ערבה אין קץ: תושבי ואתרי התיירות של הערבה נרתמים לעזרת המפונים

בימים של שגרה מתמלא איזור הערבה בעונת הסתיו במטיילים הנמשכים למרחבי המדבר ולטבע הבראשיתי. אולם ה-7.10 ומלחמת חרבות ברזל שינו את תמהיל השוהים באיזור, אליו הגיעו אלפי מפונים בתוך יממה. תושבי הערבה ועסקי התיירות באיזור התגייסו בצורה מדהימה וממשיכים לעטוף את המפונים. בחרנו לספר לכם מה התרחש בחודש האחרון באחד המקומות הכי בטוחים כיום בארץ

.
נקודת מפגש - התצפית בפארן, הערבה התיכונה | צילום: דפנה רומנו

הערבה התיכונה 

בתוך יממה אחת, לאחר השבת השחורה, הוכפל מספר תושבי הערבה כאשר נוספו להם 2200 אנשים וילדים מיישובי העוטף.

ההתארגנות של הגעת תושבי העוטף לערבה התיכונה הייתה פרטנית. קבוצות מהישובים לא המתינו למדינה והתפנו בסיוע מועצה אזורית הערבה התיכונה, לשבעת מושבי הערבה התיכונה, שם הכירו חלק מהתושבים, ומיד נקלטו באהבה בבתי התושבים, חדרי האירוח והחאנים.

ביום למחרת כבר החלה התארגנות לוגיסטית של מתנדבים מתושבי הערבה, באיסוף ביגוד, ציוד, צעצועים, חיתולים, ותרופות לתושבי העוטף שנותרו חסרי כל. בתחילה כל ישוב ארגן בעצמו מחסן, ובהמשך התארגן מרכז לוגיסטי עצום במבנה מרכז חילוץ וההצלה, בספיר, סמוך למועצה האזורית, שהוקם בסיוע JNF ארה"ב (שאף תרמה תקציב בסיוע לפעילות בערבה בימים אלו).

המסעדות המעטות בערבה הפכו למטבחים לוגיסטיים, ובסיוע התושבים וחקלאים שהביאו תוצרת למטבחים, ארגנו ארוחות חמות לכלל 2200 תושבי העוטף. אחת המחוות המרגשות הייתה ממועצת דיר אל אסאד בגליל. לצד הציוד אותו הם הביאו למתפני העוטף, כל תושבי דיר אל אסד, עמדו ובישלו אוכל ערבי מסורתי במשך יומיים ולארח מכן הגיעו לערבה וערכו ארוחה למפונים שהתקיימה במדשאה של מושב עין יהב.

פעילות לילדים במוקד הסיוע במושב פארן
פעילות לילדים במוקד הסיוע במושב פארן | צילום: ג'ני פפרמן

 

רקמה אנושית אחת

ענבל הרפז חיה בערבה התיכונה עם משפחתה בחמש שנים האחרונות. היא הקימה עסק קטן נשי ועצמאי  - "יש אי שם - אירוח וטיולי מדבר". תנאי מזג האוויר בערבה מכתיבים עונת טיולים קצרה ומשמעותית וענבל בדיוק הייתה רגע לפני הטיול הראשון של העונה.

"החל מיום שבת השחור בשעות הבוקר" מספרת ענבל "החלנו - תושבי האזור ועובדי המועצה - לפעול לטובת קליטת מתפנים בערבה התיכונה. בבוקר היום השלישי למלחמה התייצבתי במשרדי המועצה, פתחתי לפטופ ושאלתי איפה צריך אותי.
מהרגע הזה הזזתי הצידה כל דבר אחר. נשכח העסק, הפרנסה, המשפחה. הייתי, כמו הרבה מחבריי כאן, מגויסת שבעה ימים בשבוע, בהתנדבות , לטובת הדבר הענק הזה שנחת עלינו.
לקחתי את תפקיד גיוס המשאבים לטובת המתפנים ואיסוף המידע מהשטח על טיב ואופי הצרכים.
מעולם לפני כן לא עסקתי בגיוס משאבים, הקמת מרלו"ג, יצירת מערך שינוע פרוס בארץ ובעולם. אבל הנה- מסתבר שאנחנו נשות העסקים הקטנים יודעות לעשות הכל.
בעזרת מתנדבים בכל יישוב הקמנו מוקד לחלוקת ציוד ומזון. הקמנו 7 מוקדים ב7 יישובים שלנו- עידן, חצבה, עין יהב, ספיר, צופר, צוקים ופארן, כאשר המוקד המרכזי נמצא בספיר וממנו מתנהלת חלוקה לפי הצרכים לשאר היישובים.

