"ארה"ב ורוסיה ימשיכו לפעול יחד"

אחרי שנודע כי השגריר הרוסי צפוי לשוב חזרה לרוסיה בעוד זמן קצר, איתות חיובי ביחסים בין המדינות

טילרסון ולברוב
טילרסון ולברוב | צילום: רויטרס
משרד החוץ הרוסי דיווח אמש (שני) כי כי שר החוץ רקס טילרסון ומקבילו הרוסי סרגיי לברוב סיכמו ביניהם על המשך שיתוף הפעולה, בין היתר על האג'נדה המשותפת לשתי המדינות. בין היתר, שתי המדינות יפעלו יחד לקידום הסכם הפסקת אש בסוריה. לברוב הפציר בטילרסון להשתמש בכוחו על מנת למנוע "פרובוקציות", כלשונו, נגד הממשל הסורי. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מדובר באות חיובי לאחר שאתמול נודע כי השגריר הרוסי לארצות הברית סרגיי קיסליאק צפוי לסיים את תפקידו בקרוב. קיסליאק עומד בלב החקירה של מעורבות רוסיה בקמפיין טראמפ, שכן נפגש עם בכירים בממשל טראמפ עוד לפני כניסתם לתפקיד, דבר שבין היתר הוביל לחקירתו ופיטוריו של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין. קיסליאק צפוי לעזוב את ארצות הברית בזמן שהחקירה נגד פלין - והבדיקה האם הרוסים באמת השפיעו על מהלך הבחירות - עדיין מתנהלת. הסיפור פורסם לראשונה באתר "באזפיד" ונשען על שלושה מקורות המקורבים לנושא. בעבר דווח כי קיסליאק דווקא יקודם לעמדה בכירה במטה האו"ם, אך החקירות של ה-FBI והקונגרס בנושא הקשר בין בכירים רוסים לאנשי ממשל טראמפ המשיכו להתרחב והתמקדו גם בשיחותיו של קיסליאק בן ה-66 עם אנשיו של טראמפ - בהם ג'ף סשנס, שהפך לשר המשפטים, חתנו של טראמפ ג'ארד קושנר ומייקל פלין - שמונה ליועץ לביטחון לאומי אך התפטר לאחר שהתברר כי שיקר בנוגע לשיחותיו עם קיסליאק ב-2016. הבכירים ניסו להסתיר את הפגישות במוסקווה טרם אישרו את תאריך עזיבתו של השגריר – אולם מועצת העסקים של רוסיה-ארה"ב כבר הודיעה שתערוך לו מסיבת פרידה ב-11 ביולי. "יכול להועיל לו קצת זמן רחוק מכאן", אמר דיפלומט המבוסס בארצות הברית.
קיסליאק
קיסליאק | צילום: רויטרס
פוליטיקאים רבים פעלו נמרצות בחודשים האחרונים כדי להכחיש כי אי פעם נפגשו עמו: בין אלו שנכשלו בכך היו חתנו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר, התובע הכללי ג'ף סשנס והיועץ לביטחון לאומי המודח מייקל פלין, שהסתירו כולם פגישות ושיחות עם השגריר בנקודות זמן שונות. אך גם מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, הכחישה כי אי פעם פגשה אותו – וזמן קצר לאחר מכן נחשפו תמונות שלהם יחדיו. חוקרים בתיק רוסיה וקמפיין טראמפ מתמקדים בעיקר בפגישה ספציפית, בת כ-20 דקות, בין קיסליאק, קושנר ופלין שנערכה בדצמבר האחרון – לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות, אך טרם כניסתו לתפקיד. לאחר הפגישה מרגלים אמריקניים דיווחו כי קיסליאק ציין כי קושנר ביקש ממנו לארגן ערוץ תקשורת חשאי לרוסיה, אחריו לא יוכלו סוכנויות הביון האמריקניות לעקוב – בקשה שהדהימה את השגרירות הרוסית. את קיסליאק צפוי להחליף בתפקיד סגן שר החוץ הרוסי, אנטולי אנטונוב: הוא נחשב לדיפלומט קשוח שאף מופיע ברשימת מקבלי הסנקציות של האיחוד האירופי. מינויו של אנטונוב יצטרך לעבור אישור של הפרלמנט הרוסי בטרם יאושר.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