אירן: נרחיב את תכנית הטילים שלנו

נשיא אירן הגיב לנאומו של הנשיא האמריקנh ודחה את ההאשמות שהוצגו במהלכו. לדבריו, אירן והסכם הגרעין "חזקים מתמיד" ולמרות איומיה לא תוכל ארה"ב לטרפד את ההסכם לבדה

"נאום מלא שקרים". רוחאני וטראמפ | צילום: רויטרס
נשיא אירן חסן רוחאני תקף אמש (שישי) בחריפות את דונלד טראמפ - ואמר כי ארצו תרחיב את תכנית הטילים שלה בתגובה לנאום "רצוף שקרים והאשמות שווא" של הנשיא האמריקני בו הציג את האסטרטגיה החדשה שלו כלפי מדינתו. לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק הנשיא האירני הודיע כי בתגובה לנאום תכפיל מדינתו את מאמציה לבנות "נשק הרתעתי" ואף תרחיב את תכנית הטילים שלה, שטראמפ אמר שיש לבלום. לאחר מכן אמר שגם אם ארצות הברית תפרוש מההסכם - היא לא תוכל לבטלו לבדה משום שפרישה של מדינה אחת לא תגרום לקריסה מוחלטת של ההסכם שנחתם ב-2015. עוד אמר רוחאני כי אירן והסכם הגרעין "חזקים מתמיד" והוא וארצו אינם נתונים ללחץ של אף גורם זר וגם לא יהיו בעתיד. הנשיא הוסיף כי הוא תומך במשמרות המהפכה ו"לעולם לא יפקוד עליהם להפסיק את לחימתם העיקשת בטרור האזורי". נשיא ארה"ב הגיב הלילה (שבת) לסערה הציבורית שיצר נאום המדיניות כלפי אירן בציוץ בטוויטר, ועקץ את המעצמות שמתנגדות לשינוי בהסכם: "רבים מסכימים עם מה שאמרתי בדבריי. השותפות להסכם הגרעין מרוויחות כסף רב מסחר עם אירן!".
טראמפ מציג את האסטרטגיה החדשה, הערב | צילום: רויטרס
רוחאני: אירן תמשיך להילחם בטרור הנשיא האירני ביטל גם את ההאשמות של הנשיא האמריקני בדבר פיתוח של גרעין, ואמר כי גם במקרה הזה מדובר במדינה יחידה שלא יכולה להשפיע על ההסכם כולו. לדבריו, טהרן לא תהסס לעולם להשיב במלוא העוצמה במידה ותירשם הפרה של הסכם הגרעין. רוחאני התייחס בביטול גם להאשמות של טראמפ בדבר תמיכה של ארצו בארגוני טרור חובקי עולם ואמר כי הוא וארצו נותרו מחויבים להסכמים בינלאומיים ומוכנים להילחם בטרור. זאת לדבריו, בניגוד לארצות הברית שנסוגה בנאום טראמפ ממחויבויות בינלאומיות קודמות. טראמפ ציין בנאומו כי המשטר האירני "מעוניין במוות לארה"ב ולישראל" וציין כי הסכם הגרעין שנחתם עמו היה "בין הגרועים של ארה"ב", אך רוחאני מנגד אמר כי הכרזות לא מכוונות נגד אזרחי ארצות הברית - אלא נגד המדיניות האמריקנית.