טראמפ במתקפה: "שקט, אני האדם הכי פחות אנטישמי בעולם!"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יצא למתקפה נוספת על התקשורת - וקטע עיתונאי יהודי שניסה לשאול אותו על ריבוי מקרי האלימות כלפי יהודים

"איש פרקטי". טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ המשיך אמש (חמישי) במתקפה שלו כלפי התקשורת: במסיבת עיתונאים שנמשכה מעל לשעה טען טראמפ כי הדיווחים על קשרי הממשל שלו עם רוסיה הם "שקריים" וגם הגן על יועצו מייקל פלין שהתפטר: "הוא רק עשה את העבודה שלו". כשעיתונאי יהודי ניסה לשאול את טראמפ על ריבוי המקרים האנטישמיים במדינה, קטע הנשיא את דבריו ואמר: "אני האדם הכי פחות אנטישמי שראיתם בעולם. אני שונא את ההאשמות האלה כלפיי". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת הכתב ג'ייק טורקס מ"אמי מגזין" שאל את הנשיא על איומי הפצצות וריבוי המקרים האנטישמיים - שאלה שזכתה לכינוי "לא הוגנת" מצד הנשיא. בתשובה טראמפ כינה את ראש ממשלת ישראל "בתניהו" ואמר: "שמעתם את ראש הממשלה ומה שאמר עליי, הוא מכיר אותי זמן רב. אתם צריכים לשמוע את זה ולא לשאול כאלה שאלות. אני האדם הכי פחות גזעני, זו שאלה דוחה ומעליבה" - והורה לכתב לשבת וסירב לאפשר לו לשאול שאלה נוספת. טורקס כתב בטוויטר לאחר מסיבת העיתונאים: "הנשיא טראמפ בוודאי הבין באופן שגוי את השאלה שלי. אני מצר על כך ואני אבקש הבהרות". רגע דרמטי נוסף אירע כאשר כתב ניסה לעמת את טראמפ עם עובדה שגויה: "למה אתה טוען שנצחונך היה הגדול ביותר מאז רייגן, כשבוש ואובמה קיבלו יותר אלקטורים ממך?". טראמפ השיב: "זה המידע שמסרו לי". לאחר מכן ניסה להבהיר כי התכוון לניצחון הרפובליקני הגדול ביותר מאז רייגן, וגם כשהעיתונאי אמר לו שהפרט לא נכון הוא השיב: "זה המידע שיש לי".
המחאות נגד צו ההגירה
המחאות נגד צו ההגירה | צילום: רויטרס
הערעור נמשך: "צו ההגירה היה נהדר" על מייקל פלין, שהתפטר בעקבות חשיפת העובדה כי שוחח עם שגריר רוסיה לפני שנכנס לתפקיד, אמר טראמפ: "הוא אדם נהדר וביקשתי שיתפטר. הוא לא פעל לא נכון, הוא רק לא דיווח נכון. תדווחו כמה 'פייק ניוז' שאתם רוצים על רוסיה". לאחר מסיבת העיתונאים הודיע ממשל טראמפ כי הוא מושך את הערעור על השעיית "צו ההגירה" - והנשיא הודיע כי ינסח ויגיש בשבוע הבאצו חדש, בתקווה שזה יעבור את אישור בתי המשפט במדינה. "צו ההגירה היה נהדר ודוגמא לממשל שעובד מצוין", אמר. "בתי המשפט הם שתקעו מקלות בגלגלים - היינו חייבים צו מיידי. בית המשפט הפדרלי לערעורים באנדרלמוסיה - פסיקותיו שגויות לדעתי. צו נשיאותי בדרך". חלק ניכר ממסיבת העיתונאים הוקדש לעימות עם התקשורת: "מתייחסים למלאניה רע מאד. היו ימים שהיא התכנסה בעצמה. יש מי שהתנצל בפניה. היא ובארון יעברו לבית הלבן בסוף שנת הלימודים". טראמפ המשיך ותקף: "אומרים בטלויזיה שהממשל בכאוס. האמת היא שאנחנו עובדים כמו מכונה משומנת היטב. למה ראש הסגל שלי צריך לבזבז את כל האנרגיה על כיבוי שריפות? אלו שריפות מזוייפות והציבור רואה את זה". "הוריתי למשרד המשפטים לחקור את ההדלפות הפליליות. נראה לי שזה ייפסק. הייתי בשוק כשהתפרסמה השיחה עם נשיא מקסיקו", הוסיף. "הדיווח שקהילת המודיעין מסתירה מהנשיא מידע אינה נכונה. למה פרסמו בלי לשאול אותי? אנשים מתחילים להבין שההדלפות לא חוקיות. למשל על השיחות שלי עם מקסיקו ואוסטרליה. המדליפים והמדיה צריכים להתבייש."
''בחור נהדר''. טראמפ ומייקל פלין
''בחור נהדר''. טראמפ ומייקל פלין | צילום: Sky News
"ירשתי בלאגן" "אני יודע מה טוב ומה רע - וכשהופכים בתקשורת משהו טוב למשהו רע לא מאמינים לכם. אם הייתם ישרים הייתי מעריץ אתכם", הוסיף. "רוב החדשות מזויפות, ורשת cnn מלאה שנאה. חוסר הכנות של התקשורת יצאה משליטה. התקשורת תוקפת כי אני מקיים הבטחות לציבור". גם כשנשאל על מדיניות חוץ המשיך טראמפ להתעמת עם הכתבים: "לא אגלה לך איך אגיב לפוטין כמו שלא אחשוף איך נגיב לצפון קוריאה או אירן. לא אגלה. פוטין רואה את הדיווחים השקריים שלכם וחושב שאין סיכוי להצליח איתנו - הוא שלח ספינת ריגול ועשה תרגיל צבאי כי הוא רואה שזה לא פופולרי באמריקה להתנהג כמו שאני מתנהג". "שואה גרעינית זה רע לכולם, ולכן יחסים טובים עם רוסיה עדיף. הילרי היתה יותר קשוחה?", אמר בלעג הנשיא, שיציין בשבוע הבא חודש לכהונתו. "אני רוצה יחסים טובים עם רוסיה - הילרי רצתה לתת להם אורניום! אתם יודעים מה זה אורניום, כן? אני טוב במשא ומתן. ירשתי בלגאן - בכלכלה ובממשל. לכל מקום שאליו תביטו - בלגאן. המזרח התיכון - בלגאן, צפון קוריאה - אני אטפל בזה. דאע"ש - עוד בלגאן שירשתי. אירן גם זה אחד ההסכמים הגרועים שראיתי". בהמשך מסיבת העיתונאים טען טראמפ כי "המדינה משוסעת עוד הרבה לפני אובמה. טראמפ לא שיסע את אמריקה. אעשה הכל כדי לתקן את המצב" - והאשים את הדמוקרטים הבכירים, ובהם מנהיג המיעוט צ'אק שומר: "אני רוצה מאד לעבוד יחד עם שדולת השחורים בקונגרס, רק שאני לא מצליח לקבוע איתם פגישה כי הם כנראה מפחדים מצ'אק שומר". הנשיא האמריקני הבטיח: "נטפל בפשע ובחינוך במרכזי הערים. אנשים נועלים את עצמם בבתים באמצע היום מרוב פחד. חייבים לעזור לשחורים ולהיספנים שם".