מאירים את הדרום: פעילויות חנוכה בנגב לכל המשפחה

תצפיות כוכבים על מטר הג'מינידים, סדנאות אמנות, ביקור בגלריות והסטודיואים, טיולים ופעילויות בטבע, סיורי חנוכיות, סיורים קולינריים ושירות חדש של הסעות לטיולים בסביבה - חנוכה בירוחם, כל הפרטים

הר אבנון
על המפית. בירה גלנץ בהר אבנון | צילום: מקסים סרדיוקוב

טיולים בעיירה: הסעות למסלולים בקרבת ירוחם

עמותת התיירות והמועצה המקומית בירוחם יפעילו לראשונה בחג החנוכה מערך הסעות למסלולי טיול בקרבת ירוחם. בכל בוקר תצא הסעה מירוחם לאתר חולות הצבעוניים שבמכתש ירוחם, לחניון עין יורקעם ולחניון נחל ימין, משם תוכלו לצאת למסלולי טיול הסנפיר הגדול שמתחיל בנחל ימין ומסתיים בעין יורקעם, לבקר בגב ימין ולהתחבר לשביל ישראל.

מתי: בשעות אחר הצהרים תאסוף ההסעה את המטיילים מחניון עין יורקעם וחניון החולות הצבעוניים. מטרת המיזם החדש היא לעודד את הלנים בירוחם לטייל בטבע האדיר שסביבה, לאפשר למטיילים עצמאיים להגיע לתחילת מסלול ללא תלות ברכב פרטי, ולבעלי רכב פרטי לטייל במסלולים שאינם מעגליים.

סובב ירוחם
מסלול לכל המשפחה בירוחם והסביבה | צילום: אבישי אפרת, The White Hill Guesthouse

גוונים במכתש: טיול ופעילות לכל המשפחה במכתש ירוחם

כמו ענק גדול קשוח למראה אך בפנים עם לב רך ורחב, כך גם המכתש חושף בפנינו את ליבו - סלעים מיוחדים וחולות מכל הגוונים. בימי ראשון-חמישי בחג החנוכה יעבירו המדריכות של 'מדרשת ביחד ירוחם' טיול מודרך ופעילות שווה לכל המשפחה. במסלול 'הסנפיר הקטן' נטפס על מצלעות המכתש ונצפה עליו מלמעלה, לא לפני שנצעד על גבי שכבות סלע משופעות במאובנים ונשמע הסבר על אופן היווצרותו המרתק של המכתש ומשם נרד בחזרה לחניון החולות הצבעוניים ממנו התחלנו את הטיול. בסוף המסלול, לאחר שנתאושש מההליכה, נקיים פעילות יצירה חווייתית באווירת החנוכה, מהחולות הצבעוניים הפזורים סביב החניון.

למסלול אין הגבלת גיל, אך הוא דורש מיומנות הליכה בדרגת קושי קלה-בינונית וכולל טיפוס קצר אך תלול ושימוש ביתדות. מומלץ בעיקר למשפחות עם ילדים עד גיל תיכון. אורך המסלול כשעה וחצי. המסלול אינו נגיש לעגלות ילדים. משך פעילות היצירה - כ45 דק'. סה"כ עד 2.5 שעות.

איפה? תחילת המסלול בחניון החולות הצבעוניים.
מתי? בימים ראשון, שלישי וחמישי, 13,15,17.12. בכל יום יצאו שני סבבי טיולים: סבב א' - 9:30-12:00 סבב ב' - 13:00-15:30.
כמה עולה? 35 שקל מעל גיל 3. מותנה במינימום משתתפים.
לפרטים נוספים והרשמה: רעואל קסל 050-6569971, beyachad

 מכתש ירוחם
סיור במכתש ירוחם לכל המשפחה | צילום: באדיבות מדרשת ביחד

ירוחם
פעילות בחולות הצבעוניים | צילום: באדיבות מדרשת ביחד

בידינו אור ואש: פעילות מיומנויות שטח קדומות באגם ירוחם

מזה אלפי שנים, הרבה לפני המצאת החשמל, ידע האדם להדליק לעצמו אש, שהייתה מקור לדברים רבים, ביניהם האור. בפעילות חווייתית לכל המשפחה נלמד על דרכים קדומות שונות להדלקת אש תוך שימוש בחומרים מהמדבר והסביבה וניצור חבלים מצמח המתנן הגדל במדבר. נהנה מהמדורה ונחמם עליה מטעמים שונים. הפעילות מתאימה מגיל 6 ומעלה. משך הפעילות שעתיים וחצי.

