"אין עתיד": היהודים בצרפת חוששים מלה-פן

דאגה בקהילה היהודית בצרפת מהכרזות מועמדת הימין הקיצוני לנשיאות מרין לה-פן כי תבטל אזרחותם הישראלית ותאסור על חבישת כיפה. חבר פרלמנט: "מזכיר ימים חשוכים". ישראלית בפריז: "לא רק יחסה ליהודים מדאיג"

ביום שישי האחרון הצהירה מועמדת הימין הקיצוני לנשיאות צרפת מרין לה-פן כי אם תיבחר, בכוונתה לאלץ יהודים שעלו לארץ לוותר על אזרחותם הישראלית. הדברים האלה, בנוסף לאמירותיה נגד חבישת כיפה בציבור, מעוררים בימים אלה זעם וחשש בקרב הקהילה היהודית בצרפת, שחבריה טוענים כי היוזמות של לה-פן מזכירות ימים חשוכים יותר בהיסטוריה של אירופה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב הגיב לכוונת לה-פן לשלול את אזרחותם הישראלית של 150 אלף אזרחי צרפת המתגוררים בישראל - אותם הוא מייצג בבית הנבחרים. "מעבר למימד הלא חוקתי של היוזמה הזו, אני רוצה להזכיר לגברת לה-פן את החוב הבלתי-נתפס של אירופה כלפי העם היהודי", מבהיר חביב. "אני רוצה להזכיר לה שישראל הינו 'ביטוח החיים' של יהודים בכל מקום בעולם ואם מדינה זו הייתה קיימת לפני 70 שנה - לא היתה שואה". "אני רוצה להזכיר כי אביה של מרין לה-פן שיבח את הגסטפו והכיבוש הגרמני ואף הורשע על כך בעבר וכעת הוגש נגדו כתב אישום על הדברים המקוממים שאמר נגד זמר יהודי, בהם השתמש במשחק מילים המזכיר את משרפות של הנאצים", מוסיף חבר הפרלמנט. "גם אם זה לא מתאים לך, לא נדרוש לעולם מצרפתים-ישראלים לבחור בין צרפת לישראל". אברהם אזולאי, בעליו של המגזין "לה פטיט הבדו" המופץ בקרב יהודי צרפת וצרפתים המתגוררים בישראל אמר כי מתנהגים כלפי היהודים כמו אזרחים סוג ב'. "מתנפלים עליהם כי מחפשים קרבן דרכו יוכלו להעביר חוקים נגד המוסלמים", אומר אזולאי. "כך בעצם לה-פן 'מצדיקה' את המהלכים שלה: זה לא 'רק' נגד המוסלמים כיוון שגם יהודי צרפת על הכוונת". "הקהילה היהודית הביאה לצרפת הרבה אור ופיתוח", מדגיש אזולאי. "לצערי, היום היהודים כבר לא כוח פוליטי, ומרין לה-פן מנצלת את ההזדמנות להעביר את המסר הגזעני שלה גם ליהודים וגם לערבים. המצב רק מוכיח דבר אחד - אין היום עתיד ליהודים בצרפת".
חשש בקהילה היהודית מאנטישמיות
חשש בקהילה היהודית מאנטישמיות
"יהודים רבים יצביעו ללה-פן" עו"ד אנדריאה דריי (25) מתגוררת בפריז ולא מופתעת מהאמירות של לה-פן כיוון שהן תואמות את המדיניות הלאומית שלה. "זה מדאיג ומפחיד כיוון שזה מחדד את כוונותיה", מציינת דריי. עורכת הדין הצעירה מספרת על כוונתם של יהודים רבים להצביע לה-פן למרות האמירות האחרונות שלה נגד הכיפה והאזרחות הכפולה. "יהודים רבים הצביעו לה-פן בעבר ויצביעו שוב. למה? כי הם לא באמת מאמינים כי תיישם את המדיניות שלה נגד היהודים", היא אומרת. "הם מאמינים כי היא תתמקד קודם כל במהגרים ובמוסלמים", מדגישה דריי. "הם מעדיפים לה-פן על פני האחרים ובמקרה הגרוע הם עוד מקווים כי אם המצב ידרדר הם עוד יספיקו לצאת מצרפת".
חבר הפרלמנט מאיר חביב
חבר הפרלמנט מאיר חביב
"לה פן לא תנצח בבחירות" "חוץ מזה, הסיפור של האזרחות הכפולה מצריך בדיקה גם בקרב מדינות אחרות ולא בטוח כי הדבר אפשרי בכלל", היא מסבירה. "אני באופן אישי חושבת שלמרות החזות והדיבור הנעים, מדובר בנציגה של מפלגת ימין קיצוני שגדלה על ערכים גזעניים ואסור לתת לה להתקרב לשלטון". נילי, ישראלית שעברה לצרפת לטובת לימודי בישול, התאהבה באזרח מקומי ונשארה במדינה, הופתעה לשמוע את ההתבטאויות האחרונות של נציגת הימין הקיצוני. "לא שמעתי על הדברים האלה של לה-פן עד שקראתי את הכתבה בחדשות 2", היא מציינת. "זה מראה שאת הדברים האלה היא אומרת למי שרוצה לשמוע את זה... זה ממש מעצבן ההתבטאויות האלה". "אין לי מילים, העמדות שלה מדאיגות לא רק בגלל היחס ליהודים היא נגד כל מה שלא דומה לה", אומרת הישראלית. "לצערי, הרבה מאוד אנשים, במיוחד מבוגרים, חושבים כמוה. אבל לפי מה שהבנתי - היא לא תצליח לנצח בבחירות. יש כאן שני סיבובים בבחירות לנשיאות ועל פי הסקרים - היא לא תצליח לנצח בסיבוב השני". נילי מציינת שההתבטאויות של לה-פן בנוגע ליהודים בצרפת הם לא הדבר החמור ביותר שהיא משמיעה במהלך קמפיין הבחירות שלה. "ראיתי את התמיכה של לה-פן במשטרה על רקע המחאה בעקבות אונס מהגר בפרברי פריז בידי שוטרים", היא מבהירה. "זה הרבה יותר מדאיג מסערת האזרחות הכפולה וחבישת הכיפה". ג'וליה לוי בוקן, שחקנית ישראלית-צרפתית, מביעה חשש ופחד מההתחזקות של לה-פן. "זה מאוד מפחיד וזה מהווה איום עולמי לחזרתו של החוק הפשיסטי", היא אומרת. "מאלצים את היהודים בצרפת להתנתק מישראל. אני רוצה לעבוד בישראל אבל אז לא אוכל להיות צרפתיה יותר".
לוי בוקן עם הדרכונים
לוי בוקן עם הדרכונים
אילן זרביב, אמן יהודי-ישראלי שגר בפריז, מצהיר כי יוותר על אזרחותו הצרפתית אם ייכפה עליו. "זה קצת מוזר לי שעכשיו אני יצטרך אישור כניסה למקום שנולדתי בו", הוא אומר. "באתי לפריז רק כדי להתקרב לעולם האופנה והאומנות. מבחינתי תמיד בראש לחזור לארץ. אם באמת אאלץ לוותר על האזרחות זה ירחיק אותי, כי כבר לא יהיו לי את אותם התנאים כשאני פה".
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