מצפון ועד דרום: מה עושים בחנוכה?

מופעים מוסיקליים, סיורים מודרכים בטבע, טקסי הדלקת נרות בהשתתפות אמנים, סדנאות והצגות לילדים -פעיולויות חנוכה ברחבי הארץ

חנוכה בחבל מודיעין
חם בחנוכה בחבל מודיעין. תיאטרון אספלט | צילום: שרון חן

פסטיבל חורף זמן גליל מערבי

עמותת זמן גליל מערבי מקיימת זו השנה התשיעית את "פסטיבל חורף זמן גליל מערבי". תיירני העמותה מזמינים לסוף שבוע גדוש בשלל אירועים מיוחדים. סדנאות אומנות ויצירה, ארוחות מיוחדות, סיורים מודרכים, טעימות יין, תערוכות, סיורים קולינריים ועוד.

המבקרים מוזמנים להכיר מקרוב את ההכנות לחג המולד בסיורים אל לב הכפרים הנוצריים בסביבה, אשר מוארות בשלל צבעים וקישוטים לכבוד החג. כרמית ארבל תוביל את המבקרים אל פסוטה, לראות את הכפר המקושט לקראת החג. פול ניירנס מ-Galileat ייקח לסדנת בישול וארוחה גלילית לחג המולד בכפר הנוצרי דיר חנא. חרש הברזל וליד חורי, יקיים מפגש מיוחד אצלו בבית בפסוטה, שבו יספר את סיפורו, ידגים את אומנות הברזל ויציג עוגות כריסטמס לצד יין חם ועוד הפתעות, ועומרי אבידר ייקח את המטיילים לסיור כריסטמס מואר במעיליה כולל כנסייה, בית עתיק עם טעימות אופייניות לחג, שרידים ארכיאולוגים ובית עתיק המשמש למזקקת עראק. במהלך הפסטיבל תושק גם תערוכת האור בגלריית ארט 192 בעכו העתיקה, גלריה קואופרטיבית של 10 אומניות החוגגות את חגי דצמבר עם חנוכיות, כלי הגשה ללביבות וסופגניות, קישוטים לעץ האשוח ועוד.

איפה ומתי: ברחבי הגליל המערבי, במהלך סוף השבוע 17-19.12
גילים: מגיל 6 בהתאם לפעילות
כמה זה עולה: משתנה מפעילות לפעילות
פרטים נוספים: winterfestival.westgalil ובמרכז מידע גליל מערבי 04-6015533

1twfdr
פסוטה בפסטיבל חורף זמן גליל מערבי | צילום: אנטולי מיכאלו

אולי יעניין אתכם גם:

מאירים את הדרום: פעילויות חנוכה בנגב לכל המשפחה

יין, עראק, אוכל ולינה: איפה אתם בחג המולד?

נודדים בעקבות ציפורים נודדות: הצימרים הכי קרובים לתצפיות היפות

מורשת ישראל בשטח וברשת

שבוע המורשת בישראל, שמתקיים מידי שנה בחג החנוכה, הוא הזדמנות נהדרת לפגוש את העבר בשפה עכשווית ועדכנית, באמצעות מדריכים מיומנים, חוויות תוכן עשירות ומרתקות, מיצגים חדשים שמעירים את העבר לחיים ואתרים שמספרים את סיפורה של הארץ ומתיישביה לאורך ההיסטוריה. משרד ירושלים ומורשת, רשות הטבע והגנים, המועצה לשימור אתרי מורשת ורשות העתיקות, אשר פועלים כל ימות השנה בשימור ובפיתוח המורשת ואתריה ובהעמקת הקשר בין תושבי הארץ לאתריה, מציעים גם השנה מגוון רחב של פעילויות לשבוע המורשת בישראל, שהוא שבוע השיא של פעילותם. כל הפעילויות באתרים יתקיימו בהתאם להנחיות התו הסגול, בנוסף לפעילויות באתרים עצמם, יוכלו המבקרים ליהנות, לאורך כל היום, מפעילויות שיתקיימו גם ברשת.

בשטח יהיו מידי יום שלל פעילויות, בהן מופעים מוסיקליים, הדלקת נרות בליווי מופעי אמנים, כמו קורין אלאל, עמיר בניון, דנה ברגר ועוד, סדנאות שימור, חפירות ארכיאולוגיות עם רשות העתיקות, מופעים והצגות לכל המשפחה, מרחבי בריחה אל העבר, סדנאות תיפוף, סדנאות יצירה, סיורים מודרכים בעקבות דמויות היסטוריות ועוד עשרות חוויות תוכן עשירות בידע ובהנאה.