איפה? חורשת אגם ירוחם, מיקום מדויק יישלח לנרשמים ערב לפני הפעילות.
מתי? ימים ראשון, שני ורביעי, 13,14,16.12, משעה 15:00 עד 17:30.
כמה עולה? 40 שקל לאדם, מעל גיל 3. מותנה במינימום משתתפים.
לפרטים נוספים והרשמה: רעואל קסל 050-6569971, beyachad

פארק אגם ירוחם
פעילות משפחתית בפארק אגם ירוחם | צילום: שאטרסטוק

חנוכה של כוכבים ומטאורים: משה גלנץ ושירת הכוכבים

השנה חוגגים את חנוכה עם שיאו של מטר המטאורים העשיר והחזק, ג'מינידים, עם פעילות אסטרונומיה של שירת הכוכבים ב-13.12. ביום ראשון (נר שלישי של חנוכה) נחגוג ליל כוכבים, ואתם מוזמנים להגיע לצפות בכוכב הלכת מאדים, טבעות שבתאי וירחי צדק מבעד לטלסקופ ועוד מראות קסומים - וכמובן להנות מהדרכת כוכבים מרתקת לכל המשפחה. הפעילות כוללת שעתיים של חוויה מרתקת - מדע, אסטרונומיה, מיתולוגיה והיסטוריה עם טלסקופים משוכללים וגדולים. המפגש מתרחש תחת כיפת השמיים עם תה חם, כרבוליות, מחצלות וכמובן על פי הנחיות משרד הבריאות.
איפה? מכתש ירוחם. מיקום מדויק יינתן לנרשמים.
מתי? ב-13.12 בשיאו של מטר המטאורים וב-17.12 (ראשון וחמישי) בשעה 18:00.
כמה עולה? 80 שקלים למשתתף (מגיל 3 ומעלה).
לפרטים נוספים והרשמה: חפשו בפייסבוק "תיירות ירוחם" או בטלפונים: 052-727-6100, 052-670-5523.

מטאורים במדבר
פעילות אסטרונומיה של שירת הכוכבים | צילום: שאטרסטוק

סיור החי מתחת לאבן ב"דוכיפת" מרכז צפרות ואקולוגיה בירוחם

מתחת לאבנים שבואדיות הסמוכות לפארק אגם ירוחם קיים עולם ומלואו. פרוקי הרגליים החיים תחת האבנים מנהלים חיים מעניינים מאד שבמרבית ימות השנה נסתרים מעיני בני האדם. בסיור נצא לבקר אותם ולצפות בהם בשגרת יומם., נלמד על המאפיינים שלהם ועל אורח חייהם במדבר. הסיור יודרך על ידי מדריכי דוכיפת, שמבטיחים שתמיד פוגשים חיות נוספות במהלך הטיולים. הסיור מתאים למיטיבי לכת מגיל 3 ומעלה.

איפה: פארק אגם ירוחם.
מתי? יום שישי, 11.12, יום שני, 14.12, יום רביעי, 16.12 וביום שישי, 18.12. בין השעות 10:00-12:00.
כמה עולה? 50 שקל למשתתף.
לפרטים נוספים: יורם – 054-4761761.

אולי יעניין אתכם גם:

תיירות חברתית בירושלים: אירוח בבתים וסיורים ירוקים

נודדים בעקבות ציפורים נודדות: הצימרים הכי קרובים לתצפיות היפות

מחווה לפזמונאי: מילות השירים על קירות המלון

סדנה לעיצוב אריחים מרוקאים - סטודיו זואק

זואק הוא סטודיו לאומנות מרוקאית יחיד מסוגו בישראל, המציע חוויה ייחודית של תיירות חברתית חדשנית ורלוונטית. הסטודיו יפהפה ומרווח, ממוקם בלב ירוחם ומתקיימות בו הרצאות וסדנאות לעיצוב אריחים מרוקאים. במקום קיימת גם גלריה וחנות מזכרות. בימי החנוכה ניפגש לשתי סדנאות שונות, האחת לעיצוב אריחים מרוקאים והשנייה לעיצוב שולחנות קפה בטכניקת זואק מתקדמת שפיתחה האמנית הדסה בן יצחק. המפגשים והסדנאות בסטודיו מאפשרים מפגש חוויתי עם יזמות ייחודית, דרכה ניתן לפגוש מנקודת מבט מפתיעה את העיר המדברית ירוחם, להכיר ולחוות תרבות ויצירה מקומית, בקצב המדבר.

