טיולי המים שאסור לכם לפספס

בצפון או בדרום, בהרי ירושלים או במדבר - הקיץ בפתח וזה הזמן להכין את הסנדלים או נעלי המים ולצאת לטיולי מים מרעננים ואפילו קרובים לרכב. הכנו לכם ארבע המלצות קרירות בעזרת מומחה המעיינות אורי מאור

שימו סנדלים בתיק וצאו לטייל | צילום: עין חרדלית

ישראל שופעת במקומות יפהפיים לטייל בהם מצפון ועד דרום, ועם בוא הקיץ ארצנו  מהווה גן עדן של ממש לאלו שהטיולים פועמים בלבם ולמעוניינים לטייל בה לאורכה ולרוחבה. בין אם מדובר ביחידנים או במשפחות, תמיד ישנן אפשרויות רבות לטייל ולחוות את ארצנו דרך הרגליים (ורצוי עם סנדלים). קיבצנו עבורכם בעזרת מומחה המעיינות אורי מאור מנכ"ל מרכז "בשבילנו" מספר המלצות על מקומות רטובים ייחודיים לגלות ולטייל בהם ברחבי הארץ.

עין חרדלית, גליל מערבי

איך מגיעים: Waze למעיין עין חרדלית, משם ממשיכים בהליכה קלילה ברגל של 10 דקות  עפ"י סימון ירוק ודרך פשוטה ונגישה. 

עין חרדלית הוא מעיין נובע בנחל כזיב שבגליל המערבי. נחל כזיב הנשפך לים התיכון ליד חוף אכזיב נקרא של שם כפר ערבי קדום בשם אכזיב. הוא מהנחלים השופעים והיפים שבגליל המערבי. המים שבמעיין נוצלו כבר בתקופה הצלבנית לחקלאות של סוכר ושימושים שונים, וכיום המקום נחשב לאחד מהיפים שבמעיינות הצפון. החילזון שחריר הנחלים נמצא שם בהמוניו, דבר המעיד על איכות המים במקום. המים במעיין רדודים, וניתן לצעוד עם הרגליים בתוך המים לאורך ערוץ הנחל ולהנות בכיף עם כל המשפחה. לא מדובר במעיין שגרתי כי זה לא אזור עם בריכות עמוקות - מדובר בעצם במסלול מישורי באורך מאות מטרים של בריכות מים רדודים, אפשר ללכת באזור המישורי לאורך הנחל וזה מתאים לכל המשפחה. 

למעוניינים בסיור מודרך, ניתן לתאם דרך מרכז סיור ולימוד גליל של ארגון אשכולות בטלפון 04-9918867 

 Tr
עין חרדלית: טיול רטוב במקום הכי פסטורלי בגליל המערבי

עין איתמר, ירושלים

איך מגיעים: בוויז עין איתמר. הדרך לא עבירה לכל רכב, מומלץ לחנות בצד הכביש או סמוך למעיין עין לבן וללכת ברגל כקילומטר עד ההגעה למעיין. 

אם הגעתם לאזור ירושלים, עין איתמר הוא אופציה נהדרת לטיול רטוב ומהנה על רכס יפהפה שבו מסתתר מעיין קסום עם נוף מרשים. למעיין שני שמות ובהם עין אל בלד (על שם הכפר הערבי ששכן במקום) או בשמו המוכר יותר מעיין איתמר על שמו של איתמר דורון ז"ל. המעיין בגובה חזה של מבוגר, עם מים צלולים וקרירים. במקום גם ניקבה קטנה אליה ניתן להיכנס עם פנס ולראות את נביעת המעיין. מהמעיין ניתן לצפות אל נחל הרפאים היורד אל השפלה, ופסי הרכבת הישנה לירושלים ומדרגות חקלאיות עתיקות. שימו לב לסימון שביל ישראל העובר במקום. חשוב לדעת - במקום אין איסוף אשפה, אנא אספו את האשפה ביציאה. מומחה המעיינות אורי מאור מציין כי "מדובר במעיין מקסים המתאים לכל המשפחה ונמצא סמוך למושב אורה בהרי ירושלים. המים בו צלולים והמקום שקט ופסטורלי לרוב, מה שהופך אותו למקום מבוקש ולעיתים אף עמוס בסופי השבוע."

Xhisiw
המים מגיעים עד לגובה החזה

נחל גרר, הנגב המערבי

איך מגיעים? חניון רעים ב- Waze, כביש 232 בין רעים לבארי

דווקא עכשיו, כשהתותחים נדמו והמלחמה, לפחות בינתיים, מאחורינו, הנגב המערבי שספג מטחי טילים בלתי פוסקים זה ה- מקום לבקר בו. דרך מתקני המים של נחל גרר היא אחת הדוגמאות היפות ביותר בישראל לאופני ההשקיה הקדומים מהם נהנו תושבי הארץ. נחל גרר הוא היובל הגדול ביותר של נחל הבשור. המסורת מספרת שכאן חפרו אבותינו הקדומים אברהם ויצחק בארות מים כדי להשקות את הצאן. במקום נטועים עצי אשל, אקליפטוס, זית וחרוב. קק"ל סללה בפארק דרכים נופיות המובילות לשמורות של נחל גרר עליון ותחתון. כדאי לדעת שבחודש יוני נעלמים המים מהנחל. הקנה המצוי שגדל כאן "שותה" אותם בצמא. באוקטובר נפסקת צמיחתו והמים שבים לזרום בערוץ, בלי קשר לירידת גשמים.

למעוניינים ניתן להזמין סיורים וטיולים דרך בית מוריה בטלפון 08-6490185

נחל דוד, מדבר יהודה 

מיקום: עין גדי 

איך מגיעים? לנחל דוד מגיעים מכביש ים המלח (90). פונים לאתר בין סימני ק"מ 244–245, כ-2 ק"מ מצפון לקיבוץ עין גדי. ניתן לכתוב בוויז "שמורת עין גדי".

שמורת עין גדי היא ללא ספק אחת משמורות הטבע הייחודיות והחשובות בארצנו, שני נחלי איתן עוברים בשמורה - נחל ערוגות (שהוא אחד משני הנחלים היחידים במדבר יהודה שבהם זורמים מי מעיינות לאורך כל השנה) ונחל דוד. בנוסף בשמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים - עין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. השילוב המנצח בין מפלים יפים לבריכות מים מתוקים לצד מדבר צחיח ונוף לים המלח יוצרים נווה מדבר מיוחד במינו, עליו יכולים להסביר מדריכים מטעם מדרשת חברון. שמורת עין גדי שופעת מסלולי טיולים נהדרים, המתאימים לכל רמה ונחל דוד אף מהווה מסלול נגיש המותאם לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים ובו ניתן לטבול ולהתרענן במים הקרים. נקודה חשובה שכדאי לדעת היא שטרם ההגעה לשמורה יש להזמין כרטיס באתר רשות הטבע והגנים. כמו כן, להזמנת סיורים וטיולים באזור ניתן לפנות למדרשת חברון של ארגון אשכולות במספרים 02-9961311, 02-9605215. 

Byazww
נחל דוד | צילום: ארגון אשכולות