לצד אלה יתקיימו אירועים ברשת – סיורים וירטואליים מודרכים, הרצאות בזום, מופעים של אומנים כמו לאה שבת, וחידון חמיצר- חידון אינטרנטי בעקבות אוצרות מורשת ישראל.

איפה ומתי: מגוון אתרי מורשת ברחבי הארץ במהלך כל ימות החג 10-18.12
גילים: גילאי 3 ומעלה
כמה זה עולה: משתנה מאתר לאתר
פרטים נוספים: moreshet2020

שבוע המורשת בישראל
שבוע המורשת בישראל 2020 | צילום: איתי בלסון

סיורים בטבע בחבל מודיעין

חבל מודיעין, המקום בו חיו ופעלו המכבים, אזור מלא בסיפורי גבורה, מזמין את המטיילים לכבוש ברגליהם את השבילים בהם צעדו גיבורי העבר, להאזין לקולות ההיסטוריה בין האבנים הקדומות וליהנות מנופים נפלאים ומשלל פעילויות בהתאם להנחיות. עמותת תיירות חבל מודיעין ו'מעגלים' מציעים חוויות שמשלבות סיורים בטבע, נופים ורכישה ישירה מהיצרנים המקומיים – אוספים ואוכלים: סלסלות פיקניק עם אוכל ביתי, סופגניות וספינג'ים, גבינות בוטיק ושמני זית שהכינו יצרני ובשלני האזור.

בקברות המכבים יתקיימו סיורים מודרכים מומחזים בשילוב שחקני תיאטרון אספלט, רשות העתיקות מזמינה לסיורים בתל חדיד, תל ארכיאולוגי עתיק בו ייחשפו שרידי המצודה החשמונאית באזור ויתקיימו גם סיורי עששיות. בנוסף יתקיימו סיורים בנושאים שונים: בנאות קדומים תתקיים פעילות בהשראת תושבי מודיעין הקדומה, עם הפעלות ברוח העת העתיקה, בכפר חשמונאי משוחזר יתקיים סיור להכרת החיים בתקופת המכבים וגם סיור עששיות לעת ערב, במטע זיתים בחוות הזיתים אלאדין יהיה סיור חקלאי ובמקלט הקופים יתקיים סיור בעקבות קופים מכל העולם. למעוניינים בחוויה יוצאת דופן, יתקיים ניווט ספורטיבי עממי למשפחות עם מועדון הניווט חבל מודיעין, באזור קברי מכבים. כל המשפחה מנווטת בעזרת ערכת ניווט מיוחדת ופותרת כתב חידה נושא פרסים.

איפה ומתי: לאורך כל ימות החג במגוון אתרים בחבל מודיעין
גילים: מתאים לכל המשפחה (לתינוקות יש להגיע עם מנשא)
כמה זה עולה: משתנה מפעילות לפעילות
פרטים נוספים: thm

תערוכת הזקן והעם, צריף בן גוריון

בחנוכה הקרוב, יחנכו בצריף בן גוריון בשדה בוקר תערוכה מיוחדת, צבעונית ומרהיבה, המתמקדת בשלוש נקודות, שכל אחת מהן בוחנת, בצורה אינטראקטיבית וקלילה, את האינטראקציה שהייתה לבן-גוריון עם העם בישראל. בעזרת סרטוני וידאו תיעודיים לצד אנימציות משעשעות, תחפושות, שלטים ולוחות מחיקים, יוכלו המבקרים להביע את דעתם בכל אחד מהנושאים, ואף לשאת את דבריהם מעל דוכן נואמים שמוצב במקום. דור האינסטגרם יוכל להמליץ למנהיג כיצד לדבר עם בני נוער, הורים יספרו לילדיהם את השתלשלות שם המשפחה וביחד אף יוכלו להביע את דעתם ולחשוב איך היו רוצים לראות את המציאות והחברה. התערוכה מאפשרת חוויה משותפת ייחודית בין הורים לילדים, עם המון צבע ועניין והזדמנות להכיר תקופה אחרת בשפה עכשווית.