איפה? בווייז: "זואק"
מתי? סדנת שולחנות – יום ראשון 13.12.20 בשעה 10.00, סדנת אריחים – ימים 14-16.12 בשעה 10.00.
כמה עולה? 95 שקל לסדנת אריחים, 550-680 שקל לסדנת שולחנות (תלוי בגודל השולחן).
לפרטים נוספים: 052-5603121, או באתר: zuak

פארק ויטמין שיא: רכיבה על אופניים ופארק בריחה מדברי

בפארק ויטמין שיא הממוקם בפארק אגם ירוחם תוכלו לשכור אופני שטח או אופניים משפחתיים לרכיבה עצמאית בשבילים ובטיילת שמסביב לאגם ירוחם היפהפה. במהלך הרכיבה תיהנו מנוף הפארק והאגם, על רקע אדמת המדבר והעצים הירוקים, נוף ייחודי ומרהיב של נווה מדבר המושך אליו בעלי חיים רבים ובמיוחד בעלי כנף בעונה זו של השנה.
מתי? ימי חמישי, 10:00-15:00, ימי שישי, 08:30-13:30.

ירוחם
אתגרים עם אופניים משפחתיים | צילום: ויטמין שיא

פארק בריחה: להציל את נווה המדבר

מרחב בריחה מאתגר, המזמין אתכם להצליח לפענח את הנוסחה הסודית ולהציל את אגם ירוחם. בלב הדרום שוכן נווה מדבר ייחודי, פנינה ירוקה ומקווה מים מרהיב עם נוף מהפנט. מקום מושלם לטיול בטבע. אך לאחרונה בעיה מסתורית מאיימת על קיומו של האגם המדברי, ורק החדים ביותר יוכלו לפענח את סודותיו של האגם ולהציל אותו.

מתי? ימים א-ה 09:00-16:00, ובימי ו' 08:30-13:30. בתאום מראש.
איפה? פארק ויטמין שיא בכניסה לפארק אגם ירוחם.
כמה עולה? אופני שטח - 45 שקל לשעת רכיבה, 65 שקל מעבר לשעה, עד שעתיים, אופנים משפחתיים - 150 שקל לשעה, סאגווי - 65 שקל לשעה, מרחב בריחה - 240 שקל (כרטיס משפחתי - עד 8 אנשים בצוות).
לפרטים נוספים והרשמה: 0547959237.

"על המפית": מסעות קולינריים חדשים בהר הנגב

בחנוכה הקרוב תושק יוזמה טעימה במיוחד שפונה לחובבי הקולינריה, היין והמדבר בישראל - סיורי טעימות בהר הנגב שיאפשרו לכם מסע קולינרי ותרבותי עם טוויסט בירוחם, רמת הנגב ומצפה רמון. "על המפית" הוא מסע טעימות בן ארבעה מסלולים שונים שמציע למשתתפים לרכוש כרטיס לאחד או יותר מהסיורים, להוריד את האפליקציה של "על המפית" ולתכנן את הסיור שלכם - בזמן שלכם ובקצב שלכם. המסלולים ייקחו אתכם לאתרי הקולינריה והיין שלא כולם מכירים ויספקו טעימות מפנקות ומפתיעות בשישה מוקדים במרחב של ירוחם, רמת הנגב ומצפה רמון.

מסלולי הטיול הם המסלול המשפחתי, החלומי, המסורתי והטבעוני. בין המקומות תבקרו גם בבתי בד מקומיים ותטעמו שמן זית מהמסיק האחרון במדבר, תטעמו יינות מדבריים מעולים, תטעמו קוסקוס מרוקאי וספינג', תתפנקו עם האוכל ההודי של מאיושקה ותטעמו מהמאפים והקינוחים המטריפים של גלו בירוחם.

