אנטישמיות בליטא: "קח מקל ותרביץ ליהודון"

בסוף החורף נערך בליטא קרנבל מסיכות לגירוש הקור ובהקהילה היהודית מודאגים בעקבות יותר ויותר גילויי אנטישמיות סביב החג

מתוך ההזמנה של יו"ר וועדת התרבות הפרלמנט
מגרשים את החורף – וגם את היהודים: זעם וחשש בקהילה היהודית בעיר נאיסיאי בליטא בעקבות הזמנה של ראש העיר לחגיגות, הזמנה שכללה כרזה אנטישמית. במסגרת החג המקומי יוצאים האזרחים לרחובות לחגוג את סיום החורף, אך לדברי חברים בקהילה היהודית, עם כל שנה שעוברת גוברים הסממנים האנטישמיים, למשל דמויות של "יהודונים" שמוצגים עם כל הסטריאוטיפים המוכרים מימי השואה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת ראש הקהילה היהודית בעיר נאיסיאי, פאינה קוקליאנסי, הביעה זעמה על כך שראש ועדת התרבות בעיר, ראמונס קרבואסקיס, פרסם הזמנה לחג, שנקרא "שרבוטיד", וצירף להזמנה כרזה שבה נראים אנשים מחופשים ל"יהודונים". "האנטישמיות היא לא תופעה חולפת", טענה קוקליאנסי. "אפשר למצוא אותה בתקשורת היומיומית, בהזמנה הזו לחגיגות, הוא השתמש בתעמולה פאשיסטית מ-1939".
אנטישמיות בקרנבל ''גירוש החורף''
אנטישמיות בקרנבל ''גירוש החורף'' | צילום: אתר הקהילה היהודית בליטא
דמויות יהודים גרוטסקיות
דמויות יהודים גרוטסקיות | צילום: אתר הקהילה היהודית בליטא
גם שגריר ישראל בליטא, אמיר מימון, יצא נגד התופעה. "אנו נעים לאט קדימה כדי להוציא את התרבות היהודית מהחשיכה אבל יש לפנינו דרך ארוכה", אמר. "כרגע היהודים בליטא מוזכרים בדרך אחרת – במסכות גרוטסקיות בחגיגות ה'שרובטיד'". אך למרות שבשגרירות חושבים שהמצב משתפר – ויקי לייב, תושבת ליטא שעלתה לארץ, סיפרה לחדשות 2 Online כי "יש חג כזה בכל אירופה, הם כאילו מגרשים את החורף, אבל בליטא יש כל מיני דמויות – מכשפים, צוענים, השטן וגם את היהודונים. הם מוצגים שם עם כל הסטריאוטיפים, באופן אנטישמי ומעליב מאוד".
כרזה אנטישמית - היהודים חוששים מהסלמה
כרזה אנטישמית - היהודים חוששים מהסלמה | צילום: אתר הקהילה היהודית בליטא
לייב סיפרה על פניית ראש הקהילה, וגם על כך שרבים מהתושבים בעיר סבורים כי אין בה כלל אנטישמיות. היא הוסיפה כי חלק מהתושבים אף אומרים: "היהודים רוצים לגנוב לנו את החג". לטענת לייב, מצב האנטישמיות בליטא הופך גרוע יותר ויותר. ברוב המקרים, ממשיכה לייב, הקהילה לא רוצה להגיב כדי לא לגרום לשערורייה. "פעם זה לא היה ככה", היא מוסיפה. "לא הייתי רוצה לגדל היום ילד יהודי בליטא, לא הייתי יכולה להסביר לו מה קורה מסביב. משפטים כמו 'בוא ניקח מקל ונרביץ ליהודי' הם משפטים ששומעים כאן".