חצי שעה מתל אביב: הריביירה התוססת והצבעונית שמחכה לכם באשדוד

חופים, פלישתים ומופע אורות - לא תאמינו מה מחכה לכם ממש בסופה של נסיעה של כחצי שעה בלבד מת"א. גילי מצא, עיתונאית, צלמת ובלוגרית יצאה לבדוק מה חדש באשדוד

עין השמש באשדוד. צילום: גילי מצא

נסיעה של כחצי שעה בלבד מת"א והגעתם. אשדוד, העיר הגדולה במחוז הדרום והשביעית בגודלה במדינת ישראל מחכה לכם אחרי נסיעה כיפית בכביש המקביל לרצועת החוף העירונית הארוכה והפתוחה בישראל. ואם אתם חוששים מהפקקים, מסתבר שממש נוח להגיע לאשדוד ברכבת, ושהעיר עצמה מרושתת בתחבורה ציבורית מצוינת.

עיר של אמנות

לא פחות מ-17 רובעים חוצים את אשדוד בצורת שתי וערב, ויש שמכנים את הסגנון האדריכלי הזה דמוי פריז. מבחינת מגוון אתני, נספרו באשדוד כ-100 קהילות מתפוצות שונות מאוזבקיסטאן דרך ליטא ועד אתיופיה וארגנטינה – כולן מנהלות חיי קהילה בעיר.

אשדוד היא גם עיר אמנותית בלי מירכאות. אנחנו, המבקרים מגוש דן, לא ממש מודעים לעושר מוסדות התרבות והמוזיאונים שלה. היה מי שספר כ-300 פסלים ומונומנטים הניצבים בכיכרות העיר, ברחובות, בגנים, בפארקים ובטיילת החוף, חלקם של אמנים בינלאומיים ואחרים של ישראלים ולא נפקד מקומן של יצירות שנעשו על-ידי תושבי העיר. 

כתבות נוספות ב-Mood

איך שלא מטיילים באשדוד, תגיעו לצד הדרומי שלה, שם נמצאת יצירת המופת "עין השמש", של האמן מוטי מזרחי - כדור צהוב וענקי שמתנוסס לגובה 18 מטר, שבשעות הערב הוא מקבל גווני ורוד של שקיעה. המתכות והזכוכיות שמהן הוא מורכב, יוצרות מעין עדשת ענק. אם תרצו, יש לו פוטנציאל להיות חללית של חייזרים – כל צופה והדמיון שלו.

אשדוד עיר אמנות. צילום: גילי מצא
אשדוד של חופים ואמנות. צילום: גילי מצא

הטיילת והחופים

בחזרה לקרקע ולים. רצועת החוף האשדודית כוללת שמונה חופים מוכרזים ומונגשים - מחוף הריביירה בדרום העיר ועד לחוף מי-עמי שבצפון. יש שני חופים לא מוכרזים, האחד משמש את הגולשים והשני סמוך לאתר ארכיאולוגי, "מצודת אשדוד ים". נחמד לדעת שהכניסה והחנייה אליהם היא חינמית, ולא גוזרים פה קופון גם על הים. 

עוד בחופים: מלתחות ושירותים, מתקני שעשועים, ובחלקם ניתן ליהנות מהשכרת ציוד חוף. חופים וגסטרונומיה, הולכים היטב ביחד, ואשדוד נחשבת מעצמת קולינריה, אבל עוד לא הזדמן לנו לבדוק את הסוגייה הזו מקרוב.

אמנות חופים באשדוד. צילום: גילי מצא
אמנות חופים באשדוד. צילום: גילי מצא

וידיאו-ארט

ערים בחו"ל תמיד מצטלמות יפה יותר, בעיקר כשהן מוארות בעבודות וידיאו-ארט היוצרות משחקים ויזואליים. אני אוהבת את משחקי האור האלה, שמצטלמים נהדר ומחייבים להבין משהו במפת העיר, כדי להגיע ללוקיישנים השונים של היצירות. במקום חו"ל, יש לנו השנה את "אורות אשדוד" ה-אטרקציה של הקיץ בישראל, לטעמי לפחות. מדובר במיצג אורות המוקרן על גבי בניינים ואטרקציות באשדוד ויוצר מסלול טיול אור-קולי חדשני בכל קנה מידה. המסלול, שאורכו כ-800 מטרים, יוצר טיול רגלי מקסים שמשלב וידיאו-ארט, וידיאו-מפינג, מסכי מים והולוגרמות. התוצאה הסופית יוצרת חוויה תיירותית מרעננת, שבהחלט מצדיקה להגיע לעיר. 

