מזכיר המדינה טילרסון: "יש לנו קווי תקשורת לפיונגיאנג"

טילרסון טוען כי נבחנת האפשרות לדיאלוג עם צפון קוריאה דרך ערוצי תקשורת ישירים. בשיחה עם כתבים במהלך ביקור בסין הוסיף: "המצב לא אפל"

טילרסון. "המצב לא אפל" | צילום: רויטרס
ארצות הברית מודה לראשונה כי היא מקיימת מגעים ישירים עם צפון קוריאה: מזכיר המדינה רקס טילרסון אמר היום (שבת) כי נבחנת האפשרות לקיים דיאלוג עם המדינה המסוגרת: "אנחנו שואלים: 'תרצו לדבר?'. יש לנו קווי תקשורת לפיונגיאנג, המצב לא אפל". את הדברים אמר טילרסון לקבוצת כתבים במהלך ביקור בסין. דבריו של טילרסון מפתיעים לאור ההתנגשויות האחרונות בין הנשיא דונלד טראמפ למנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און: השבוע תקף שר החוץ הצפון קוריאני רי יונג-הו את ארה"ב בשיחה שניהל עם כתבים בניו יורק. "ההכרזות של טראמפ הן ללא ספק הכרזת מלחמה", אמר וציין כי למדינתו "יש את הזכות להפיל מפציצים אמריקניים גם אם הם אינם טסים במרחב האווירי של המדינה". במקביל, החלה פיונגיאנג לתגבר את מערך ההגנה שלה ולהעביר מטוסי קרב לעבר חופה המזרחי של המדינה בעקבות טיסת המפציצים האמריקניים מסוג B-1B סמוך לחוף המזרחי של צפון קוריאה בסוף השבוע. ג'וזף דנפורד, יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, הקצין הבכיר ביותר ויועצו הצבאי הראשי של הנשיא דונלד טראמפ, התריע כי צפון קוריאה מהווה את האיום הגדול ביותר על ביטחון העולם ונמצאת "מרחק קצר" מלהגיע ליכולות של מעצמה גרעינית. לדבריו, פיונגיאנג נמצאת בדרכה להשיג את היכולת הטכנולוגית לחמש טילים בליסטיים בין-יבשתיים (ICBM) בראשי נפץ גרעיניים בשל הרצון של השליט קים ג'ונג-און להישאר בשלטון.
טרמאפ וקים. התנגחויות חוזרות ונשנות | צילום: רויטרס
דנפורד המשיך והזהיר כי למרות שהטכנולוגיה המתקדמת נמצאת בפיתוח, התהליך יגיע לסיומו כבר בזמן הקרוב - אך לטענתו הדבר לא יוביל לשינוי בדרכה של ארצות הברית לטפל במשבר בחצי האי הקוריאני. כמו כן, הוא הוסיף כי פעולה קרקעית בצפון קוריאה תצטרך להיות מגובה בתמיכה של העם האמריקני והקונגרס. לפני חודש נחשף דוח מודיעיני אמריקני סודי לפיו פיונגיאנג הצליחה לייצר ראשי נפץ גרעיניים שניתן לטעון בתוך הטילים שברשותה. על-פי הדיווח, המדינה המבודדת פיתחה בהצלחה ראשי קרב מזעריים שניתן יהיה לחמש באמצעותם טילים בליסטיים בין-יבשתיים, שלאחרונה הוכחו כמסוגלים להגיע עד לשטח ארצות הברית.
ניסוי בצפון קוריאה, ארכיון | צילום: רויטרס
שגריר סין באו"ם ליו ג'יאי הזהיר מפני המשך חילופי הדברים והאיומים בין ארה"ב וצפון קוריאה, טען כי הדברים מידרדרים לכדי "מצב מסוכן" והוסיף שהפתרון היחיד הוא משא ומתן על התקדמות תכנית הגרעין של פיונגיאנג. השגריר הגיב להאשמות מצד שר החוץ של צפון קוריאה, שטען שארה"ב הכריזה מלחמה על ארצו, ואמר כי בסין מעוניינים "להרגיע את הרוחות". לדבריו, "אנחנו בהחלט מקווים שהשתיים יבינו שהאלטרנטיבה למשא ומתן עלולה להיות הרת אסון".