הדורס בהפגנה בווירג'יניה: "הוקסם מהנאצים והעריץ את היטלר"

פרטים חדשים נחשפים על ג'יימס פילדס, הצעיר שדהר עם רכבו לתוך קהל המפגינים שמחו נגד הפעילים הניאו-נאצים בוירג'יניה, הרג אישה ופצע 19

בשעה שבארצות הברית מנסים להתאושש מהמהומות האלימות שנערכו בשבת בעיירה קטנה ושקטה במדינת וירג'יניה, פרטים חדשים נחשפו על זהות הצעיר שנאשם כי שעט עם רכבו לתוך קהל המפגינים נגד עצרת הימין הקיצוני ודרס למוות אישה בת 32 ופצע 19 נוספים. "היה ברור לי שהוא הוקסם מהנאציזם והעריץ את אדולף היטלר", סיפר מורה להיסטוריה לשעבר של הצעיר. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת הנהג הנאשם, ג'יימס אלכס פילדס ג'וניור בן 20, הגיע לעיירה שרלוטסוויל מביתו באוהיו וצעד יחד עם קבוצה של פעילי תנועת עליונות הגזע הלבן שעות ספורות לפני הדריסה הקטלנית. הוא היה פעיל בתנועות לאומניות והחזיק בעמדות קיצוניות לפחות מאז שהיה תלמיד תיכון, כך טען המורה שלו להיסטוריה בתיכון, דרק ויימר.
זירת הדריסה, אתמול (רויטרס)
זירת הדריסה, אתמול (רויטרס)
ויימר שחזר כיצד באחד השיעורים שנערכו בתיכון תחת הכותרת "המלחמות המודרניות של ארה"ב", פילדס הגיש עבודת מחקר מפורטת ויסודית על הצבא הנאצי במלחמת העולם השנייה. "הוא החזיק בתפיסות של עליונות הגזע הלבן. הוא ממש האמין בדברים האלה", אמר המורה. "אני מודה שנכשלתי", הוא הוסיף. "ניסיתי כמיטב יכולתי, אך זו בהחלט סוגייה חינוכית שאנחנו מוכרחים להיות עירניים לגביה, כי הדברים האלה מפלגים את המדינה שלנו".
''האמין בעליונות הגזע הלבן'' (רויטרס)
''האמין בעליונות הגזע הלבן'' (רויטרס)
אמו של פילדס, שלמדה על התקרית בתקשורת, הגיבה בתהדמה כששמעה על שעשה בנה. "אני רק ידעתי שהוא הולך לעצרת", אמרה האם. "ניסיתי לא להתערב בדעותיו הפוליטיות. ניסיתי לא להיות מעורבת מדי". הנשיא טראמפ: "מופע גזענות נתעב" פילדס נעצר זמן קצר לאחר הדריסה והואשם בסעיף אחד של רצח מדרגה שנייה, שלושה סעיפים של פגיעה בזדון וסעיף נוסף של ביצוע עבירת "פגע וברח". המשטרה הודיעה כי הוא מוחזק ללא האפשרות להשתחרר בערבות וכי הוא צפוי להיות מועבר לכלא מחוזי. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב לאירועי האלימות בווירג'יניה ואמר: "אנחנו מגנים בכל לשון את המופע המתועב של גזענות. זה מתרחש למשך זמן רב: זה לא דונלד טראמפ או ברק אובמה, זה נמשך זמן רב. מה שהכרחי עכשיו זו השבה של שלטון החוק והגנה על ביטחון התושבים", הדגיש נשיא ארה"ב. "אף אזרח לא אמור לפחד לביטחונו האישי ושום ילד לא אמור לפחד לצאת החוצה ולשחק". לאחר הגינוי הרפה מכיוונו של טראמפ סגנו פנס התייחס גם הוא לאירועים באופן נחרץ יותר: "אין לנו סובלנות לשנאה ואלימות, מגזענים לבנים, מניאו נאצים או מקו קלוקס קלאן (KKK). לקבוצות המסוכנות הללו אין מקום בחברה האמריקנית, אנחנו מגנים אותם בכל לשון אפשרית". בשל המתיחות הרבה בעיר לאחר אירוע הדריסה, אישרה מועצת שארלוטסוויל למשטרה המקומית להנהיג עוצר ברחובות העיירה כדי לגרום לכל המפגינים משני הצדדים לחזור לביתם. שני חיילים של המשמר הלאומי, שאיבטחו את שתי ההפגנות, נהרגו לאחר שמסוקם התרסק באזור מיוער סמוך לעיירה שארלוטסוויל. הנשיא טראמפ הביע את תנחומיו למשפחותיהן של השניים.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