דיווח בטורקיה: "טראמפ כבר בירך"

בעוד דובר הבית הלבן אמר כי ארה"ב "תמתין לתוצאות הבדיקה הבינלאומית", בטורקיה דווח כי טראמפ כבר התקשר לשבח את ארדואן על ניצחונו

ברכות לבביות? טראמפ וארדואן
ברכות לבביות? טראמפ וארדואן | צילום: חדשות 2, רויטרס
עובדות אלטרנטיביות בבית הלבן? הערב (שני) הצהיר דובר הבית הלבן שון ספייסר כי הבית הלבן "לא יגיב על תוצאות משאל העם בטורקיה" עד לסיום הבדיקה החיצונית של המשקיפים - שטענו כי המשאל "לא התנהל בתנאים שווים". למרות זאת, בטורקיה דווח כי הנשיא טראמפ כבר התקשר לברך את ארדואן על הניצחון שחיזק את כוחו. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מקורות בארמונו של ארדואן אמרו כי הנשיא האמריקני התקשר לברך את ארדואן על ההישג - ניצחון צמוד שהושג בזכות תמיכה של 51.4% למרות הפסד בערים הגדולות. ארדואן, מצידו, תקף הערב את המפקחים הבינלאומיים ואמר כי עליהם "לדעת את מקומם". זמן קצר קודם לכן שוחח דובר הבית הלבן שון ספייסר, שהסתבך בימים האחרונים בעקבות השוואתו בין אסד לנאצים: בתדרוך לעיתונאים אמר ספייסר כי ארה"ב "תחכה עם התגובה" למשאל העם. "להבנתי יש ועדה בינלאומית שבוחנת את המקרה ותפרסם דוח בתוך 10-12 ימים, אז נוכל לחכות ולתת להם לעשות את עבודתם".
הנשיא סתר את דבריו? ספייסר
הנשיא סתר את דבריו? ספייסר | צילום: רויטרס
"נמתין למוצא פיהם של המפקחים" ספייסר הוסיף כי הבית הלבן "מעדיף לא לדון בנושא לפני הדוח ולקבל החלטות בלי מידע מלא. יש מפקחים ואנו מעדיפים להמתין למוצא פיהם". בעוד הנשיא הטורקי הכריז על ניצחונו הצמוד בהצבעה, קבוצת משקיפים בינלאומית גינתה את "השתקת האופוזיציה" ואף טענה כי "הבוחרים לא קיבלו מידע מלא על הצבעתם". ארדואן דחה את הטענות של הארגונים, וקרא להם "לדעת את מקומם".
ניצחון דחוק לארדואן
ניצחון דחוק לארדואן | צילום: רויטרס
המפקחים, שמשתייכים לארגוני זכויות אדם בינלאומיים והגיעו למדינה על מנת לפקח על הליך ההצבעה, אמרו כי המשאל התקיים ב"תנאי משחק לא שווים", מכיוון שמחנה ה"כן" - כלומר, אלו שתמכו בהגברת סמכויותיו של ארדואן - זכו לסיקור נרחב מאוד בעוד קולות מהאופוזיציה הושתקו. חלק ניכר בביקורת הופנה להחלטת מועצת הבחירות לקבל הצבעות ללא חותמת: "הדבר חתר תחת המאמצים למנוע זיופי בחירות". "הכללים שונו ברגעים האחרונים", נכתב בדוח החמור. "המסגרת החוקית לא הולמת את הדרישות למשאל עם דמוקרטי ואמיתי והמשאל לא עמד בדרישות הבינלאומיות", כתבו המפקחים - שיגישו את הדוח המלא בתוך כחודשיים.