מאות אלפים בעצרת תמיכה בישראל בוושינגטון; הרצוג: "מצדיע לכם"

אחרי שבועות של הפגנות שנאה והסתה נגד ישראל בבירות אירופה, וגם בערים רבות בארה"ב, בארצות הברית, הערב מפגן תמיכה מרשים בישראל, בוושינגטון. כ-300 אלף בני אדם קוראים לשחרור החטופים. הנשיא הרצוג בנאום מוקלט: "מצדיע לכם, מבטיח שנירפא וניבנה מחדש"

זמן צפייה: 03:49

על רקע ההפגנות הפרו-פלסטיניות והאנטישמיות הגואה ברחבי העולם, מתקיימת היום (שלישי) הפגנת תמיכה בישראל ברחבה המרכזית בוושינגטון, בהשתתפות כ-300 אלף בני אדם. הרשויות בארה"ב העלו את דרגת הכוננות הביטחונית לרמה 1 - הגבוהה ביותר. ההמונים קוראים לשחרור החטופים.

נשיא המדינה יצחק הרצוג שלח נאום מוקלט והודה למפגינים: "אחיותיי ואחיי, אני מדבר אליכם מהאתר הקדוש ביותר בעולם היהודי, הכותל, הכותל המערבי בירושלים. הכותל שמזכיר לנו שהעם יהודי - אנחנו, עם ישראל, עם נצחי ואף אחד לא ישבור אותנו. מהסמל היהודי של הגשמת החלומות העתיקים שלנו- לסמלים האמריקאים של חופש, חירות ודמוקרטיה".

"תודה לכל האנשים בעלי הרצון הטוב - חברים בקהילות ובזרמים השונים, בעלי אמונות שונות, שהתכנסו היום במפגן הסולידריות העצום הזה", הוסיף הרצוג, "ברגע האפל ביותר של מדינת ישראל נעמדתם והכרזתם- הנני. אני כאן. אנחנו כאן. אין דבר גדול יותר מזה ואין דבר צודק יותר מזה.

המונים בעצרת התמיכה בישראל בוושינגטון חרבות ברזל
המונים בעצרת התמיכה בישראל | צילום: רויטרס
המונים בעצרת התמיכה בישראל בוושינגטון חרבות ברזל
המונים בעצרת התמיכה בישראל | צילום: רויטרס

עוד הוסיף הנשיא הרצוג: "היום אנחנו מתכנסים כמשפחה - משפחה אחת גדולה, שצועדת למען ישראל. שצועדת למען התינוקות, הילדים והילדות, הנשים והגברים, אשר מוחזקים ברשעות כבני ערובה על ידי חמאס. משפחה שצועדת למען הזכות של כל יהודי ויהודי לחיות בגאווה ובבטחה בארה"ב, בישראל וברחבי העולם כולו. מעל הכל, אנחנו צועדים יחד למען הטוב על פני הרע, למען המוסר האנושי על פני צמאי הדם. אנחנו צועדים בשם האור על פני החושך".

"לפני 80 שנה יהודים יצאו מאושוויץ, ונשבעו לעולם לא עוד. כשהשכל בצבעי כחול ולבן הונף מעל מולדתנו העתיקה, נשבענו לעולם לא עוד. לפני 40 יום, צבע טרור פלש למדינת ישראל הריבונית ושחט מאות על גבי מאות של ישראלים, בטבח הגדול ביותר מאז השואה. בואו נזעק יחד: לעולם לא עוד! לעולם לא עוד - זה עכשיו".

עצרת התמיכה בישראל בוושינגטון חרבות ברזל
המונים בעצרת התמיכה בישראל | צילום: רויטרס
עצרת התמיכה בישראל בוושינגטון חרבות ברזל
המונים בעצרת התמיכה בישראל | צילום: רויטרס

הנשיא הרצוג הוסיף: "פרעות חמאס והפשעים נגד האנושות הזכירו, כפי שאמר הנשיא ביידן, את ״ההשתוללויות הקשות ביותר של דאעש״. אנחנו, עם ישראל אסירי תודה לנשיא ביידן, לממשלתו, ולחברי קונגרס רבים משני צידי הקשת הפוליטית. הבהירות המוסרית והפעולות הברורות של בעלת בריתנו האמריקאית, מייצגים את עומקה של הברית בין ארה"ב לישראל, שהיא חזקה מאי פעם. מאז 7 באוקטובר, החברה הישראלית והעם היהודי התאחדו. אנו מרגישים את ליבנו פועם כאחד. אנחנו שומעים את דמם של אחינו ואחיותינו זועק אלינו מהאדמה".

"בעוד אהובינו מוחזקים בשבי בעזה, והחיילים שלנו נלחמים למען ישראל אהובתנו, יהודים בכל העולם מותקפים על עצם היותם יהודים. השנאה, השקרים, האכזריות, ההתפרצות המחפירה של האנטישמיות העתיקה, מהווים מבוכה לכל האנשים והעמים המתורבתים. היהודים באמריקה חייבים להיות בטוחים. יהודים בכל העולם חייבים להיות בטוחים. אני מצדיע לכם הנשים והגברים שעומדים למול השנאה והלחץ העצומים בקהילה או בקמפוסים. בדיוק כפי שאתם עומדים איתנו - אנחנו עומדים איתכם".

עצרת התמיכה בישראל בוושינגטון חרבות ברזל
המונים בעצרת התמיכה בישראל | צילום: רויטרס

"חברים יקרים, כנשיא מדינת ישראל, אני נשבע לכם מירושלים, מהכותל, שנרפא, שנתרומם שוב ושנבנה מחדש", סיכם הרצוג, "ברוח דבריו של הנביא זכריה: ילדים וילדות ישחקו שוב בשבילים של בארי ושדרות. והקשישים עוד ישבו בנחת ושלווה ליד שבילי נחל עוז ואופקים. וכשצלילי החיים והצחוק ישובו לכפרים הקיבוצים והערים - הכמיהה המתמדת שלנו לשלום, תשוב גם כן. ביחד אנחנו מתפללים להשבתם של חטופינו בשלום. יחד אנו מתפללים להחלמתם של הפצועים, ויחד אנחנו מתפללים למען בנינו ובנותינו האהובים בצה"ל".