טיולי פסח בטבע - רשימת הצעות קלילה ומופלאה

חופשת פסח נופלת על העונה הכי מושלמת בשנה לטיולים – עונת האביב. גם צפוי מזג אויר נהדר ושעות האור התארכו, וגם הכל מסביב עדיין ירוק, מלבלב ופורח. בלוגרית הטיולים אבנית סטרולוב בחרה לכם חמישה מקומות מושלמים, שמתאימים במיוחד לעונה הזו במיוחד

3qivwd

גשר הדודות בירדן ההררי

נהר הירדן הוא היחיד בארץ שזורם מצפון לכיוון דרום. הוא מתחיל בהתחברות הנחלים דן, בניאס ושניר (דב"ש) באזור שדה נחמיה, ומשם ממשיך עד שהוא נשפך לים המלח. הירדן ההררי הוא החלק הצפוני של הנהר, מנקודת ההתחלה ועד לנקודת שפיכתו לכנרת, והוא קבל את שמו לאור התפתלויותיו בין ההרים.

הטיול מתחיל במצפה שגב, מול הכניסה ליישוב כרכום. זהו מצפה לזכר בן היישוב, שגב מורדוך ז"ל, שנפטר מסרטן בגיל 12. במקום שולחנות פיקניק, ונוף מרהיב של הכנרת והסואנה של הכנרת, אזור שבעבר היה יבש וכיום מוצף במים, ומלא צמחיה בתוך המים. בנוסף, בימי ראות טובה, ניתן לראות מכאן את הארבל, טבריה, עין גב, גמלא ועוד.

מכאן נרד עם הרכב בכביש משובש מעט, אך עביר בדרך שמרגישה כמו דרך נוף החו"ל. הרים ירוקים וביניהם נהר שוצף. כאן נגיע לירדן עצמו, לנקודה שנקראת גשר הדודות בשל תאונה שקרתה באזור כאשר רכב עם "דודות" של הועד למען החייל חצה את הגשר והתהפך. בתאונה נהרגה חנה אייזנברג ז"ל. הגשר נהרס בהצפה. 

בעונה זו, לאחר חורף גשום, ובעת הפשרת השלגים, זרימתו של הירדן בשיאה. בנוסף, כל האזור ירוק ומלא פריחה משגעת של תורמוס ההרים, חרציות וחרדלים בגובה של מעל חצי מטר.

מקום מושלם לפיקניק, פק"ל קפה או אפילו קמפינג.

הגעה: וויז: הירדן ההררי, ירידה לירדן

עלות: ללא עלות

תיאום מראש: אין צורך בהזמנת מקום מראש

אפשרויות הליכה: ניתן ללכת לאורך המים, וכן ניתן לעשות מסלולי הליכה קווים, הקצר עד לפארק הירדן (כ2.5 ק"מ), והארוך עד למיצד עתרת.

שימו לב כי הירדן עכשיו בשיא זרימתו ולכן הרחצה בו מסוכנת. ניתן לטבול רגליים בלגונות קטנות הפזורות לאורכו.

אתר החרמון

כן כן, קראתם נכון, השנה חופשת הפסח היא הזמן האידיאלי לבקר באתר השלג הרשמי של המדינה. חורף 2022 שינה לחלוטין את כללי המשחק, ויצר לנו תופעה מדהימה של "אביב לבן". השנה החרמון חוגג 50 שנה להיווסדו וכמתנת יום הולדת, הוא קבל הנה כמות נאה ביותר של שלג, מה שגרם לחרמון להיות לא רק אטרקציה חורפית, אלא באופן נדיר, גם אטרקציה אביבית.

נכון לשבוע השני של אפריל, יש שלג בכל ההר, השלג במפלס העליון מגיע לגובה של כחצי מטר.

אם אתם מחפשים אפשרות בילוי משפחתית עם הילדים, מציע המקום רכבל קרוניות חדש ומהיר, המעלה את הנוסעים בו למפלס העליון אל תצפית משגעת (חו"ל זה ממש כאן!) ואל בור המזחלות. בנוסף,קיימת במקום מזחלת הרים אקסטרים, ואטרקצית ריחוף חדשה של סקיי ריידר.

בנוסף, ברוח החג יתקיים משחק נושא פרסים 'חפש את האפיקומן' בערמות שלג (השתתפות במשחק ללא תשלום, כלול במחיר הכניסה).

הגעה: וויז: אתר החרמון

שעות פעילות: 08:00- 16:00 (כניסת רכבים עד 15:00) 

עלות: כניסה: מבוגר 39 ₪ / ילד 34 ₪. החל מיום ראשון 10/4 הכניסה לאתר חופשית,  השימוש ברכבל ובאטרקציות כרוך בתשלום. ניתן לרכוש כרטיסי כניסה משולבים עם אטרקציות

תאום מראש: יש להזמין כרטיסים מראש באתר http://www.skihermon.co.il/ או בטלפון 1599-550-560

Wqovtt
השלג האחרון באתר החרמון, אביב לבן

בריכת החורף בחדרה

מקום מושלם ולא ממש מוכר ממש במרכז הארץ, במרחק של כחצי שעה נסיעה מתל אביב. בדרום העיר חדרה ישנו אגם, המורכב ממספר בריכות חורף, שהגדולה בהן בגודל של כ140 דונם. בשנים גשומות במיוחד, הבריכות חוברות להן יחדיו לבריכה ענקית, שגודלה כ400 דונם.

