קים ג'ונג און בנאום חריג: "טראמפ הכריז מלחמה בצורה פראית"

לדבריו, "בשם הכבוד" שלו ושל מדינתו הוא יגרום לטראמפ "לשלם על מה שאמר" וכינה אותו "משוגע ומעורער נפשית"

נאומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביום שלישי באו"ם ממשיך לעורר הדים, וכעת מוביל גם לנאום תגובה חריג של שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און. בדברים שנשא לאומה הלילה (שישי) והובאו במלואם בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה, הזהיר קים מפני "צעדי התגובה החריפים ביותר בהיסטוריה" נגד ארה"ב והבהיר כי טראמפ "הכריז מלחמה בצורה פראית". לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק "הנאום של טראמפ שכנע אותי שהדרך שבה בחרתי היא הנכונה, ואדבוק בה עד הסוף", הוסיף קים. לדבריו, האיומים של טראמפ "להשמיד לחלוטין את צפון קוריאה" לא הפחידו אותו או עצרו בעדו מלהמשיך בפעולותיו, וכינה בהמשך את הנשיא האמריקני "מעורער נפשית". "כאדם שמייצג את 'הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה', ובשם הכבוד שלי, של מדינתי ושל עמי, אני אגרום לנשיא ארה"ב לשלם על מה שאמר", איים קים בסיום דבריו. מאוחר יותר התייחס לדברים שר החוץ של הצפון, רי יונג הו, ואמר כי צעדי התגובה עלולים לכלול גם ניסוי נוסף בפצצת מימן באוקיינוס השקט.
טראמפ נואם בעצרת האו''ם, ביום שלישי | צילום: רויטרס
הדברים של קים מגיעים שלושה ימים אחרי הנאום של טראמפ באו"ם, שם דיבר הנשיא על תכנית הגרעין של צפון קוריאה ואיומיה החוזרים ונשנים. טראמפ האשים את פיונגיאנג באחריות "למוות מרעב של מיליונים ולעינויים של אינספור אחרים" וטען כי "המרדף שלהם אחר טילים בליסטיים ונשק גרעיני מאיים על כל העולם". "לאף אומה על פני כדור הארץ אין עניין לראות את הפושעים האלה עם נשק גרעיני וטילים. לארה"ב יש כוח וסבלנות", הבהיר טראמפ ואז סייג והבהיר כי "אם תיאלץ ארה"ב להגן על עצמה או על בנות בריתה - לא תהיה לנו ברירה אלא להשמיד לחלוטין את צפון קוריאה". התגובה של קים לנאום היא לא ההתייחסות הראשונה של המדינה המסוגרת. אתמול כינה שר החוץ של צפון קוריאה את הדברים של הנשיא האמריקני "רעש של נביחות כלב" וציין כי ההפחדות של טראמפ הם כמו "חלום של כלב" - כינוי קוריאני למשהו שהוא לא הגיוני ואבסורדי.
קים חושף את פצצת המימן לפני שבועיים | צילום: KCNA
אמש הודיע טראמפ כי חתם על צו נשיאותי שיחמיר את הסנקציות נגד צפון קוריאה במטרה להניא אותה מהתקדמות בתכנית הגרעין שלה. לדבריו, "הצו הנשיאותי החדש יפגע בהכנסות שמממנות את הניסיונות לפתח את הנשק הקטלני ביותר המוכר לאנושות". בשיחה עם כתבים טרם פגישתו עם מנהיגי יפן ודרום קוריאה, הוסיף טראמפ כי התעשיות שיהיו במוקד הסנקציות החדשות כוללות את הטקסטיל, הדיג, טכנולוגיות המידע והתעשייה של פיונגיאנג. מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון, התייחס להחרפת הסנקציות על פיונגיאנג ואמר כי יכולת גרעינית בצפון קוריאה לא תסייע להישרדות המשטר שם אלא רק תביא לבידודו ולקריסתו. בדיון במועצת הביטחון של האו"ם הוסיף טילרסון כי על סין "ללחוץ יותר על צפון קוריאה לפני שיהיה מאוחר מדי".