איפה? ברחבי הר הנגב
מתי? 10-15.12
כמה עולה? 90-100 שקל לכרטיס טעימות בשישה מוקדים.
לפרטים נוספים והרשמה: al-hamapit

 קוסקוס אצל הדרה בירוחם
על המפית. קוסקוס אצל הדרה בירוחם | צילום: מקסים סרדיוקוב

סיור חנוכיות בירוחם וסדנת ספינג' מבית עמותת עתיד במדבר

סיור קסום בו נחווה יחד את החג הכי מואר שיש בטיול עירוני בין עשרות החנוכיות הנוצצות המעטרות את מרפסות ואדני החלון בעיירה הדרומית. נשמע את סיפורן של הקבוצות והקהילות השונות המרכיבות כמו בפסיפס צבעוני את ירוחם המגוונת ונסייים, איך לא, באירוח נעים ומתוק בו נתנסה בסדנה של הכנת ספינג' )בהתאם לתקנות הקורנה ( אצל אחת מהמבשלות של ירוחם, נטעם ספינג' מתוק וטעים ונשמע את סיפורן האישי של המבשלות.
איפה? יציאה מפסל הזהות בירוחם.
מתי? ימים א'-ה', 13-17.12, בשעה 17:30.
כמה עולה? 50 שקל למשתתף.
לפרטים נוספים והרשמה: שי בן טל – 050-5914174, אורלי רייכר - 052-5445435.

אבילנה הדרכות: סיור מודרך בין מכתש לאגם עם מורה הדרך אבי בן זקן

תצפיות על האגם והמכתש, עם סיור עירוני ברחובות ירוחם, מתובל בסיפורי העלייה לעיירה, מפי מורה דרך, בן המקום. הסיור מתאים למשפחות, יחידים וזוגות. יינתנו הנחות ללנים בירוחם.

איפה? נפגשים בפארק אגם ירוחם.
מתי? במהלך ימי החג, בתאום מראש בלבד, ובין השעות 07:00 - 17:00.
כמה עולה? 330 שקל לשעה או חלק ממנה עבור משתתף יחיד ועד 19 משתתפים.
לפרטים נוספים והרשמה: 050-8571976.

 ירוחם
טיולים עם אבי בן זקן | צילום: אבי בן זקן

סיור יזמות סוף (העולם שמאלה)

אנחנו השממה? הגעתם אל "סוף העולם שמאלה" - יזמות נשית, כלכלית, תרבותית, קולינרית בלב ליבה של ירוחם - מפגש בגובה העיניים. שתי הירוחמיות, חני בריגע ורויטל אללוף-מליש יקחו אתכם לסיור יזמות, זהות ותרבות מנקודת מבט ירוחMEET .
במהלך הסיור נכיר את הנכסים התרבותיים של ירוחם, את ההון האנושי המגוון והמיוחד שהופך אותה למה שהיא, את ההישגים והאתגרים. נפגוש יזמיות ויזמים שונים עם סיפורי חיים מרתקים שהביאו את כולם בסופו של דבר לפתח יזמות בעיירה המדברית שוקקת החיים. בין האנשים שנפגוש, בעל בית קפה מדליק במרכז המסחרי שהחליט לחזור לירוחם שנים אחרי שעזב אותה בילדותו ולפתח עסק מצליח, הירקן המיתולוגי של ירוחם, ממקימי הישוב, שלא עזב אותה מעולם. נבקר בגן הילדים הראשון של ירוחם, אליו הגיעו ילדי הוותיקים ולימים הפך למאפייה הראשונה והגדולה של הישוב, שעד היום מייצרים בה מאפים ממתכונים סודיים מימיה הראשונים של העיירה. נבקר גם יזמיות צעירות שהגיעו לעיירה בשנים האחרונות ופתחו בה מרכזי תרבות וקולינריה. כל אלו יחד מייצרים את מרקם הקהילות המיוחדות שחיות היום בירוחם והופכות אותה לכל כך מיוחדת. משך הסיור כשעה וחצי. הסיור מתאים לכל המשפחה.