לאחר הביקור בצריף בן-גוריון, ניתן להמשיך למכון למורשת בן-גוריון, אשר נמצא במרחק 5 דקות נסיעה וליהנות מפעילויות נוספות: "משפט העם" - מיצג אינטראקטיבי, בו המבקרים הם חבר המושבעים שיכריע בהצבעה דיגיטלית על הכרעות גורליות בתולדות המדינה. ומשחק בו בעזרת רמזים פותחים את מנעולי הקוד של התיבות והכספת עד שמגיעים לתיבת האוצר. רק חשיבה יצירתית ועבודת צוות יובילו לפתירת כל החידות.

איפה ומתי: צריף בן-גוריון בשדה בוקר ימים א'-ה' 8:30-17:00, ו' 8:30-14:00 שבת 10:00-16:00 ובמכון למורשת בן-גוריון בימי שישי ובחנוכה: בין השעות 10:00-16:00
גילים: צריף בן-גוריון גילאי 6 ומעלה ובמכון למורשת בן-גוריון גילאי 8 ומעלה (אך גם צעירים יותר יכולים להשתלב בעזרת המשפחה)
כמה זה עולה: צריף בן-גוריון- מחיר כניסה: 20 קל למבוגר, 15 שקל לילד – הביקור בתערוכה ללא תשלום נוסף. המכון למורשת בן-גוריון – משתנה בין הפעילויות.
פרטים נוספים: אתר צריף בן גוריוןאתר המכון למורשת בן-גוריון

צריף בן גוריון
הזקן והעם, צריף בן גוריון | צילום: צביקה שמעיה

טיולים בעיירה: הסעות למסלולים בקרבת ירוחם

עמותת התיירות והמועצה המקומית בירוחם יפעילו לראשונה בחג החנוכה מערך הסעות למסלולי טיול בקרבת ירוחם. בכל בוקר תצא הסעה מירוחם לאתר חולות הצבעוניים שבמכתש ירוחם, לחניון עין יורקעם ולחניון נחל ימין, משם תוכלו לצאת למסלולי טיול הסנפיר הגדול שמתחיל בנחל ימין ומסתיים בעין יורקעם, לבקר בגב ימין ולהתחבר לשביל ישראל.

מתי: בשעות אחר הצהרים תאסוף ההסעה את המטיילים מחניון עין יורקעם וחניון החולות הצבעוניים. מטרת המיזם החדש היא לעודד את הלנים בירוחם לטייל בטבע האדיר שסביבה, לאפשר למטיילים עצמאיים להגיע לתחילת מסלול ללא תלות ברכב פרטי, ולבעלי רכב פרטי לטייל במסלולים שאינם מעגליים.

סובב ירוחם
מסלול לכל המשפחה בירוחם והסביבה | צילום: אבישי אפרת, The White Hill Guesthouse

גוונים במכתש: טיול ופעילות לכל המשפחה במכתש ירוחם

כמו ענק גדול קשוח למראה אך בפנים עם לב רך ורחב, כך גם המכתש חושף בפנינו את ליבו - סלעים מיוחדים וחולות מכל הגוונים. בימי ראשון-חמישי בחג החנוכה יעבירו המדריכות של 'מדרשת ביחד ירוחם' טיול מודרך ופעילות שווה לכל המשפחה. במסלול 'הסנפיר הקטן' נטפס על מצלעות המכתש ונצפה עליו מלמעלה, לא לפני שנצעד על גבי שכבות סלע משופעות במאובנים ונשמע הסבר על אופן היווצרותו המרתק של המכתש ומשם נרד בחזרה לחניון החולות הצבעוניים ממנו התחלנו את הטיול. בסוף המסלול, לאחר שנתאושש מההליכה, נקיים פעילות יצירה חווייתית באווירת החנוכה, מהחולות הצבעוניים הפזורים סביב החניון.

למסלול אין הגבלת גיל, אך הוא דורש מיומנות הליכה בדרגת קושי קלה-בינונית וכולל טיפוס קצר אך תלול ושימוש ביתדות. מומלץ בעיקר למשפחות עם ילדים עד גיל תיכון. אורך המסלול כשעה וחצי. המסלול אינו נגיש לעגלות ילדים. משך פעילות היצירה - כ45 דק'. סה"כ עד 2.5 שעות.

