מה קמפינג? טיול קרוואנים בישראל!

חלמתם פעם לצאת לטבע, לטיול מתגלגל של כמה ימים, בלי לחשוב על איפה תשנו בלילה? והאם יש מסעדות באמצע המדבר? אפשר להפסיק לבדוק איפה יש צימר פנוי בצפון ולהחזיר את האוהל למחסן - הכירו את טיולי הקרוואנים! תאיר פאר מסבירה איך לארוז את המשפחה והילדים לטיול מיוחד גם בארץ

בין אם אתם זוג צעיר או מבוגר, אולי בכלל משפחה עם ילדים קטנים- טיול קרוואנים מתאים לכל מי שערוך לצאת להרפתקה. האם זה טיול שמתאים לכל אחד? ובכן לא.
בואו נקרא לילד בשמו- טיול קרוואנים זה בעצם קמפינג משודרג. כל הציוד אתכם, יש מיטות נוחות, מטבח מצוייד ואפילו שירותים ומקלחת! אבל כל הפינוקים לא מגיעים עם צוות תפעול ולכן תכינו את עצמכם, לבשל, לנקות, לתפעל מערכות מילוי וריקון מים וכמובן גם את השירותים. 
לא מפחדים מקצת התעסקות? תכירו את האהבה החדשה שלכם.אז מאיפה מתחילים בכלל לתכנן טיול שכזה? מה צריך לדעת ואיזה קרוואן מתאים לכם?

אחרי מספר טיולי קרוואנים בחו"ל, התאהבתי לגמרי בטיול נטול הדאגות הזה והתחלתי לתכנן טיולי קרוואנים למטיילים נוספים. מה צריך יותר מנסיעות לצד נופי הדרך, עצירות בתצפיות הכי יפות ושנ"צ באמצע היום?
כשיוצאים עם ילדים פתאום כבר לא חוששים שלא יהיו שירותים בסביבה או מה לעשות אם הם כבר רעבים. הכל זמין וצמוד אליכם וכל שנותר לכם לעשות הוא לטייל ולהנות מזמן הגיבוש המשפחתי.
את תכנון הטיול נתחיל בהבנת הצרכים והרצונות המשפחתיים וכך נתאים את סוג הקרוואן והמסלול.

סוגי קרוואנים

ישנם שני סוגי קרוואנים עיקריים- קרוואן נגרר ומוטורהום, אוטוקרוואן. האחד מחובר אליכם לרכב כנגרר והשני הינו מקשה אחת עם קבינת הרכב וישנו רצף בחלל שבין מושב הנהג לשאר הקרוואן.
לכל אחד מסוגי הקרוואנים היתרונות והחסרונות שלו, החשיבות האמיתית היא להתאים אותו לצורך שלכם.
בארץ, נפוצים לרוב הקרוואנים הנגררים בשל עלויות ותקינה נוחות יותר על פני רכבי המוטורהום.

Fqhkav
קראוון נגרר | צילום: תאיר פאר

Zi Hqj
מוטורהום, נפוץ בעיקר בחו''ל | צילום: תאיר פאר

ההבדלים בין דגמי הקרוואנים השונים מתבטאים בגודל הכללי, מספר המיטות, המערכות המותקנות בו ורמת הגימור. בנוסף חשוב לשים לב למפת הפריסה של כל קרוואן, כך שיתאים לצורך שלכם. מפת הפריסה הפנימית תתן לכם מושג לגבי אופציות פתיחת המיטות- האם יש מיטה קבועה, או שיש צורך בפתיחת מיטה על חשבון שולחן האוכל? האם כל המיטות הינן מיטות זוגיות או שיש אופציה למיטות קומותיים?
לכל הרכב משפחתי ישנן העדפות שונות ולכן חשוב לשים לכך לב ולבחור באופציה שתהיה הנוחה ביותר לכם.

איזה רישיון נהיגה צריך?

