מרקל: "לאסור לבישת בורקה בגרמניה"

קנצלרית גרמניה מעוררת סערה: בכינוס של מפלגתה היא קראה לאסור את לבישת הבורקה ואמרה כי בכוונתה להעביר חוק בנושא

תפנית חדה במדיניות בגרמניה: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה היום (שלישי) במפתיע כי היא תומכת באיסור על הבורקה - אותו לבוש מסורתי מוסלמי שמכסה את רוב הגוף. "הרעלה המלאה היא לא ראויה כאן", אמרה במהלך ועידת המפלגה השמרנית CDU - ואמרה כי המהלך יקודם לחקיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בשינוי משמעותי מצד מרקל, שעד כה קידמה מדיניות שמעודדת הגירה ותומכת בקליטת מוסלמים במדינה. רק לפני מספר חודשים מרקל אמרה כי היא מאמינה שהבורקה היא "מחסום בפני ההשתלבות של הנשים המוסלמיות בחברה הגרמנית" - אך לא קראה לצעד משמעותי בנושא.

"צריך לאסור על הרעלה המלאה, היא לא הולמת בארצנו - יש לאסור עליה במקומות בהן היא מותרת", הוסיפה הקנצלרית בת ה-62 שהכריזה לאחרונה על התמודדות לכהונה נוספת, הרביעית במספר.

מרקל, ארכיון (רויטרס)
מרקל, ארכיון (רויטרס)

הסקרים מנבאים יתרון לקנצלרית

מרקל גם הצהירה כי היא "נחושה להבטיח" שגל המהגרים העצום של השנה שעברה - שהגיע לכ-890 אלף מבקשי מקלט - לא יחזור על עצמו. "מה שקרה לקראת סוף שנת 2015 לא יכול לחזור על עצמו, זו מטרתנו".

בחודש אוגוסט אמרה מרקל: "לפי ראות עיניי, לאישה המכוסה מכף רגל עד ראש אין כמעט סיכוי להשתלב כאן". אם גרמניה אכן תקדם צעד בנושא, היא תצטרף בכך להולנד - שם חברי הפרלמנט תמכו באיסור על הבורקה בבתי ספר ובתי חולים. גם בצרפת ובבלגיה הוצבו לאחרונה איסורים דומים, שבמספר מוקדים יצרו חיכוך עם הקהילה המוסלמית.

דבריה של מרקל מגיעים על רקע ההתמודדות המחודשת של מפלגתה לקראת הבחירות הבאות: הסקרים מנבאים יתרון יציב לשמרנים, אך נתונים נמוכים בהשוואה ל-41.5% תמיכה להם זכתה המפלגה בבחירות ב-2013. למרקל ולחבריה צפוי קרב עיקש מול המפלגה הלאומנית "האלטרנטיבה לגרמניה", שתקפה את מדיניותה של מרקל בתחום הפליטים. החדשות הטובות מבחינת מרקל הן שאיש לא קורא תיגר על מנהיגותה בתוך המפלגה: לפני כשנתיים היא זכתה בתמיכה של 96.7% מהנציגים.

[brightcove_iframe video_id='mivzak9_vtr2_n20161206_v1' autoplay='1' credit='' kid='' duration='1929'']