לה-פן בסיבוב השני: עשינו היסטוריה"

מספירת 96% מהקולות עולה שמועמד המרכז מקרון מוביל עם 23.7% מההצבעות בעוד מועמדת החזית הלאומית לה-פן במקום השני עם 21.8%. שניהם עלו לסיבוב השני במירוץ לנשיאות

עמנואל מקרון, מארין לה פן. צרפת
עמנואל מקרון, מארין לה פן. צרפת | צילום: רויטרס

תוצאות האמת בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת: משרד הפנים הצרפתי הכריז הבוקר (שני) כי מספירת הקולות הסופית עולה כי מועמד המרכז עמנואל מקרון זוכה ל-23.7% מההצבעות בעוד מועמדת הימין מרין לה-פן מאחוריו עם 21.5% מהקולות. אם מגמה זו תישמר, השניים צפויים לעלות לסיבוב השני שיתקיים בתחילת חודש מאי, בעוד שהמתמודדים פרנסואה פיון וז'אן לוק מלנשון סיימו את המרוץ כבר בשלב זה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

[brightcove_iframe video_id='hafganot_france_vtr2_n20170424_v1' autoplay='0' credit='העימותים בצרפת' desc='' kid='' duration=''']

הודעתו של משרד הפנים הצרפתי תואמת במידה לתוצאות המדגמים שחזו כי מקרון הוא הזוכה בסיבוב הראשון עם 23.7% מקולות המצביעים, וכי לה פן שזכתה לפיהם ב-22% מקולות המצביעים תעלה יחד איתו לסיבוב השני.

עימותים בפריז, הערב
עימותים בפריז, הערב
השוטרים משתמשים בזרנוקי מים
השוטרים משתמשים בזרנוקי מים

לה-פן הודתה לתומכיה: "הבאתם אותי לסיבוב השני, אני גאה בכם מאוד. הצעד הראשון בדרך לאליזה הושלם. עשינו היסטוריה". זמן קצר לאחר מכן פנה גם מקרון לקהל מצביעיו: "העם הצרפתי דיבר היום. המדינה שלנו בימים דרמטיים - טרור, בעיות כלכליות ועוד. העם החליט להשיב להן בפתרון פוליטי ושלח אותי לסיבוב שני בבחירות האלה. אנו כאן כדי לשנות את הפוליטיקה. הלילה ניצחו הרצון להתגבר על המחלוקות והצורך להתאחד. הבחירות האלה פתחו צוהר לאופטימיות לאירופה ולעולם".

צילום: רויטרס

פרנסואה פיון השמרן שלא עלה לסיבוב השני קרא להעביר את התמיכה בו למקרון: "צריך להצביע נגד הימין הקיצוני, אני אצביע למקרון. זו חובתי". הוא אמר שמפלגתה של לה פן היא מפלגה עם הסטוריה של אלימות שקורעת את החברה הצרפתית. לעומתו, מלנשון הודיע כי לא יתמוך באף אחד מהמועמדים בסיבוב השני.

''צעד ראשון'', לה פן
''צעד ראשון'', לה פן | צילום: רויטרס

עם פרסום תוצאות המדגמים, פרצו הפגנות אלימות בפריז, נוכח הציפייה כי לה-פן תעלה לסיבוב השני. המשטרה הצרפתית השתמשה בגז מדמיע וזרנוקי מים כדי לפזר את המפגינים.

במהלך היום העריכו פרשנים בצרפת כי אחוז הצבעה גבוה יחסית עשוי להזיק למתמודדי המפלגות הקיצוניות ובמיוחד למנהיגת החזית הלאומית לה-פן. זאת, משום שבוחריה יוצאים להצביע בוודאות וככל שאחוז ההצבעה יהיה נמוך יותר כך משקלם ביחס לשאר המצביעים יתחזק.

מצביעים בשגרירות ישראל
מצביעים בשגרירות ישראל | צילום: רויטרס

משעות הבוקר הגיעו לקלפיות עשרות מיליוני אזרחים צרפתים, והבחירות לנשיאות צרפת נפתחו באופן רשמי, בחירות המוגדרות קריטיות לעתיד המדינה והיבשת כולה. יותר מ-50 אלף אנשי ביטחון נפרסו סביב הקלפיות על רקע החשש מטרור.

הבחירות התקיימו גם מעבר לים: לבעלי זכות הבחירה הצרפתים המתגוררים בישראל יש 14 קלפיות שפזורות בשש ערים: נתניה, תל אביב, חיפה, אשדוד, באר-שבע ואילת. בקונסוליית צרפת בתל אביב השתרך תור של כמה עשרות אזרחים צרפתים. חלק מהמצביעים הביעו חשש מפני המועמדים הקיצוניים שמבקשים לשלוט בצרפת.

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