נצלו את הסתיו הארוך: טיולי שלכת בישראל

אפשר להתבאס שהחורף ממאן להגיע, או לנצל את הסתיו הארוך ולהספיק לכמה טיולי סתיו ושלכת קצרים ויפים בארץ. אבנית סטרולוב עם ארבע הצעות צפוניות ואחת בירושלים

Dcim100mediadji 0279.jpg
שלכת במרום גולן, הכי קרוב לחו"ל | צילום: אדר מרטיארנה

החורף שממאן להגיע, הותיר אותנו עם סתיו ארוך ויפה במיוחד. זה בדיוק הזמן לנצל את מזג האויר, היחסית נעים, ולצאת לטיולי שלכת יפהפיים בכל רחבי הארץ.

אבנית (ניתי) סטרולוב היא מדריכת טיולי בוטיק ובעלת הבלוג ואתר הטיולים שלה טיולים ורגעי אושר. לעמוד האינסטגרם שלה לחצו כאן.

אספתי לכם ארבעה אתרים עם שלכת מרהיבה באזור הצפון, ובונוס - נקודה חמישית, מיוחדת במינה, באזור המרכז בסמוך לירושלים:

מרום גולן 

קיבוץ מרום גולן גולן מתהדר בשלכת יפהפיה, ובמראה של כפר אירופאי. בסמוך לכניסה ליישוב נמצא חורשה קטנה ומקסימה, בעלת מראה של יער של פיות ועם מספר נדנדות טבעיות. בסמוך לחורשה, ולאורך הכביש בקיבוץ נמצא מוזיאון פסלים פתוח, ובו מוצגים פסלים מרהיבים בגדלים שונים, העשויים ברובם ממתכת.

הפסלים הם פרי יצירתו של האומן יופ (יוהנס) דה יונג, יליד הולנד, אשר הגיע לקיבוץ כמתנדב מעט לפני מלחמת ששת הימים. הוא נישא לחברת הקיבוץ והשתקע בקיבוץ.

הסטודיו שלו נמצא במקום גולן, ופסליו עשויים מגרוטאות מתכת מרותכות.

לאחר הביקור בחורשה, פשוט תטיילו ברחבי הקיבוץ עצמו, שמלא עצים בשלכת מדהימה בשלל גוונים של אדום, כתום ואפילו סגול.

שיא הביקור הוא גן המבקרים הנמצא בקצה הקיבוץ ובו שלל פסלים, שולחנות פיקניק, נדנדה העשויה מספסל רכבל ותצפית משגעת על מאגר בנטל.

חניה: יש בכל מקום באיזור חניה

הגעה: לכתוב בוייז: מרום גולן

עלות: ללא תשלום

תיאום מראש: אין צורך להזמין מקום מראש 

Cdtqho
מרום גולן | צילום: הדר מרטיאנה

שמורת טבע נחל חרמון (הבניאס) – מתחם המעיינות:

לאורך הנחל גדלים עצי תאנה ועצי דולב ענקיים, המגיעים לגובה של מעל 15 מטרים. צורת עליו של הדולב דומה לכף יד, והם גדולים בהרבה מכף ידי. בעונה זו עלי הדולב מקבלים גוונים מהממים של צהוב וחום ונושרים. תוסיפו לזה את צמחיית הערבה המאפיינת את המקום, ואשר שורשיה האדומים מרבים להציץ מן האדמה, וקבלנו שלכת מרהיבה.

בנוסף נמצא במקום את מעיינות הבניאס, מקדשים עתיקים וארמונות ומסלולי הליכה מרהיבים. חלקם מעגליים. המסלול היפה מכולם הוא דווקא המסלול שאינו מעגלי (המסלול הכחול), ואשר מתחיל כאן ומסתיים בשמורת טבע נחל ארמון – מתחם המפל והשביל התלוי, אשר בה נמצא שביל עץ תלוי מעל קניון הנחל, ומראות משגעים כמו של מיטב השמורות באירופה. 

חניה: יש במקום חניה מסודרת

עלות: מבוגר: 28 ₪, ילד: 14 ₪. חינם למנויי מטמון

תיאום מראש: יש צורך להזמין מקום מראש באתר של רשות הטבע והגנים. 

