דריכות בספרד: משאל העם בקטלוניה יצא לדרך?

בעוד ברחבי חבל הארץ העשיר בספרד נמשכות ההפגנות בעד ונגד העצמאות, המשטרה הספרדית ממשיכה במאמצים למנוע את ההצבעה שבית המשפט קבע כי אינה חוקית

משאל העם שמפלג את ספרד. צפו בכתבה מאתמול (רויטרס)
משאל העם שמפלג את ספרד. צפו בכתבה מאתמול (רויטרס) | צילום: רויטרס
מתיחות בברצלונה לקראת משאל העם על עצמאות חבל קטלוניה: במשטרה הספרדית ממשיכים במאמץ למנוע את ההצבעה מחר (ראשון) ברחבי חבל קטלוניה. מול בניין העירייה מפגינים אלפי מתנגדים לעצמאות ומנופפים בדגלי ספרד. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מאות מתומכי העצמאות בילו את הלילה בבתי ספר שיהפכו מחר לעמדות הצבעה. בממשלת ספרד אמרו כי רוב בתי הספר נסגרו וכי המשטרה תפנה כל מי שינסה להצביע. עשרות אלפי בני אדם צפויים להגיע מחר לעמדות המאולתרות כדי לנסות להשמיע את קולם בסוגיה הבוערת. להצבעה המתוכננת אין כל מעמד חוקי מכיוון שבית משפט ספרדי חסם אותה בטענה כי היא מנוגדת לחוקה במדינה.
הפגנה נגד הבדלנים | צילום: רויטרס
חבל קטלוניה הוא אזור עשיר בעל שפה משלו ותרבות משלו, והוא אחראי ל-20% מכלכלת המדינה. אם ההצבעה אכן תתקיים מחר, צפויים הקטלנים לבחור בעצמאות – הסקרים מראים כי רוב התומכים בעצמאות צפויים להגיע להצבעה, בעוד רוב המתנגדים לא צפויים לעשות כן. מארגני משאל העם האיצו במצביעים להגיע לעמדות ההצבעה כבר בשעה חמש בבוקר ולהמתין בתור מול בתי הספר שהוסבו לקלפיות. "עלינו לוודא שיגיעו אנשים מכל הגילאים", אמרו.