ה-CIA: "פוטין התערב בבחירות בארה"ב"

דוח של ה-CIA קבע: רוסיה התערבה בבחירות לטובת טראמפ ע"י פגיעה בשמה הטוב של הילרי, אך ללא התערבות בספירת הקולות

סוכנויות הביון האמריקני קבעו הלילה (שישי): נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קידם פעולות התערבות בבחירות בארצות הברית. הוא פעל לקידום המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ על ידי הטלת דופי במועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת היעדים הרוסיים היו לפגוע באמון של הציבור בהליך הדמוקרטי האמריקני, להשמיץ את מזכירת המדינה לשעבר קלינטון ולהקשות עליה להיבחר או לפגוע בשלטון שלה במידה ותצליח. כך קובע דוח מודיעיני לא מסווג שפרסמו סוכנויות הביון. "אנו מעריכים כי פוטין הורה להשפיע על קמפיין הבחירות ב-2016", נכתב בדוח. "יתרה מזאת, אנו מאמינים כי פוטין והממשלה הרוסית פיתחו העדפה מובהקת למועמד טראמפ. יש לנו ביטחון גבוהה בקביעה הזו". סוכנויות הביון מאמינות כי אנשי המודיעין הרוסי השתמשו במתווכים כמו וויקיליקס, ואתרים נוספים כדי לפרסם דרכם אימיילים שהצליחו לדלות ממחשבי המפלגה הדמוקרטית. עוד נאמר כי מאמצים הושקעו "בשתי המפלגות האמריקניות הגדולות". על פי הדוח מתקפת הסייבר הרוסית לא כוונה כלפי המחשבים שסופרים את הקולות. רוסיה, מצידה, מכחישה את הטענות על התערבות בבחירות ומתקפת סייבר מכל וכל.
''לא הייתה השפעה על התוצאות'', טראמפ (רויטרס)
''לא הייתה השפעה על התוצאות'', טראמפ (רויטרס)
הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, שהספיק לפתח מערכת יחסים רעועה עם סוכנויות הביון, הגן על נצחונו הלגיטימי בבחירות בתום סקירה בת שעתיים של ממצאי הדוח. "רוסיה, סין ומדינות אחרות מנסות ללא הרף לפרוץ את תשתית הסייבר של מוסדות המדינה שלנו" אמר טראמפ. "לא הייתה לכך כל השפעה על תוצאות הבחירות, במיוחד לאור העובדה שלא הייתה כל התערבות בספירת הקולות", הדגיש. טראמפ הוסיף כי בכוונתו למנות צוות שיגיש לו תוך 90 יום תכנית מקיפה לשמירה על ביטחון המידע ברגע שיכנס לתפקידו כנשיא, והמליץ כי מסקנות הצוות יישארו חסויות. "השמדת היחסים בין המדינות" עוד לפני פרסום הדוח הודיע הבית הלבן על גירושם של 35 דיפלומטים רוסים בתוך 72 שעות, כמו גם על סגירת שני מתחמי מודיעין רוסיים בניו-יורק ובמרילנד. במוסקבה לא השתהו והזהירו: "הסנקציות הללו משמידות את היחסים בין המדינות. הנשיא פוטין יורה על תגובה הולמת". בכיר במשרד החוץ רוסי אף כינה את המהלך כ"פרפורי גסיסה של גוויות פוליטיות". אך למרות האיומים, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז לבסוף כי אף דיפלומט אמריקני לא יגורש. ההצהרה הגיעה לאחר ששר החוץ סרגיי לברוב הציע להשיב לסנקציות בגירוש 35 דיפלומטים אמריקניים מתחומי המדינה, אולם לאחר מכן נשקלה "התגובה ההולמת".פוטין הוסיף איחולים לנשיא הנבחר טראמפ לרגל השנה החדשה, והוסיף כי הוא מאמין שלאחר כניסתו לתפקיד ארה"ב ורוסיה יוכלו להתקדם בצעדים משמעותיים לעבר שיפור היחסים בין המדינות.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