ביידן: לא נסיר את הסנקציות על איראן עד שתפסיק להעשיר אורניום

בריאיון לרשת CBS, הצהיר נשיא ארצות הברית כי אין בכוונתו לבטל את המגבלות שחלות על טהראן כדי לחדש את המשא ומתן בין המדינות. זריף: "ארה"ב עזבה את העסקה - עליה לחזור למחויבויותיה"

זמן צפייה: 00:39

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הצהיר היום (ראשון) בריאיון לרשת CBS כי הממשל האמריקני לא יסיר את הסנקציות על איראן - עד שתפסיק להעשיר אורניום. מנגד, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר בריאיון לרשת CNN כי "איראן אף פעם לא עזבה את ההסכם, ארצות הברית שעזבה לגמרי את העסקה צריכה לחזור ולמלא את מחויבויותיה".

עוד אמר זריף כי איראן לא דורשת פיצוי מארצות הברית על עזיבתה את ההסכם והוסיף כי "ההסכם לא ניתן למשא ומתן מחודש, אנחנו כבר הסכמנו לתנאים מסוימים, הם צריכים להיות מיושמים. הזמן לדיון עבר, חיכינו חמש שנים מילאנו אחרי כל הבקשות וכל הסעיפים ואנחנו נחזור לכך - אם ארצות הברית תחזור למלא אחר התנאים שלה".

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן | צילום: Getty Images

בסוף השבוע דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי פקחי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית מצאו שרידי חומר רדיואקטיבי בשני אתרים באיראן שהממשל בטהראן חסם את הגישה אליהם בעבר. על פי הדיווח, הממצא מצביע על כך שנעשתה במקום פעילות גרעינית ועלול אף להעיד כי פותח במוקד זה נשק גרעיני.

דיווח זה מגיע כמה ימים לאחר ששר החוץ האמריקני טוני בלינקן התייחס לסוגיית הגרעין האיראני בריאיון לרשת NBC, ואמר כי "איראן תהיה במרחק שבועות ספורים מפיתוח נשק גרעיני אם היא תמשיך להפר את הסכם הגרעין". בלינקן התייחס בדבריו גם לאזרחים האמריקניים המחוזקים בטהראן, ואמר: "יש לשחרר אותם בלי קשר לעסקה אפשרית בין ארצות הברית לאיראן על הגרעין".

אנתוני בלינקן
אנתוני בלינקן | צילום: רויטרס

זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה התייחס שר החוץ לעניין הגרעין, שכן אחת הסוגיות הבוערות מאז חילופי השלטון בארה"ב היא איראן. בשבוע שעבר הוא אמר כי "ארצות הברית תחזור להסכם רק אם איראן תשוב להתחייבויות שנסוגה מהן. ביידן הבהיר כי אם טהראן תכבד את ההסכם משנת 2015 במלואו - גם אנחנו נעשה זאת".

כמה ימים לאחר מכן, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף השיב לבלינקן, והבהיר: "אין בכוונתנו להיענות לדרישת ארצות הברית, שנחזור בנו מהצעדים שעשינו בנוגע לגרעין. ארצות הברית היא המדינה שפרשה מהסכם הגרעין והפרה את התחייבויותיה", אמר זריף. "כעת, מחובתם של האמריקנים לשוב להסכם ולמלא אחר ההתחייבויות. כאשר נראה שהדבר אכן קורה, נשוב גם אנחנו  למלא את ההסכם".