אחד החששות המהותיים כשחושבים לטייל עם קרוואן הוא רישיון הנהיגה. לנהוג עם מפלצת באורך שבעה מטרים, מיד מעלה את המחשבה שבטח צריך רשיון אוטובוס לכזה דבר.
אז הרשו לי להפיג את חששותיכם, רישיון הנהיגה שלכם בעצם מפרט מהו המשקל המקסימלי אותו אתם רשאים לשנע. מרבית דגמי הקרוואנים עוצבו ותוכננו כך שיתאימו לרשיון נהיגה ב' ורק דגמים גדולים במיוחד מצריכים רישיון נהיגה ג'.

וודאו מראש שדגם הקרוואן בו אתם מעוניינים מתאים לסוג הרישיון שלכם.

Bikldo
נגרר מבפנים - הרבה יותר שווה מאוהל! | צילום: תאיר פאר

איפה שוכרים בכלל קרוואן?

בארץ פעילות מספר חברות גדולות ובינוניות להשכרת ומכירת קרוואנים נגררים כמו גם השכרת קרוואנים מאנשים פרטיים. בין החברות הגדולות תוכלו למצוא את "לאופק קרוואנים" ואת "נופי מולדת"  ובקרב חברות הבוטיק הקטנות יותר תוכלו למצוא חברות כדוגמת Black Flamingo המעניקות חוויה אישית כוללת ללקוחות במסגרת חברות במועדון המטיילים שלהם. תוכלו לשלב איתם בטיול שלכם ארוחות בשטח, אירועי קונספט ותכנון טיול כולל.

כשאתם שוכרים קרוואן נגרר אתם צריכים מספר דברים:
1. להבין האם הרכב שלכם יכול לסחוב נגרר
2. לרכב צריך להיות מחובר וו גרירה
3. אם התנאים הראשונים לא מתקיימים יש לשכור רכב מתאים בנוסף לקרוואן


מחירים

אז כמה עולה התענוג בטח תהיתם, ובכן בארץ הסיפור ממש לא זול, טווח המחירים נע בין 600- 1000 ש"ח ללילה לקרוואן נגרר ו- 1200 ש"ח למוטורהום. המחירים תלויים בדגם הקרוואן, עונת שיא או מחוץ לעונה.
ככל שתזמינו יותר לילות כך המחיר ללילה יירד. במידה ואתם צריכים רכב נוסף על מנת לגרור את הקרוואן, ישנה עלות נוספת של 300-400 ש"ח ליום או עלות התקנה חד פעמית של וו גרירה, העולה בממוצע 1000 ש"ח.

שכרנו קרוואן, עכשיו איפה חונים?

ישנם חניוני קרוואנים בפריסה ארצית, חלקם שייכים לחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים ורובם הינם חניונים פרטיים. המחירים בחניונים הפרטיים לרוב ינועו בין 200-400 ש"ח לקרוואן ללילה ויספקו לכם מים וחשמל. בחלק מהחניונים יהיו גם שירותים, מקלחות ופינות ישיבה. חניוני הלילה של רשות הטבע והגנים יגבו מחיר עמדה לקרוואן בין 50-80 ש"ח תלוי בחניון, בנוסף תשלום לינת קמפינג לכל אדם 65 ש"ח לבוגר.
האם חייבים לישון בחניון? לא, אבל צריך להבין שאסור לחנות בשטחי שמורות טבע ובסמיכות לשטחים פרטיים כמו גם נקודות ספציפיות האסורות לחניית לילה ומסומנות בתמרור האוסר זאת.
מבחינה פרקטית צריך לדעת האם אתם יכולים להסתדר בשטח ללא חיבור חשמל למשל, תוכלו לעשות זאת במידה והקרוואן מצויד בגנרטור.
תוכלו למצוא את כל חניוני הקרוואנים על מפת החניונים השיתופית כאן

הכותבת היא בעל בלוג הטיולים Tair Pe'er Travel Around