ערים אבודות בישראל: טיולי עתיקות בארץ

חשבתם שרק בחו"ל תמצאו ערים אבודות? תחשבו שוב! מסתבר שלא רק במקסיקו יש ערים כאלו ולא חייבים ללכת בעקבות בני האינקה כדי לחוות תרבויות שהיו בעולם ונעלמו. הנה כמה המלצות לאתרי עתיקות כאלו בארץ

5vwwb

כשמטיילים בחו"ל אחת האטרקציות הקבועות היא חיפוש אחר ערים אבודות ואתרי עתיקות, אבל גם אצלנו בארץ יש לא מעט! גלית רוזן, מנהלת התוכן ברשת מלונות מטיילים עם כמה הצעות כיפיות לאביב ופסח הקרוב:

חרבת צונאם - העיר האבודה בגליל המערבי

הכניסה נמצאת מול הצד המזרחי או הפינה המזרחית של גדר המערכת של המושב אבן מנחם.

משם, הכביש יורד לכיוון דרום והופך לדרך עפר שמתפצלת, יש לקחת את הצד הצפוני ולנסוע כמה מאות מטר עד שעוברים את גדר מכלאת הפרות, שם חונים, ויורדים מטה ביער לכיוון דרום מערב.

השביל אל העיר לא מסומן וההליכה אליה אורכת כ-10 דק'. העיר האבודה הינה אתר ארכיאולוגי מהתקופה הביזנטית, עיר ענקית הנמצאת בלב חורש טבעי שכיסה אותה לאורך השנים.
לצערנו אין כמעט מידע על תושבי העיר הקדומה, מי היו או מדוע נטשו אותה ולא חזרו, וכיצד התנהלו החיים בה. המון שנים לא היה ניתן למצוא את העיר כי הייתה חבויה בתוך החורש. לפני מספר שנים, בזכות הפרות שהסתובבו באזור נגלתה העיר האבודה.
זהירות! במקום בורות מים פתוחים, אז קחו בחשבון את העניין כשאתם מטיילים ומדמיינים מי חיי בה בעבר.

1lialv
עתיקות צונאם
2tl Vn
אתר ארכיאולוגי מהתקופה הביזנטית

חורבת דנעילה בנחל שרך

חורבת דנעילה נמצאת בליבו של מסלול הליכה קצר, מעגלי ופורח. היא אחת מהחורבות המרשימות שנחשפו ושוחזרו בגליל, מימי התקופה הרומית.

איך מגיעים? ניסע בכביש 899 משלומי מזרחה, נחלוף על פני קיבוץ אילון, וכ-100 מ' ממזרח לישוב גרנות הגליל פונים צפונה לכיוון שלט המורה על נחל שרך. לאחר קילומטר תגיעו לרחבת חניה ונחנה את הרכב. מכאן ניתן גם ללכת במסלול נחל שרך ונחל בצת. בקצה החניה ניתן להבחין בשלט גדול המורה אל חורבת דנעילה. המסלול הקצר, מסומן היטב וההליכה בו נוחה תחת צילם של עצי אורן וחורש רבים.
לאחר הליכה של כ-400 מ' נבחין לראשונה בשרידי הבתים, שחלק מקירותיהם שוחזרו לגובה של מטר וחצי.
את התשובה לשאלה במה עסקו תושבי עיר אבודה זו, מגלים מבני בית הבד שנגלה בהמשך השביל. המרשים והמפתיע שבהם הוא בית הבד הצפוני, שהיה פעיל בתקופה הממלוכית. שמן הזית הגלילי היה למקור לפרנסה עוד בימים ההם והיה נחשב לאיכותי במיוחד.
לאחר שנתרשם ממבנה בית הבד העתיק, נמשיך עם השביל ונפנה בחזרה אל רחבת החניה. 

*לא רחוק מחורבת דנעילה, בדרך למלון מטיילים אילון תוכלו לעצור בגן פסלי הפסיפס שיצר מאירק'ה דודזון, שהיה סמח"ט גבעתי ב-1948. הגן נמצא בקיבוץ אילון ומכיל ממאות הפסלים המרהיבים והמסכות הצבעוניות שיצר, כולם מאבני פסיפס. העבודות מוצגות בביתו ובגן שמסביב. הביקור בגן הוא ללא תשלום.

5novon
חורבת דנעילה

המקדש הנעלם של הורדוס – חורבת עומרית בגליל העליון

נכווין את הwaze ל"נבי יהודה", נחנה ונצעד לעבר חורבת עומרית (המקדש הנעלם של המלך הורדוס).

בין הריסות המקדש שכוללים עמודים, קירות וכן כותרות קורינתיות, מזבח ובסיס לפסל, נוכל להשקיף על עמק החולה, מקורות הירדן, הגולן והחרמון.

חורבת עומרית הינה אתר ארכאולוגי למרגלות הגולן, בו שרידי מקדש רומי מהמאה הראשונה לספירה. נמצא בתחום שמורת נחל חרמון, בין כפר סאלד מדרום ושאר ישוב מצפון, וצמוד לקבר נבי יהודה.
המקדש נהרס ברעידת אדמה בשנת 363 לספירה, ולאחר מכן, בראשית התקופה הביזנטית, לאחר שננטש, נבנתה בשטחו קפלה קטנה שעשתה שימוש חוזר באבניו ובימי הביניים התקיים במקום כפר דל שנעזב לחלוטין.

לאחר מלחמת העולם הראשונה, הפך המרחב לאזור גבול בין המנדט הבריטי בארץ ישראל והמנדט הצרפתי בסוריה (ולימים בין ישראל לסוריה), והנגישות אליו הייתה מוגבלת.
בשנת 1978 החלו בחפירות ראשונות במקום, אך רק ב-1989 שריפת קוצים חשפה קטע של קיר מבנה וגילתה את שרידי המקדשים והחלו בחפירות נרחבות באתר, וכך גילו שלושה מקדשים מהתקופה הרומאית, שהוקמו בפרק זמן של פחות מ-150 שנה! המקדש הקדום ביותר הוקם סביב שנת 40 לפנה"ס, כשמסביבו הוקם מקדש שני המתוארך לימי המלך הורדוס (20 לפנה"ס). מניחים כי מקדש זה הוא אחד משלושת המקדשים שבנה הורדוס לכבוד הקיסר אוגוסטוס, יחד עם מקדשים בקיסריה ובסבסטיה.
תיאורים של אחד המקדשים מופיעים בספרו של יוספוס פלביוס

במקדשי עומרית נחשפו קירות מעוטרים בציורי פרסקו (טיח מצוייר) ייחודי, שכיום מכוסים על מנת לשמר אותו.

5vwwb
עומרית