מוקד הסיוע במושב פארן
מוקד הסיוע במושב פארן | צילום: ג'ני פפרמן

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

אתרי התיירות פתחו שעריהם למפונים

כל אתרי התיירות בערבה, אשר בעונה זו של השנה היו רגילים לארח שלל תיירים מהארץ ומחו"ל, פתחו שעריהם למפונים לאירוח, פעילויות ואימוני ספורט.

כך למשל, צוות מתחם האירוח 'מואה נווה-מדבר' בערבה התיכונה, נערך מתחילת המלחמה לקליטת 100 תושבים וילדים שפונו מיישובי העוטף.

הצוות ב'מואה', בשיתוף מועצה אזורית הערבה התיכונה, תושבי הקהילה המקומית, ופעילי 'מרכז רוחני ערבה' דואגים לתושבים לארוחות לאורך היום, גם במתחם וגם מחוצה לו, מעבירים פעילויות למבוגרים ולילדים, עורכים טיולים רגליים להתאווררות, ותומכים בהם רגשית באמצעות טיפולים כמו שיאצו, דיקור ועוד.

מואה נווה-מדבר
מואה נווה-מדבר

חוות 'בין השיטין' בחצבה פתחה את שעריה למשפחות ולילדים המפונים מהעוטף ומהצפון המתארחים בערבה התיכונה, על מנת לאפשר להם מרחב שקט ירוק וייחודי.

מדי יום מתקיימות בשעות הבוקר פעילויות חקלאיות וסיורים חווייתיים בין גידולי החווה. בערבים מקיימים ערבי במה פתוחה ומארחים אמנים המגיעים מכל רחבי הארץ להופיע בפני המשפחות ולהנעים את זמנם. הכניסה חופשית לכולם.

באתר של המועצה האזורית ערבה תיכונה נפתח עמוד מיוחד עם מידע לתושבים ולמפונים.

** כמות המתפנים בערבה הולכת וגדלה מידי יום, והם נערכים לשהות ממושכת. לשם כך זקוקים לעוד הרבה משאבים: מצרכים יבשים, תרומות, שינוע, גיוס תורמים למטרות ספציפיות וכו. **

אם אתם רוצים לסייע הצטרפו כאן

פעילות לילדים בחוות בין השיטין בחצבה ,הערבה התיכונה
פעילות לילדים בחוות בין השיטין בחצבה ,הערבה התיכונה

 

אנחנו כאן אורחים לרגע

עינת הרשקו, בלוגרית טיולים תושבת הצפון וכתבת במדור מוד תיירות, הגיעה במקרה לערבה התיכונה בסוף השבוע של ה-7.10 ונשארה לעזור. לאחר מכן כאשר יישובי הצפון פונו, היא נשארה עם משפחתה בערבה ולוקחת חלק בפעילות ההתנדבותית.

"תחושת הפליטות והתלישות היא נוראית" מתארת עינת הרשקו "לא בבית, בלי החפצים האישיים, בגדים, מסגרות חינוך, משפחה, חברים, עבודה. כל מה שביומיום יש לבני אדם בחייהם, שגרת חיים מבורכת. ואת כל הכאוס הרגשי והפיזי הזה מנסים למלא ולהרגיע אנשי הערבה, מלאכי המדבר. ההתגייסות של תושבי האזור משאירה אותנו ללא מילים. כולם פותחים את ביתם וליבם ועושים כל מה שהם יכולים, והרבה מעבר, כדי שאנחנו "האורחים", נרגיש טוב. למלא את כל מחסורנו, להעסיק, לשמח, לרפא, להכיל, לתת הכל ואז עוד קצת.

