אמריקה מחליפה נשיא - הלו"ז המלא‎ לחגיגות ההשבעה

ארה"ב מתכוננת לסוף שבוע נשיאותי בוושינגטון - פרידה מהנשיא אובמה וקבלת הפנים של הנשיא טראמפ

הבימה כבר בנויה, הרחובות מתמרקים והנאומים שיכנסו להיסטוריה - לטוב ולרע - כבר נכתבים. המונים כבר מחזיקים בכרטיסים ואחרים בכרטיסי אוטובוס לבירה האמריקנית וושינגטון להשבעת הנשיא ה-45, הנשיא דונלד טראמפ. רבים מהם רוצים לראות בעיניים שלהם את האיש שהבטיח להחזיר את אמריקה לגדולתה, אבל רבים אחרים יגיעו לבירה כדי להרוס את המסיבה- כדי להביע מחאה על בחירתו של טראמפ. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת ההשבעה עצמה תיערך ביום שישי - ב20 בינואר, אבל היא רק אחד השיאים בסוף שבוע שלם של חגיגות תחילת הדרך של הממשל החדש שנבחר להוביל את אמריקה בארבע השנים הבאות לפחות. זו תהיה הפעם ה-58 שבה מושבע נשיא בבירה האמריקנית, והיא מרתקת את ההמונים לא רק בגלל הטקס - אלא גם בגלל האיש עצמו.
הנשיא ה-45 דונלד ג' טראמפ (רויטרס)
הנשיא ה-45 דונלד ג' טראמפ (רויטרס)
היום (יום חמישי) האירועים יתחילו בהנחת זרי זיכרון בבית הקברות הלאומי ארלינגטון, שבו טראמפ וסגנו פנס יכבדו את אנשי כוחות הביטחון האמריקנים שנהרגו במסגרת שירותם את המדינה. אחר כך יערך אירוע מוזיקה - קונצרט קבלת פנים, מופע "להפוך את אמריקה לעצומה שוב". מדובר באירוע שיפתח רשמית את חגיגות ההשבעה באנדרטת לינקולן בהשתתפות הנשיא טראמפ וסגנו פנס: לפי אנשי הממשל החדש, באירוע תשולב "קבוצה מגוונת של אמנים שתיתן את בעיטת הפתיחה הרשמית לאירועי ההשבעה". 35 ארגוני בטחון שונים לוקחים חלק באבטחת האירוע, כלומר באבטחת הנשיא - והם ינסו בעיקר למנוע הפגנות ועימותים בין תומכיו ומתנגדיו של טראמפ שלא הפסיקו להביע מחאה ולטעון שטראמפ אינו לגיטימי, כפי שנטען מאז ערב הבחירות בנובמבר. המוחים מגובים באנשי ממשל - עשרות חברי קונגרס ובכירים רבים אחרים שמחרימים את טקס ההשבעה.
ממתינים גם למפגינים (רויטרס)
ממתינים גם למפגינים (רויטרס)
תפילה, נגינה והשבעות ביום שישי, יום ההשבעה עצמו, הקהל יתחיל לזרום כבר משעות הבוקר המוקדמות לאזור גבעת הקפיטול שבה נערכת ההשבעה עצמה. משפחת טראמפ תשתתף בתפילה בכנסיית סנט ג'ונס, ו"המשפחה הראשונה" החדשה תיכנס לטקס ותצא ממנו לעיני המצלמות. בארה"ב נשאלת השאלה מה יעשו איוונקה ובעלה ג'ארד קושנר היהודים, מכיוון שהאירועים נמשכים לתוך השבת. לאחר הביקור בכנסייה, טראמפ ורעייתו מלניה ייצאו לבית הלבן לקבלת הפנים של הנשיא היוצא ברק אובמה ורעייתו שייפרדו מהבית שהיה ביתם בשמונה השנים האחרונות. טראמפ ואובמה יישבו לארוחה ופגישה קלה - בה הנשיא הנכנס יראה את הנכס החדש, למרות שלקומות השניה והשלישית הפרטיות מלניה לא מתכוונת לעבור באמת. מהפגישה המעניינת הזו שני הנשיאים - הנכנס והיוצא - ייצאו לגבעת הקפיטול בשיירה מאובטחת ומכובדת. המכובדים של וושינגטון ואנשיו של טראמפ יסתדרו על הבימה וימתינו לתחילת האירוע הרשמי שיפתח בתפילה, בנגינות תזמורת ושירת מקהלה. ראשית יושבע פנס, סגן הנשיא, ולאחר מכן תשיר הלהקה המורמונית מקהלת טברנקל יחד עם ג'קי אוונקו ורדיו סיטי רוקטס. ב-12:00 שעון וושינגטון (סמוך לשעה 19:00 שעון ישראל), אחרי שהארכיבישוף של ניו יורק טימות'י דולן יישא דברים, טראמפ יושבע לנשיאות ארצות הברית על ידי נשיא בית המשפט העליון האמריקני ג'ון רוברטס ויישא את נאום ההשבעה שלו. הילרי וביל קלינטון, יחד עם ג'ורג' בוש הבן, הודיעו שיהיו באירוע יחד עם עוד מכובדים רבים. אחרי נאום השבעה אמריקה וטראמפ ייפרדו על מדרגות הקפיטול מהנשיא אובמה ורעייתו: הנשיא הנבחר ינופף לשלום לברק ומישל שיעלו על מסוק ולאופק כשהנשיא טראמפ ייצא לסעוד עם ראשי הקונגרס ויקבל לידיו חלק מהאחריות הנשיאותיות. עם האחריות על כתפיו טראמפ ייצא לסקור משמר צבאי וייצא לכיוון הבית הלבן. איתו יצעדו תזמורות ואלפי תלמידי בתי ספר , אופנועים שילוו אותם, אנשי צבא וארגונים של ווטרנים נוספים. על פי חלק מהדיווחים טראמפ מבקש לצעוד חלק מהמסע הקצר מהקפיטול לבית הלבן ברגל - ולהיכנס לראשונה לחדר הסגלגל כנשיא. זמן קצר אחר כך טראמפ ומשפחתו יצפו במצעד של תזמורות, ווטרנים ועוד ארגונים מתא מכובדים מיוחד. בשלב זה יתחילו הנשפים - בפועל יש רק נשף השבעה רשמי אחד תחת הכותרת "התפוח הגדול" כמחווה לעירו של טראמפ ניו יורק. הנשף הזה, שאליו חובה להגיע בלבוש מאוד רשמי, ייערך במרכז הוועידות Walter E. Washington. שני נשפים נוספים צפויים להתקיים במהלך סוף השבוע. בבוקר שאחרי ליל הנשפים משפחת טראמפ תשתתף בתפילה בקתדרלה הלאומית בוושינגטון, אבל ארצות הברית תעקוב אחר הפגנת המחאה נגד יחסו של טראמפ לנשים: מאות אלפים צפויים להשתתף במחאה הזו עם עוד הפגנות של ארגוני זכויות אזרח, פעילי סביבה, זכויות בני מיעוטים ועוד גופים שקבלו אישור להפגין נגד הנשיא הנבחר בשדרות העצמאות. אתר מארגני ההפגנות הסביר: "אנו עמלים בדרכי שלום ויודעים שאין שלום של אמת בלי צדק ושוויון לכל".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