איפה? המרכז המסחרי, ירוחם.
מתי? 11.12 יום שישי, 18.12 יום שישי 10-11:30.
כמה עולה: 100 שקל למשתתף.ת (בהרשמה מראש), תשלום מגיל 13.
לפרטים נוספים והרשמה: 050-7563316, חני.

סדנה לעיצוב ובניית אדנית מעץ ממוחזר בסטודיו Suit-Case

את הסדנה נפתח בהיכרות עם המושג מיחדוש ולאחר מכן אתם תעצבו ותבנו אדנית ייחודית מהממת מחלקי עץ ממוחזר, מסוגים שונים וגדלים שונים. כל משתתף יקבל צמח לאדנית שיבנה במתנה.

איפה? בסטודיו ברחוב היסמין 364.
מתי? יום שבת 12.12 12:00-14:00 יום ראשון, 13.12 10:00-12:00, בהזמנה מראש בלבד.
כמה עולה? אדנית משושה קטנה - 100 ₪ או אדנית פסים בגודל בינוני- 150 ש"ח.
לפרטים נוספים: קרן – 054-7001181.

חפש את המקום - משחק ניווט לכל המשפחה

משחק ניווט עצמאי באמצעות הטלפונים הניידים בו תוכלו לשחק, לרוץ וליהנות יחד ברחובות ירוחם במשחק ניווט עמוס בחידות, משימות ואתגרים מפתיעים. במסגרת המשחק נבקר בפינות מיוחדות בירוחם, נגלה היכן הוקמה המעברה הראשונה, נכיר את העסקים הכי מיוחדים ונגלה את פנינות ההייטק שמהוות חוד החנית של מדינת ישראל ופועלות מלב המדבר. המשחק מתאים לבודדים ולמשפחות.

איפה? מתחילים את המשחק מבית עתיד במדבר.
מתי? ימים שישי 11.12, וראשון-חמישי, 14-17.12 בשעות הצהרים והערב.
כמה עולה? 15 שקל למשתתף.
לפרטים נוספים והרשמה: אביחי - 052-2542805.

סדנאות אמנות בטבע: סטודיו גלגולים של מיטל גלזר אביגד, במהלך ימי החג

אגם ירוחם הקסום הוא פנינה בלב מדבר שמזמינה אותנו לטייל, להירגע ולהתבונן. בנוסף פנינת הטבע הזו מזמנת אוצרות ליצירה. במסגרת פעילות חנוכה ניפגש לסדנאות שונות באגם ירוחם ובסטודיו גלגולים וניצור עם אבני ופרחי מדבר. בסדנאות נלמד בטכניקות אמנות שונות וניקח אתנו מזכרות מדבריות פרי ידינו מבלי לפגוע בטבע. חלק מהסדנאות בהזמנה מראש.

איפה? סטודיו גלגולים, פארק אגם ירוחם (תלוי בסדנה)
מתי? בימים א-ו, בימי החג
כמה עולה? 70 שח למשתתף.
לפרטים נוספים: מיטל – 0523262842.

סדנת אָבָּגָדָה - הכנת תמונה עם שם או מילה טובה, מאותיות מצולמות בארץ

סדנת אָבָּגָדָה של האמנית מיכל בן יעקב היא סדנת עיצוב צילום וחשיבה מחוץ לקופסה. בסדנה תכינו תמונה אישית עם שם או מילה, מאותיות שהן צילומים בנוף הישראלי ותיהנו מחווית צילום תוך הסתכלות לא שגרתית על הסביבה. ניתן להכין בסדנה תמונות במגוון גדלים. הסדנה מתאימה למשפחות עם ילדים (המסוגלים לזהות את צורת האותיות) וכן למבוגרים, לזוגות או יחידים, לחברים ומשפחה - המעוניינים לבלות זמן איכות ביחד עם תוצר ייחודי.

איפה? בווייז: "אבגדה – מתנה מקורית בעברית".
מתי? בימים שני וחמישי, ימי חנוכה, 14.12, 17.12
כמה עולה? החל מ-140 שקל (תלוי בגודל התמונה).
לפרטים נוספים והרשמה: 058-7956083.

*כל הפעילויות מתקיימות בהתאם להנחיות משרד הבריאות - פרטים, הרשמה ותשלום מראש באתר: yeruchamtour