אמנסטי: "הרטוריקה הרעילה של טראמפ הפכה את העולם למקום אפל"

בדוח מצב זכויות האדם השנתי של ארגון אמנסטי נמתחה ביקורת חריפה על פעילות פוליטיקאים אנטי ממסדיים רבים שגרמו לפילוג והפחדה - ובראשם נשיא ארה"ב

רטוריקה רעילה. הנשיא טראמפ
ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם הלילה (רביעי) את דוח מצב זכויות האדם השנתי לשנת 2016. מהדוח בן 408 העמודים עולה כי בשנה שעברה תועדו "הפרות בוטות" של זכויות אדם ב-159 מדינות. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מהדוח עולה כי פשעי מלחמה תועדו ב-23 מדינות ו"זכו לאדישות בינלאומית" ופעילי זכויות אדם נהרגו ב-22 מדינות. כמו כן, 36 מדינות - בהן ישראל - החזירו פליטים באופן בלתי חוקי למדינות שבהן נשקפת להם סכנה, שם גם זכויות נשים והקהילה הגאה נמצאות תחת מתקפה. השנה שמו בארגון דגש מיוחד על פעילות פוליטיקאים אנטי ממסדיים רבים שגרמו לדבריהם לפילוג והפחדה - ובראשם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ - שלגביו נטען כי "הרטוריקה הרעילה בזמן קמפיין הבחירות שלו הפכה את העולם למקום אפל יותר ויציב פחות". עוד נאמר בארגון כי "שנת 2016 הייתה השנה שבה השימוש הציני בנרטיב לפיו 'אנחנו או הם', שמטיל אשמה ומעורר שנאה ופחד, החל לבלוט ברמה העולמית באופן שלא ראינו מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת".
ההרס בחלב
ההרס בחלב | צילום: רויטרס
עצימת עיניים למול פשעי מלחמה עוד צוין בדוח כי: "במהלך שנת 2016 ממשלות בכל העולם עצמו עין בכל הנוגע לפשעי מלחמה, קידמו עסקות בינלאומיות שחותרות תחת הזכות לבקשת מקלט, העבירו חוקים שפוגעים בחופש הביטוי, הסיתו לרצח בני אדם, הצדיקו עינויים ומעקב המוני והרחיבו סמכויות דרקוניות של כוחות השיטור שלהן". כמו כן מזהירים בארגון כי השנה יימשכו, ואף יחמירו, המשברים שהוחרפו בשל היעדר הנהגה שמובילה את תחום זכויות האדם בזירה העולמית. "המטרה הראשונה היא הפליטים, אבל אם הפוליטיקה הזאת תימשך ב-2017, אחרים ואחרות ייפגע גם כן", נכתב בדוח. "כשאנחנו מפסיקים לראות זה את זה כבני אדם שזכויותיהם שוות וזהות, אנחנו מתקרבים עוד יותר אל פי התהום".
''ניסיון להכשיר התנחלויות רטרואקטיבית''
''ניסיון להכשיר התנחלויות רטרואקטיבית'' | צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ
"ישראל מכשירה התנחלויות באופן רטרואקטיבי" באשר לזווית הישראלית נטען כי גם השנה כוחות הביטחון הרגו באופן בלתי חוקי אזרחים פלסטינים, בהם גם ילדים ועיכבו אלפי פלסטינים, מהם מאות הוחזקו במעצר ללא משפט ותחת צו מנהלי. באשר להתנחלויות נאמר כי "הרשויות בישראל מוסיפות לקדם את ההתנחלויות הבלתי חוקיות בגדה המערבית תוך ניסיון 'להכשיר חוקית' התנחלויות באופן רטרואקטיבי, לאחר שנבנו על אדמה פלסטינית פרטית", תוך קריצה לחוק ההסדרה שעבר לאחרונה בכנסת. עוד מצוין בדוח מציין כי בשנת 2016 נהרגו 16 ישראלים ואזרח זר אחד, רובם אזרחים, במתקפות דקירה, דריסה, ירי ובדרכים אחרות, שאותן ביצעו פלסטינים שאינם מזוהים עם קבוצות חמושים. הכוחות הישראלים הרגו 110 פלסטינים ושני אזרחים זרים, כמה מהם נהרגו באופן בלתי חוקי בשעה שלא היוו כל איום שהוא. ברצועת עזה, קבוצות חמושות ירו ללא אבחנה רקטות ומרגמות לעבר ישראל, ללא הרוגים או פציעות חמורות. הכוחות הישראלים הגיבו בתקיפות מן האוויר ובירי ארטילרי, שהרגו שלושה אזרחים פלסטינים, שניים מהם ילדים. עוד מוזכרת ישראל יחד עם בחריין ועומאן כמדינות היחידות במזרח התיכון שלא הטילו עונשי מוות במהלך השנה החולפת.