את ההכנות שביצע סטיבן פאדוק לפני הירי. על פי השריף המקומי, פאדוק צילם את עצמו בזמן שירה על קהל ההמונים.
במשטרה ממשיכים בחקירה | צילום: רויטרס
בתמונות ניתן להבחין בכלי הנשק בהם השתמש פאדוק לביצוע המעשה הרצחני. הרשות לאכיפת נושאי נשק וחומרי נפץ ("ATF") פירסמה כי פאדוק השתמש בהתקן מיוחד שמאפשר לכלי נשק חצי אוטומטיים להתנהג ולפעול כמו נשק אוטומטי. על פי ההצהרה, פאדוק התקין את המכשיר המיוחד על 12 כלי נשק. בנוסף פורסם כי ברשותו של פאדוק היו לפחות 47 כלי ירייה אותם מצאה המשטרה ב-3 מקומות שונים ביניהם ביתו של פאדוק והחדר במלון ממנו ביצע את הטבח.