מושל פלורידה לתושבים: "הזמן הולך ואוזל - התפנו עכשיו"

ההוריקן "אירמה" מתקרב לחופי פלורידה, החל פינוי האזרחים הגדול ביותר שידעה ארה"ב. הערכה: 10 מיליון אמריקנים יושפעו מהסופה

זמן צפייה: 01:15

מאות אלפי תושבי מיאמי והערים הסמוכות החלו לעזוב אמש (שישי) את בתיהם לקראת בואו של ההוריקן האימתני "אירמה" המתקרב במהירות ליבשה. הפינוי מסתמן כפינוי האזרחי הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקנית. מושל פלורידה הפציר בתושבים שעוד לא התפנו לעשות זאת בהקדם. הנשיא טראמפ: "היו דרוכים והקשיבו לכוחות ההצלה". כ-5.6 מיליון תושבי פלורידה נתבקשו לעזוב את בתיהם לקראת פגיעת הסופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי דיווח ברשת "פוקס ניוז", עלה ל-23 מניין ההרוגים בהוריקן "אירמה" שכבר הכה במלוא עוזו באיים הקריביים. 11 מההרוגים מהאיים סן מרטן וסן ברתלמי, 4 מאיי הבתולה של ארצות הברית, 4 מאיי הבתולה של בריטניה, ו-3 ההרוגים הנוספים מהאיים ברבודה, אנגווילה וברבדוס.

הלילה פגעה הסופה "אירמה" בקובה לאחר שהכתה גם במדינת האיים אנטיגואה וברבודה, ברבדוס, האיטי, ברפובליקה הדומיניקנית ובפורטו ריקו.

כך נראים ''אירמה'' ו''קטיה'' מהאוויר
כך נראים ''אירמה'' ו''קטיה'' מהאוויר | צילום: (רויטרס)

כרגע ישנם שני הוריקנים נוספים באוקיינוס האטלנטי: "חוזה", בעוצמה 4 המתקדם גם הוא לחופי אמריקה ו"קטיה", שפגע לפני זמן קצר בחופה המזרחי של מקסיקו. עם זאת, מרכז ההוריקנים האמריקני חזה כי "קטיה" צפוי להיחלש כבר ביממה הקרובה אך ככל הנראה "חוזה" ימשיך להיות עוצמתי ולהוות סכנת חיים.

מוקדם יותר היום נחלשה הסופה מדרגה 5 - הדרגה העוצמתית ביותר לסופות הוריקן - לדרגה 4, אך הועלתה שוב לדרגה 5 לאחר שהתעצמה פעם נוספת עם רוחות במהירות של 300 קמ"ש לקראת פגיעתה הצפויה בחופי פלורידה.

[brightcove_iframe video_id='irma_florida_vtr2_n20170907_v2' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration=''']

הנשיא טראמפ התייחס היום לסופה וביקש מאזרחי פלורידה להיות דרוכים. "הסופה הזו היא בעלת פוטנציאל הרס בממדים היסטוריים", אמר הנשיא. "אני מבקש מכולם במסלול של הסופה להיות דרוכים ולהקשיב להוראות של כוחות הביטחון".

[brightcove_iframe video_id='saimartin_vtr2_n20170907_v1' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration=''']

[brightcove_iframe video_id=' irma_cuba_vtr2_n20170908_v1' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration=''']

הישראלים במיאמי נערכים לסופה אך עדיין מנסים לשמור על קור רוח. "החלטנו שלא להתפנות כי אנחנו חושבים שהבית שלנו בטוח", סיפר יוסי ליפקין, ישראלי המתגורר במיאמי. לעומתו, ספי מנצור, ישראל שגר באי סנט מרטן, שם פגעה הסופה בעוצמה וגרמה לנזקים כבדים ולהצפה של 95% משטח האי, סיפר על אסון של ממש: "התושבים פה לא חוו עוצמה כזאת מעולם, מכוניות ניזוקו ועפו באוויר, כל התשתיות ברחוב שלנו קרסו".

בתוך כך הודיע הלילה הבית הלבן כי הנשיא דונלד טראמפ אישר העברה של 15 מיליארד דולר בחבילת סיוע לשיקום נפגעי ההוריקן "הארווי", שפגע בשבוע שעבר בטקסס וגרם להצפות חסרות תקדים. בנוסף, האישור המיוחד שהעניק טראמפ מאפשר לממשלו להעביר תקציבים גדולים נוספים לשימוש FEMA - סוכנות ממשלתית אמריקנית לטיפול במצבי חירום.