זהו שריד לביצות שהיו כאן בעבר.

מאחר ואנו כבר בפתחו של האביב, הבריכה הולכת וקטנה, ולכן זה הזמן לבקר בה כל עוד היא מרשימה.

האזור הוא חלק מיער חדרה, אשר מהווה חלק משמורת הטבע פארק השרון.

מדובר בנקודה מקסימה לפיקניק, לטיול רגלי וליהנות משלל פריחה וצמחיה מוריקה, לצד שלל בעלי החיים ובמיוחד עופות המים שבאים לחיות בבריכת החורף.

סביב לבריכה דשא לפרוס עליו מחצלת ובמוסף קיימים מספר שבילי הליכה.

עלות: חינם

תיאום מראש: אין צורך בתיאום מראש

איך מגיעים? בוייז: דור אלון פארק חדרה. זו תחנת דחק שנמצאת על כביש 4 לכיוון דרום.

ניתן לחנות בחניה שמאחורי התחנה וללכת ברגל. אפשרות נוספת היא לפנות ימינה (מערבה) בדרך העפר הצמודה לתחנה, מיד אחריה, ולהכנס בדרכי העפר אל השמורה עצמה.

שימו לב כי הבריכה אינה מיועדת לרחצה.

מומלץ לשלב עם ביקור ביער חדרה וביקור בפארק חדרה והשפך לים.

Ghmzwk
בריכת החורף בחדרה | צילום: אבנית סטרולוב

שמורת נחל תבור

בשמורה הזו יש הכל – תצפיות משגעות, פריחה משגעת (זה ממש סוף עונת התורמוסים שם), קניון בזלת מדהים ונחל זורם. ניתן לעשות בשמורה מסלול קצר של 3 ק"מ, או מסלול ארוך של כ-8 ק"מ, הכולל גם ירידה לקניון הבזלת ומעבר בנחל.

את הרכב משאירים בקיבוץ גזית ויוצאים לדרך. הטיול מתחיל באופן קליל, בסימון שבילים אדום לבן אדום, בדרך של 4 x  4.  בהמשך מגיעים לפיצול, שם נקח את הסימון השחור רק כדי להתחבר ממנו לכחול.

מכאן מתחילה החגיגה. הנוף שנפתח אל מול עינינו עוצר נשימה, ומגיע לשיאו במצפור אורן ליפשיץ, ע"ש בן הקיבוץ שנפל בלבנון. במצפור נמצא פינות ישיבה עשויות אבן ונוף מדהים אל כל קניון הנחל שתחתיו. 

במידה והחלטנו לעשות את המסלול המעגלי , נקיף את הפרדס על המסלול הכחול, ונתחבר לשביל השחור שמחזיר אותנו לשביל האדום עד לחניה.

במידה ואנו מעונינים במסלול הארוך, יש לעבור את גדר והבקר ולרדת למטה אל תוך הקניון.

חניה: יש במקום חניה מסודרת

עלות: ללא תשלום

תיאום מראש: אין צורך להזמין מקום מראש 

הגעה: בוויז - קיבוץ גזית. בתוך הקיבוץ יש שילוט אל החניה.

1ldmis
מורדות נחל תבור | צילום: אבנית סטרולוב

נחל כזיב – במיוחד לפסח יופעל מערך שאטלים עד למים!

נחל כזיב הוא הנחל הגדול והארוך ביותר בגליל המערבי. הנחל זורם כל השנה, וכולם מכירים את החלק הכי מפורסם שלו, עין חרדלית. אבל, בחג הזה, מומלץ לטייל באזורים הפחות מתוירים שלו, משום שבחול המועד פסח, בתאריכים 17-22 באפריל, יופעל מערך היסעים מהחניון עד לנחל עצמו.

השאטלים למעשה חוסכים לנו ירידה תלולה של כ-2 ק"מ (ואחריה עליה לא קלה) עד למסלול עצמו, ומובילים אותנו ישירות אל עין זיו.

אפשר להשאר להשתכשך במים הקרובים למקום ההורדה של השאטל, או לצאת לטיול בסימון שבילים ירוק לאורך הנחל עד לעין תמיר, מסלול של כ- 2.5 ק"מ לכל כיוון בהליכה מישורית, עם המון המון בריכות שכשוך בדרך, יער ירוק משגע ומפלונים קטנים.

עלות: 5 ₪ . ילדים בחינם

שעות פעילות: 09:00-17:00. מכירת הכרטיסים עד השעה 15:00. 

שאטל אחרון מעין זיו לחניון ב16:00

תיאום מראש: אין צורך להזמין מראש מקום בשאטלים

הגעה: בוייז: חניון נחל כזיב - מעלות

Wrfhox
נחל כזיב

אבנית (ניתי) סטרולוב היא מדריכת טיולי בוטיק ובעלת הבלוג ואתר הטיולים "טיולים ורגעי אושר". לעמוד האינסטגרם שלה הקליקו