בכל יום אנחנו נחשפים לעוד יוזמות של נתינה ועשייה, חלקן מאורגנות ומוסדיות, חלקן אישיות ופרטיות. כולן מרגשות. חנויות יד שניה שמספקות ביגוד ללא תמורה, חלוקות אוכל וציוד, פעילויות והפעלות לילדים בכל הגילאים, מרכזי טיפול ברפואה משלימה, פתיחת אתרי תיירות ובילוי בחינם ואפילו חלוקת אוכל לבעלי החיים שאיתנו.

התמזל מזלי להיות אורחת של משפחת פורת במושב עין יהב, בעלי "בר המכוורת", אתר הבילוי המרכזי של תושבי הערבה בימים כתיקונם ועל אחת כמה וכמה בימים אלה.

צילום: עינת הרשקו

מה שקורה פה מאז פרצה המלחמה לא יאומן. בועה של שפיות בתוך ים הזוועות והקושי. כולנו מגויסים כדי לספק לכל מי שנמצא עכשיו באזור הערבה רגעים של חיים. לנו, האורחים הרבים בערבה חסרים, בין היתר, גם מקומות לאכול ואפשרויות בילוי ובריחה מהחדשות. את אלה מתחם הבר מספק בעצימות הכי גבוהה שניתן. לעיתים הוא מתפקד כאופציית בילוי ויציאה "רגילה", כזה שיש לכל אחד בעולם נורמלי באזור מגוריו, ולעיתים מארח מאות אורחים ומקומיים לערבים עם הופעות של אומנים, הקרנות סרטים לילדים או צפייה משותפת במשחקי ליגת האלופות על גבי מסך ענק לצד ארוחות שחלקן בחינם וחלקן במחיר מוזל לנוכח המצב.

צילום: עינת הרשקו

באירועים אלה אני מוצאת עצמי מתרוצצת בין מאות האורחים, מגישה אוכל ושתיה, מסדרת, עסוקה ומשמחת אחרים וזה מחייה את נפשי. לראות אותם, את תושבי העוטף, הדרום והצפון שמחים לרגע, מבלים, אוכלים ומרוצים זה מה שנותן לי את הכוחות להמשיך לעוד יום של פליטות.

הערבה פורחת בימים קשים אלה. לא במובן הרגיל של פריחות הטבע, אלא דווקא בפן האנושי. אלפי פרחי מדבר אנושיים של נתינה, עזרה, עשייה למען האחר שיחד יוצרים זר של נחמה.

צילום: עינת הרשקו

 

הערבה הדרומית

בערבה הדרומית וחבל אילות מאוכלסות אלפי משפחות שפונו או התפנו מבתיהם בדרום ובצפון.

מאז פרוץ המלחמה פארק תמנע שבערבה הדרומית מארח ללא תשלום מאות של מתפנים כולל אספקת ארוחות חמות וכל הצרכים הנדרשים.

מחירי הכניסה לפארק והסיורים ירדו ל – 25 שקלים, ללא תשלום לתושבי העוטף.

כל אתרי התיירות בערבה הדרומית הורידו את מחירי החדרים למחירי עלות.

בקיבוץ אילות הוקמה מכבסה לטובת המתארחים.

באמצעות הארגון הבינלאומי  – World Central Kitchen  (WCK)  ארוחות חמות מסופקות מידי יום למפונים ולמתפנים באזור.

באתרים מתקיימות פעילויות סביב השעון, לילדים ומבוגרים, החל משעות סיפור ועד הופעות של אמנים כמו מירי מסיקה ואברהם טל.

בפארק הצפרות מתקיים מדי בוקר בשעה 10:00 סיור בחינם.

לחלק מהאתרים נתרמו אופניים המתאימים לכל הגילאים כך שהשוהים בקיבוצים יוכלו להתנייד בחופשיות.

במועצה האזורית חבל אילות נפתח מחסן ציוד לוגיסטי עבור המפונים הכולל מזון יבש, מזון לתינוקות, טואלטיקה, בגדים, שמיכות, מצעים, צעצועים ועוד. המשפחות המפונות והמתפנות מוזמנות להגיע במהלך השבוע ולקחת כל מה שהן צריכות.

סיור בחינם בפארק הצפרות. צילום: איריס סביניק קרסו
פארק הצפרות | צילום: איריס סביניק קרסו