המסלול מאורגן היטב. ההתחלה היא בבניין העירייה, שעליו מומחש הסיפור העירוני, שהים והנמל הם חלק אינטגרלי בו. התחנה הבאה היא מוזיאון מונארט, שם מוקרן מיצג מרהיב על קירות המבנה, הממחיש צלילה אל מעמקי הים. לאחר מכן עוברים לאתר הארכיאולוגי של "מצודת אשדוד ים" שהפך במה לחיזיון אורקולי עוצמתי, מול הים. בתום המיצג מוזמן הקהל לצעוד לכיוון גדת האגם ב"פארק אשדוד" שם מחכה השיא – וידיאו-ארט על מסך מים ענק, שמשולב עם מזרקת מים משודרגת. המיצב האור-קולי פעיל כל ערב, החל מהשעה 20:35, למעט ערבי שישי.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=3XT7uZR1evM&t=16s[/embed]

הפלישתים באים

מי ידע שיש בעיר "מוזיאון לתרבות הפלישתים"? לא רק שהוא היחידי מסוגו בארץ, אלא בעולם כולו. אפשר להניח, שלא רבים מאתנו מכירים את התרבות של העם הקדום הזה, שנלחם מול בני ישראל מספר פעמים ובתנ"ך מוצג בהכללה כפולש זר ואכזר. בסיור נחשפנו ל"עולמם של הפלישתים" בעיקר באמצעים דיגיטליים, וכך נראו 140 המוצגים הארכיאולוגים באור אחר. מי שרוצה להעמיק בסיפור מזמין במוזיאון הדרכה מקצועית.

אבל למה להגיע למוזיאון הפלישתים דווקא עכשיו? 

בגלל התערוכה המדהימה שמוצגת פה ונקראת "מלאכת היעלמות". 22 מעצבים עכשוויים יצרו עבודות שמתכתבות (מילה חביבה על אמנים) עם ממצאים ארכיאולוגים ועם מפגש התרבויות הייחודי לאזור אשדוד, כשהמכנה המשותף הרחב לכל היצירות - כולן שזורות במדיומים הקשורים בטקסטיל. היוצרים ויוצרות עשו חריש עומק באזור ובממצאים הארכיאולוגיים, סיירו באתרים, פגשו אנשי מקצוע וחוקרים, העמיקו בממצאים ובטכניקות, והוסיפו לכך את השכבות הפרשניות שלהן, כל יוצר והמעוף האישי שלו. התוצאה הכל-כך מרהיבה נפרשת על פני אולם שלם. אפשר לחלוף במהירות על הוויזואליה בתערוכה, אבל בלי לקרוא את הטקסטים הרלוונטיים, זו קצת החמצה. 

תערוכת היעלמות במוזיאון הפלישתים. צילום: גילי מצא
תערוכת מלאכת היעלמות במוזיאון הפלישתים. צילום: גילי מצא

חוויה במצודה

הגעתי ל"חוף מצודת אשדוד" לאו דווקא בגלל הפנינה הארכיאולוגית שלו, אלא כי ראיתי שיש לצדו שביל גישה ודק מקסים ושילוט מאיר עיניים על החי והצומח שבאזור, עם דיונה נדירה שגולשת ומשתלבת עם חול הים, וכעת פורח שם  לקראת הערב "נר הלילה" הצהבהב. מצודת אשדוד ים העתיקה מהתקופה המוסלמית, עברה לא מכבר שיפוץ והפכה למוקד פעילות אינטראקטיבית לכל המשפחה, ברוח העבר. בכניסה לאתר וברחבי המצודה פזורות עמדות מידע, המספרות את ההיסטוריה של המקום. עם רדת החשיכה המצודה מוארת בתאורת לילה מיוחדת, ומצטלמת נהדר.

חופי אשדוד: צילום גילי מצא
חופי אשדוד: צילום גילי מצא

נחל לסיום

בנחל ובפארק לכיש פועל מסלול שייט בסירות פדלים. אורכו כקילומטר וחצי, הוא מתחיל באזור "פארק אתגרים" ונמשך עד לשפך הנחל אל הים.  משך השייט הוא כחצי שעה, והמקום פעיל כל ימות השבוע, מ-10:00 בבוקר עד 16.30. 

גילי מצא, היא עיתונאית-צלמת ובעלת הבלוג "לטייל עם גילי", 

האינסטגרם של גילי מצא