מבוכה בטקס האוסקר: הסרט "לה לה לנד" הוכרז בטעות כזוכה

רגע השיא של האוסקר הפך לפארסה שאיש לא ציפה לה. מגישי הפרס הכריזו על "לה לה לנד" כזוכה ונאומי הניצחון החלו, כשאז התבררה הטעות והם תיקנו עצמם

רגע המבוכה בטקס האוסקר
דרמה גדולה ברגע השיא של טקס האוסקר שנערך בלילה (שני) בלוס אנג'לס: הסרט "לה לה לנד" הוכרז בטעות כזוכה בפרס לסרט הטוב ביותר והצוות כבר החל בנאומי הניצחון, כשאז התגלה שמדובר בטעות של מגישי הפרס. אחרי רגעי מבוכה ובלבול על הבמה תוקנה ההכרזה על הזוכה והפרס ניתן לסרט "אור ירח". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מאחורי הטעות המביכה עומד השחקן וורן בייטי, שהגיש את הפרס יחד עם השחקנית פיי דאנאווי. בייטי הבהיר כי כשפתח את המעטפה ובה שם הזוכה ראה את שמה של השחקנית אמה סטון שמופיעה בסרט "לה לה לנד" ולכן התבלבל ולא שם לב שלא מדובר בשם של הזוכה בפרס הסרט. הטקס היוקרתי נערך זו השנה ה-16 ברציפות בתיאטרון "דולבי" בלוס אנג'לס בהנחייתו של הקומיקאי האמריקני ג'ימי קימל, שמנחה את האירוע לראשונה בקריירה. מלבד הפאדיחה בהכרזה, הסרט "לה לה לנד" לא הצליח לעמוד בציפיות ולמרות שהשווה את שיא כל הזמנים עם 14 מועמדויות בסך הכול, שיא אותו הוא חולק עם הסרטים "הכול אודות חווה" ו"טיטאניק", הסרט הצליח לקטוף שישה פסלונים בלבד.
טקס האוסקר, הלילה
טקס האוסקר, הלילה | צילום: רויטרס
רשימת הזוכים המלאה: הסרט הטוב ביותר: "אור ירח". השחקנית הטובה ביותר: אמה סטון, "לה לה לנד". השחקן הטוב ביותר: קייסי אפלק, "מנצ'סטר ליד הים". הבמאי הטוב ביותר: דמיאן שאזל, "לה לה לנד". התסריט המקורי הטוב ביותר: "מנצ'סטר ליד הים". התסריט המעובד הטוב ביותר: "אור ירח". שחקן המשנה הטוב ביותר: מהרשלה עלי, "אור ירח". שחקנית המשנה הטובה ביותר: ויולה דייוויס, "גדרות". האיפור ועיצוב השיער הטוב ביותר: אלסנדרו ברטולזי, ג'ורג'יו גרג'וריני וכריסטופר נלסון, "יחידת המתאבדים". עיצוב התלבושות הטוב ביותר: קולין אטווד, "חיות הפלא והיכן למצוא אותן". הסרט התיעודי הטוב ביותר: "או.ג'יי: תוצרת אמריקה". עריכת הסאונד הטובה ביותר: "המפגש". הסאונד הטוב ביותר: "הסרבן". הסרט הזר הטוב ביותר: "הסוכן", אירן. סרט האנימציה הקצר הטוב ביותר: אלן ברילארו ומארק זונדהיימר, "Piper". הסרט המונפש הטוב ביותר: "זוטרופוליס". עיצוב תפאורה: "לה לה לנד". האפקטים הטובים ביותר: "ספר הג'ונגל". העריכה הטובה ביותר: ג'ון גילברט, "הסרבן". הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר: "הקסדה הלבנה". הסרט הקצר הטוב ביותר: "לשיר". הצילום הטוב ביותר: "לה לה לנד". הפסקול המקורי: "לה לה לנד". השיר הטוב ביותר: "עיר של כוכבים" ("לה לה לנד"). "לה לה לנד" בכל זאת זכה במספר פרסים מרכזיים ובהם פרס הבמאי הטוב ביותר שהוענק לדמיאן שאזל, שבגיל 32 נחשב לזוכה הצעיר ביותר בפרס זה. נקודת אור נוספת הגיעה כאשר הכוכבת העולה אמה סטון זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר. קייסי אפלק זכה בפרס המקביל לשחקן עבור תפקידו בסרט "מנצ'סטר ליד הים".
עלי, הזוכה המוסלמי הראשון בפרס
עלי, הזוכה המוסלמי הראשון בפרס | צילום: רויטרס
הטקס הנוצץ החל עם הופעה של הזמר ג'סטין טימברלייק ששר את שירו "Can't Stop The Feeling" מתוך הסרט "טרולים", שיר שגם מועמד לשיר הטוב ביותר. לאחר מכן עלה לבמה ג'ימי קימל המנחה, שבחר בפתיחה עוקצנית של הטקס כלפי הנשיא דונלד טראמפ, נימה שגם נמשכת לאורך הטקס. "השידור מועבר ל-225 מדינות ומיליוני צופים ברחבי ששונאים אותנו עכשיו", אמר. "אם כל אותם מיליונים שצופים בנו עכשיו יושיטו לנו יד ויציעו עזרה, אז באמת נהפוך את אמריקה לגדולה שוב". בהמשך פנה קימל לשחקנית מריל סטריפ, שזכתה בפרס מפעל החיים בטקס גלובוס הזהב שנערך לפני כחודש ובחרה בנאומה לתקוף באופן מרומז את דונלד טראמפ, שדחה את הביקורות וטען כי היא שחקנית מוערכת מדי. "יש הרבה שחקניות לא מוערכות, אבל אני מבקש להתייחס דווקא לזו שהכי מוערכת יתר על המידה, השחקנית הבינונית ביותר", הוסיף. הקהל בתגובה, החל למחוא כפיים במרץ והאולם כולו קם לכבודה של סטריפ.
oscar
צילום: רויטרס
לא רק קימל המנחה בחר לתקוף את הנשיא טראמפ, אלא גם חלק מהזוכים עצמם: הבמאי האירני אסגר פרהאדי, שזכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר על סרטו "הסוכן", נעדר מהטקס בהפגנתיות. "אני מצטער שלא יכולתי להיות אתכם הלילה", כתב פרהאדי בנאום זכייה מוכן מראש. "היעדרותי מהטקס היא תוצאה של סולידריות עם בני עמי ועם בני העמים האחרים שכניסתם לתחומי ארה"ב נמנעה".