אובמה: אסד ושותפיו אשמים בטבח

אובמה התייחס בתדרוך למשבר בעיר חלב - ותלה את האשמה בפעולות שמבצע צבא אסד בגיבוי רוסיה ואירן

אובמה מפנה אצבע מאשימה לאחראים לשפיכות הדמים בסוריה: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ערך הערב (שישי) את אחד התדרוכים האחרונים שלו בתפקיד לעיתונאים, במהלכו התייחס למספר סוגיות אקטואליות ובוערות - כשבראשן מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה והמשבר בחלב, לאחר שצבא אסד השתלט על העיר - ואנשיו החלו לבצע הוצאות להורג במורדים ותומכיהם.   רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "סביב העולם יש עדיין עימותים וסבל וחלב היא כרגע היא הדוגמה הרלוונטית ביותר", אמר אובמה והדגיש: "ישנן הפרות של החוק הבינלאומי בדינה והדם שנשפך שם הוא על ידיהם של תומכי המשטר הסורי ובנות בריתו - רוסיה ואירן. משטר אסד לא יכול לטבוח את דרכו לשלטון. העולם לא ישכח את מה שהוא עושה". לגבי האחריות האמריקנית למה שקורה בסוריה אמר אובמה: "חשבתי מה נכון למען אמריקה - למרות הרצון לפעול. סייענו לאופוזיציה המתונה וניסינו לפתור את הבעיה בדרכים דיפלומטיות. אני לא יכול להגיד שהצלחנו ועם ההרגשה הזו אני הולך לישון בכל לילה". אובמה התייחס גם לבעיית הטרור העולמית ולמורשת שהוא משאיר אחריו: "במהלך שמונה השנים האחרונות, לא סבלנו מטרור על אדמתנו. חיסלנו את בן-לאדן ומנענו מאירן נשק גרעיני. מצבנו טוב יותר מלפני 8 שנים ואני שמח להעביר את הנשיאות במצב שכזה לבא אחרי". הנשיא ה-44 הבטיח לסייע לטראמפ ככל שיוכל. "קלינטון לא קיבלה יחס ראוי במהלך הבחירות" אובמה התייחס גם לפרשת ההאקרים מרוסיה, שלדבריו השפיעו על מערכת הבחירות לנשיאות: "בתחילת הקיץ הבנו שפרצו למחשבי המפלגה הדמוקרטית, הוריתי על חקירה וברגע שהבנו מתי ואיך זה קרה - הודענו שרוסיה פרצה למחשבי המפלגה. הודענו בלי להגיד למה המחשבים נפרצו ואתם העיתונאים, עשיתם ספקולציות על ההשפעה של הפריצה על הבחירות".
האשמות הדדיות. אובמה ופוטין
האשמות הדדיות. אובמה ופוטין | צילום: (רויטרס)
"כשפגשתי את הנשיא פוטין בסין, דיברתי איתו על זה - ומאז לא ראינו עוד הדלפות על הבחירות. התמודדנו עם זה כמו שהיה צריך וארגוני הבטחון חקרו ודאגו לזה. חשוב שנדע שבחירות לארה"ב ברגע קריטי, הושפעה מהדלפות כאלה", הדגיש הנשיא. "זה לא היה מבצע ריגול. הם פרצו לחשבונות מייל, אולי הביכו מישהו ואז זה המריא. זה מטריד אותי ואת כולנו". בתגובה לפריצות למחשבים בחר אובמה להעביר מסר לרוסיה: "אל תעשו את זה - כי נעשה את זה לכם בחזרה, ויש לנו את היכולת". עוד אמר אובמה בהתייחס למועמדת הדמוקרטית שביקשה להחליפו ונחלה תבוסה, הילרי קלינטון, כי הוא לא חושב שהיא זכתה ליחס ראוי במהלך מערכת הבחירות - ככל הנראה על רקע פרשת המיילים והתנהלותו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי בפרשה.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