יפן: צ.קוריאה ביצעה ניסוי גרעיני

לאחר שבצפון קוריאה דיווחו על פיתוחה של פצצת מימן חדשה ומתקדמת המבוססת כולה על חומרים תוצרת המדינה בדרום קוריאה מדווחים שייתכן ושכנתה מצפון ביצעה ניסוי גרעיני עקב רעידות אדמה באזור

קים ג'ונג און צופה בפצצת המימן (KCNA)
בדרום קוריאה מדווחים הבוקר (ראשון) על רעש אדמה בעוצמה של 6.3 שהורגש באזור שייתכן ומקורו בניסוי גרעיני שערכה השכנה מצפון. בסין הגדירו את רעש האדמה כ'פיצוץ חשוד' וביפן הכריזו שמדובר בפיצוץ גרעיני. המשמעות היא שמדובר ככל הנראה בניסוי הגרעיני השישי שביצעה פיונגיאנג, הפעם - שעות לאחר שדיווחה על פיתוחה של פצצת מימי חדשה ומתקדמת "בעל כוח הרסני גדול". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת יפן הצהירה כי רעידות האדמה חזקות פי 10 מניסוי הגרעין הקודם‎. ראש הממשלה שינזו אבה אמר: "הניסוי הגרעיני בלתי מתקבל על הדעת, עלינו לגנות זאת בתוקף ולהתנגד לכך". גם בקוריאה הדרומית אמרו כי הרעידה היא "מעשה ידי אדם" וגינו את הצעד התוקפני. סוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית הוסיפה כי המנהיג, קים ג'ונג און, פיקח על פיתוח פצצת המימן שתוכל להיטען על טיל בליסטי בין יבשתי חדש.
למרות הסנקציות, ניסוי בצפון קוריאה (רויטרס)
למרות הסנקציות, ניסוי בצפון קוריאה (רויטרס)
הדיווח מצפון קוריאה מגיע בשיאה של מתיחות אזורית, כתוצאה מגל שיגורי תרגול נוסף מצד המדינה המסוגרת. לאחרונה שיגרה צפון קוריאה שני טילים מסוג ICBM, להם ככל הנראה טווח של כ-10,000 קילומטרים, המאפשר פגיעה בחלקים נרחבים של ארה"ב. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחח הלילה בטלפון עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה בעקבות הדיווחים המאיימים שהגיעו מצפון קוריאה. השניים הסכימו כי יש להגביר את הלחץ על המדינה. כמו כן אבה הסכים עם טראמפ כי שיתוף פעולה בין שתי המדינות נחוץ בשעה שהאיום מצד צפון קוריאה מחריף. תחת הנהגתו של קים ג'ונג און, פיונגיאנג השקיעה מאמצים בהתחמשות גרעינית וטילים בליסטיים ארוכי טווח. קצב ההתחמשות של המדינה משמעותי למרות הסנקציות הכבדות מהאו"ם ומהקהילה הבינלאומית. מומחים מעריכים כי צפון קוריאה תוכל לבצע את הניסוי הגרעיני השישי שלה בקרוב, וכי אתר הניסויים הגרעיניים ערוך ומוכן לניסוי כזה. פצצת המימן שמפתחת המדינה בעלת עצמה חזקה ביותר וניתן לפוצץ אותה בגובה רב. סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית הדגישה כי הודות לעובדה שכל מרכיבי פצצת המימן מיוצרים על אדמת המדינה, צפון קוריאה תוכל לבנות כמה מהן שרק תרצה. "כל מרכיבי הפצצה הם מתוצרת ביתית וכל תהליכי הפיתוח הם על בסיס הג'וצ'ה, מה שמאפשר למדינה לייצר כמה פצצות גרעיניות שתרצה", אמר קים ג'ונג און במהלך ביקור במפעל גרעיני. ג'וצ'ה היא מדיניות צפון קוריאנית המשלבת בין מרקסיזם ללאומנות קיצונית, הדוגלת בהתבססות על תוצרת עצמית וחוסר תלות במדינות אחרות. מדיניות זו קודמה על ידי קים איל סונג, סבו של המנהיג הנוכחי.