העליון בארה"ב פסל חוק המטיל מגבלות על נשיאת נשק

בית המשפט ביטל את החוק במדינת ניו יורק, המטיל מגבלות על נשיאת נשק בפומבי, לאחר שמצא שהחוק, שנחקק ב-1913, מפר את זכותו של אדם לשאת נשק על פי התיקון השני של החוקה האמריקנית. הנשיא ביידן: "פסיקה זו סותרת הן את השכל הישר והן את החוקה, והיא צריכה להטריד את כולנו"

הצעת חוק בקנדה: הקפאה לאומית של מכירת נשקים
ניו-יורק: ביהמ"ש העליון פסל חוק של מדינת ניו-יורק המטיל מגבלות על נשיאת נשק | צילום: רויטרס

בית המשפט העליון בארצות הברית ביטל היום (חמישי) את החוק של מדינת ניו יורק, המטיל מגבלות על נשיאת נשק בפומבי. בית המשפט קבע ברוב של 6 שופטים נגד 3 כי החוק מנוגד לחוקה האמריקנית. בית המשפט מצא שהחוק, שנחקק ב-1913, מפר את זכותו של אדם "לשאת נשק" על פי התיקון השני של החוקה האמריקנית.

בפסק הדין, אותו חיבר שופט העליון השמרן, קלרנס תומאס, נכתב שהחוק במדינת ניו יורק מפר את "זכותו של האדם לשאת אקדח להגנה עצמית. היא מונעת מאזרחים שומרי חוק לממש את זכויותיהם".

נשיא ארה''ב ג'ו ביידן
נשיא ארה''ב ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

הנשיא ביידן תקף את ההחלטה ואמר כי "פסיקה זו סותרת הן את השכל הישר והן את החוקה, והיא צריכה להטריד את כולנו. בעקבות ההתקפות הנוראיות בבאפלו וביובלדי, נוסף על מעשי האלימות היומיומיים בהם נעשה שימוש בנשק שאינם מגיעים לכותרות - עלינו לעשות יותר כחברה ולא פחות - כדי להגן על העם האמריקני".

מושלת מדינת ניו יורק, קאתי הוקול, חברת המפלגה הדמוקרטית, כינתה את פסק הדין "מזעזע לחלוטין". ראש עיריית ניו יורק, אריק אדמס, אמר כי "איננו יכולים לאפשר לניו יורק להפוך למערב הפרוע".

פסיקת בית המשפט העליון עשויה להוביל לביטול הגבלות נשק דומות שהטילו מדינות אחרות ברחבי ארצות הברית, ביניהן קליפורניה, הוואי, מרילנד, מסצ'וסטס, ניו ג'רזי וגם דלאוור, רוד איילנד, קונטיקט ומחוז קולומביה. החוק במדינות אלו קובע כי מי המעוניין לשאת נשק בצורה סמויה, מחויב לקבל אישור מקצין רישוי נשק, בהתאם לעמידתו בקריטריונים, כמו בדיקת רקע פלילי ועוד.