שעות פעילות: בשעון חורף:ימים א' - ה' ושבת 16:00 - 08:00 

       בימי שישי וערבי חג 15:00 - 08:00 

בוויז: נחל בניאס מעיינות – שמורת טבע

Fdsxqv
שמורת הבניאס | צילום: אבנית סטרולוב

שמורת טבע נחל עמוד:

שמורת נחל עמוד נמצאת בגליל העליון, וניתן לטייל בה לאורך מספר נחלים, וביניהם נחל שכווי, נחל עמוד ונחל מירון. המקום קסום במיוחד בסתיו, ואם יש גם טפטוף קל, בכלל זכיתם. 

אחת הנקודות היפהפיות היא בריכות השכווי, מקום החיבור של נחל שכווי עם נחל עמוד. החיבור בין הנחלים יוצר ברכות קטנות ורדודות של מים צלולים החוסות תחת עצי הדולב בעלי השלכת המרשימה. בנוסף נמצא במקום נביעת מעיין קטן ושרידי טחנת קמח.

 

חניה: יש במקום חניה מסודרת

עלות: מבוגר: 28 ₪, ילד: 14 ₪. חינם למנויי מטמון

תיאום מראש: יש צורך להזמין מקום מראש באתר של רשות הטבע והגנים. 

שעות פעילות: בשעון חורף:ימים א' - ה' ושבת 16:00 - 08:00 

       בימי שישי וערבי חג 15:00 - 08:00 

בוויז: שמורת טבע נחל עמוד

 

הר אביטל, רמת הגולן

שביל אלי כהן שבצפון מחבר 8 נקודות הקשורות לחייו ופועלו של אלי כהן.

הנקודה הצפונית ביותר, נק' מס' 8 נמצאת באביטל, והדרך בינה ובין מרום גולן עוברת בכביש צר בתוך לוע הר געש בין ההרים בנטל ואביטל. הדרך אל הנקודה עוברת כרמים יפהפיים המתגאים בשלכת בשלל גוונים וצבעים.

בנקודה עצמה נמצא גבעה הצופה לסוריה, מוצב הפסל האחרון בו נראית אם ושלושה ילדים קטנים, אלו הם משפחתו של אלי כהן – אלמנתו נדיה ושלושת ילדיהם, הממתינים לשובו, והבאתו לקבורה במדינת ישראל.

הגעה: לכתוב בוייז: "שביל אלי כהן נקודה 8"

עלות: ללא תשלום

תיאום מראש: אין צורך להזמין מקום מראש 

2ycbqx
אורטל | צילום: אדר מרטיארנה

עין חמד

שמורת גן לאומי עין חמד, נמצאת במבואות ירושלים, וזכתה (ובצדק!)  לתואר "השלכת הכי יפה בארץ". בשמורה נוכל למצוא מבצר עתיק, מסלולי הליכה שונים, כולל מסלול נגיש של 1.5 ק"מ, מרחבים ושולחנות פיקניק. 

בנוסף נפגוש את מעיין עין חמד, המכונה "אקווה בלה" (המים היפים) - מעיין שכבה שהינו חלק מנחל כיסלון. ניתן לצעוד לצד המעיין, או בתוכו, לראות את הגשרים שעליו ואת הטרסות החקלאיות מימי קדם.

2ewfdz
שלכת בעין חמד | צילום: אבנית סטרולוב

אבל הסיבה האמיתית שאני שולחת אתכם לשם דווקא עכשיו הם עצי הדולב הענקיים, בני דודם של עצי המייפל המפורסמים, שעליהם גדולים, יפים וצבעוניים, ואשר אחראים לשלכת הכי יפה בארץ.

חניה: יש במקום חניה מסודרת

עלות: מבוגר: 22 ₪, ילד: 9 ₪. חינם למנויי מטמון

תיאום מראש: יש צורך להזמין מקום מראש באתר של רשות הטבע והגנים. 

שעות פעילות: בשעון חורף:ימים א' - ה' ושבת 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג 15:00 - 08:00 

בוויז: עין חמד