דונלד טראמפ נגד "אייר פורס 1" החדש

טראמפ קורא לממשל אובמה היוצא לבטל את עסקת רכישת המטוס הנשיאותי החדש בשל העלויות הגבוהות - 4 מיליארד דולר

אייר פורס 1, סמל אמריקני | צילום: איתי צין

נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ קרא לממשל היוצא לבטל את ההסכם עם חברת התעופה בואינג לרכישת דגם חדש של המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1". לטענתו, מחירו גבוה מדי ו"מגוחך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בואינג בונה מטוס 747 חדש שישמש כ'אייר פורס 1' החדש עבור נשיאים עתידיים", כתב הנשיא המיועד בחשבון הטוויטר שלו. "אבל העלויות יצאו מכלל שליטה - יותר מ-4 מיליארד דולרים. לבטל את ההזמנה!".

מעט לאחר מכן כשדיבר בפני כתבים בניו יורק, אמר טראמפ כי "המטוס יצא משליטה, אני חושב שזה פשוט מגוחך. לדעתי בואינג מנסה לעשות עלינו סיבוב". עוד הוא הוסיף: "אנחנו רוצים שבואינג תרוויח הרבה כסף, אבל לא עד כדי כך הרבה כסף".

בחברת בואינג מסרו בתגובה כי החוזה הנוכחי עם הממשל עומד על 170 מיליון דולרים בלבד, ומטרתו לבחון את היכולות הצפויות של המטוס החדש. עם זאת, הבהירו בחברה כי חוזה ייצור המטוס טרם נחתם עמם. "אנו מצפים לעבוד ביחד עם חיל האוויר האמריקני על השלבים העתידיים של התוכנית כדי שנוכל לספק את המטוס הטוב ביותר עבור הנשיא בערך הטוב ביותר למשלם המסים האמריקני", אמר דובר החברה, טוד בלצ'ר.

רכישת המטוס החדש הוכרזה לראשונה בינואר 2015, ולפיה מטוס הבאוינג 747-8 יחליף את שני המטוסים הנוכחיים שמשמשים לשינוע נשיא ארצות הברית. התקציב שניתן לתכנית החלפת המטוס הנשיאותי עומד על 2.87 מיליארד דולרים למשך שש שנים, בין 2015-2021, כך לפי נתוני התקציב האמריקני.

"אייר פורס 1" נחשב לאחד מהסמלים הבולטים ביותר של ארצות הברית ונמצא בשימוש נשיאיה מאז שנת 1943.

[brightcove_iframe video_id='17mivzak_vtr2_n20161206_v1' autoplay='0' credit='מבזק השעה 17:00' kid='' duration='1929'']