איפה? תחילת המסלול בחניון החולות הצבעוניים.
מתי? בימים ראשון, שלישי וחמישי, 13,15,17.12. בכל יום יצאו שני סבבי טיולים: סבב א' - 9:30-12:00 סבב ב' - 13:00-15:30.
כמה עולה? 35 שקל מעל גיל 3. מותנה במינימום משתתפים.
לפרטים נוספים והרשמה: רעואל קסל 050-6569971, beyachad

 מכתש ירוחם
סיור במכתש ירוחם לכל המשפחה | צילום: באדיבות מדרשת ביחד

ירוחם
פעילות בחולות הצבעוניים | צילום: באדיבות מדרשת ביחד

בידינו אור ואש: פעילות מיומנויות שטח קדומות באגם ירוחם

מזה אלפי שנים, הרבה לפני המצאת החשמל, ידע האדם להדליק לעצמו אש, שהייתה מקור לדברים רבים, ביניהם האור. בפעילות חווייתית לכל המשפחה נלמד על דרכים קדומות שונות להדלקת אש תוך שימוש בחומרים מהמדבר והסביבה וניצור חבלים מצמח המתנן הגדל במדבר. נהנה מהמדורה ונחמם עליה מטעמים שונים. הפעילות מתאימה מגיל 6 ומעלה. משך הפעילות שעתיים וחצי.

איפה? חורשת אגם ירוחם, מיקום מדויק יישלח לנרשמים ערב לפני הפעילות.
מתי? ימים ראשון, שני ורביעי, 13,14,16.12, משעה 15:00 עד 17:30.
כמה עולה? 40 שקל לאדם, מעל גיל 3. מותנה במינימום משתתפים.
לפרטים נוספים והרשמה: רעואל קסל 050-6569971, beyachad

פארק אגם ירוחם
פעילות משפחתית בפארק אגם ירוחם | צילום: שאטרסטוק

חנוכה של כוכבים ומטאורים: משה גלנץ ושירת הכוכבים

השנה חוגגים את חנוכה עם שיאו של מטר המטאורים העשיר והחזק, ג'מינידים, עם פעילות אסטרונומיה של שירת הכוכבים ב-13.12. ביום ראשון (נר שלישי של חנוכה) נחגוג ליל כוכבים, ואתם מוזמנים להגיע לצפות בכוכב הלכת מאדים, טבעות שבתאי וירחי צדק מבעד לטלסקופ ועוד מראות קסומים - וכמובן להנות מהדרכת כוכבים מרתקת לכל המשפחה. הפעילות כוללת שעתיים של חוויה מרתקת - מדע, אסטרונומיה, מיתולוגיה והיסטוריה עם טלסקופים משוכללים וגדולים. המפגש מתרחש תחת כיפת השמיים עם תה חם, כרבוליות, מחצלות וכמובן על פי הנחיות משרד הבריאות.
איפה? מכתש ירוחם. מיקום מדויק יינתן לנרשמים.
מתי? ב-13.12 בשיאו של מטר המטאורים וב-17.12 (ראשון וחמישי) בשעה 18:00.
כמה עולה? 80 שקלים למשתתף (מגיל 3 ומעלה).
לפרטים נוספים והרשמה: חפשו בפייסבוק "תיירות ירוחם" או בטלפונים: 052-727-6100, 052-670-5523.

מטאורים במדבר
פעילות אסטרונומיה של שירת הכוכבים | צילום: שאטרסטוק

סיור החי מתחת לאבן ב"דוכיפת" מרכז צפרות ואקולוגיה בירוחם

מתחת לאבנים שבואדיות הסמוכות לפארק אגם ירוחם קיים עולם ומלואו. פרוקי הרגליים החיים תחת האבנים מנהלים חיים מעניינים מאד שבמרבית ימות השנה נסתרים מעיני בני האדם. בסיור נצא לבקר אותם ולצפות בהם בשגרת יומם., נלמד על המאפיינים שלהם ועל אורח חייהם במדבר. הסיור יודרך על ידי מדריכי דוכיפת, שמבטיחים שתמיד פוגשים חיות נוספות במהלך הטיולים. הסיור מתאים למיטיבי לכת מגיל 3 ומעלה.

איפה: פארק אגם ירוחם.
מתי? יום שישי, 11.12, יום שני, 14.12, יום רביעי, 16.12 וביום שישי, 18.12. בין השעות 10:00-12:00.
כמה עולה? 50 שקל למשתתף.
לפרטים נוספים: יורם – 054-4761761.