הפצצת הענק: 36 פעילי דאע"ש נהרגו

שעות ארוכות לאחר הטלת "אם כל הפצצות" על מעוז דאע"ש במזרח אפגניסטן על ידי חיל האוויר האמריקני, כעת נחשפים ממדי הנזק

ארכיון
ארכיון | צילום: solidprinciples
שר ההגנה של אפגניסטן דיווח הבוקר (שישי) כי בהפצצה האמריקנית אמש על ארצו, נהרגו 36 פעילי ארגון דאע"ש. המתקפה בוצעה על ידי חיל האוויר האמריקני שהטיל את הפצצה הגדולה ביותר בארנסל שלו שאינה גרעינית וזכתה לכינוי "אם כל הפצצות" במחוז ננגאהר במזרח אפגניסטן. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "אזרחים לא נפגעו במתקפה ורק הבסיס בו השתמשו פעילי דאע"ש ניזוק", אמר השר וציין כי ארגון הטרור השתמש בבסיס שהושמד, ובו רשת מנהרות תת קרקעיות, בין היתר על מנת להוציא לפועל מתקפות טרור על הבירה קאבול.
דבריו של הנשיא טראמפ
דבריו של הנשיא טראמפ | צילום: רויטרס
הפצצה GBU-43 היא הפצצה הקונבציונלית הגדולה ביותר במאגר הנשק האמריקני, והשנייה בעוצמתה בעולם. זוהי הפעם הראשונה שהפצצה הענקית הוטלה באופן מבצעי. "מדובר בבסיס של המדינה האיסלאמית שפגע מאוד ביכולות של הצבא האמריקני באזור", אמר דובר הבית הלבן, שון ספייסר, בתדרוך כתבים. ארה"ב לא תאפשר פגיעה כזו".
''אם כל הפצצות''
''אם כל הפצצות'' | צילום: רויטרס
הפצצה העצומה צריכה להיות מוטסת בעזרת מטוסי התובלה הגדול מסוג "הרקולס". לאחר שחרורה מהמטוס נפתח מצנח מיוחד שתפקידו להאט את מהירות נפילת הפצצה. היא איננה פצצה חודרת בונקרים, בגובה שנקבע מראש מעל פני הקרקע, הפצצה מתפוצצת, יוצרת הדף אדיר, ובכך מגדילה משמעותית את אפקט ההרס הנוצר.
ארכיון
ארכיון | צילום: solidprinciples
"האזור שהופצץ הוא אזור שידוע כאזור תחת שליטת דאע"ש", סיפר כתב CNN ניק פאלון וולש. "זה אזור מנותק ומרוחק שאליו קשה מאוד להביא כוחות. אין ספק שזה מסר של טראמפ לאנשי דאע"ש - הוא יגיע למקומות המרוחקים ביותר כדי לצוד אותם".