תעוף ממני: עובדות על יתושים ואיך להיפטר מהם

כמו בכל קיץ, גם השנה היתושים באו כדי לשתות לנו את הדם ולהשאיר לנו עקיצה קטנה על העור, הנה כמה טיפים שיעזרו לנו להמנע מאי הנעימות הזאת

היתושים, כמו שאנחנו מכירים אותם, יצור בלתי נסבל. החל משלב ההתעוררות בלילה מהזמזום המעצבן שלהם ועד העקיצות שלהם והנסיון להוציא אותנו מדעתנו כשהם חגים סביבנו בכל הזדמנות. היתוש הוא אמנם קטן אבל מסתבר שהוא עובר כמה גלגולים בחיים עד שהוא עוקץ אותנו:
ביצה - היתושה מטילה את ביציה במים אולם היא יכולה לשרוד גם בתנאי יובש למשך חודשים רבים ולבקוע שוב ברגע של מפגש עם סביבה רטובה. זחל - הזחל בוקע מן הביצה וחי במים למשך שבוע לפחות, עד שהופך לגולם. גולם - לאחר 4 הנשלות עור הזחל מתגלם ועובר את השינוי ליתוש בוגר, התהליך לוקח לרוב יומיים. יתוש בוגר - לאחר שבקע מן הגולם היתוש מטפס למעל פני המים וכעבור שעתיים של ייבוש הכנפיים מוכן לעוף לדרכו. נקבת היתוש זקוקה לדם יונקים כדי לקבל את החלבון הדרוש לה לייצור ביצים, משום כך היא נמשכת לחום ולפחמן דו חמצני (שאנו פולטים בתהליך הנשימה). ליתושים יש חוש ריח מפותח והם רגישים לחום, מה שעוזר להם לאתר טוב יותר את מושאי העקיצה. במהלך העקיצה היתושה מחדירה קשית זעירה לעור ובעזרתה שואבת כמות מזערית של דם, בתהליך זה חודר חומר נוגד קרישה לעור והוא זה שגורם לנפיחות אדמומיות וגרד.
אז אתם שואלים את עצמכם איך להיפטר מהיתושים והעקיצות הטורדניות? אז ככה..
  1. מנעית התרבות היתושים בסביבת ביתכם:  נקבת היתוש מטילה את הביצים שלה במים עומדים, כל מקור מים בין שבוע או יותר יכול לשמש כבית גידול לזחלי יתושים וליתושים בכלל. סרקו מדי שבוע את סביבת הבית ויבשו מים עומדים בעציצים או שלוליות קטנות בגינה, כיסוי מצבורי מים שלא ניתן לנקז כמו בריכות נוי (אגב, דגי נוי אוכלים זחלי יתושים ויכולים למנוע את התפשטותם).
  2. אל תתנו להם להיכנס! אמצעי נוסף להיפטר מהמעופף המטריד היא התקנת רשתות על החלונות ופתחי הבית וכילות על מיטות תינוקות. בעת התקנת הרשת הקפידו להתקין רשתות העומדות בתקן ויהיו עמידות לאורך זמן מול השמש והחום הישראלי. בנוסף, מומלץ להשתמש במאוורר עוצמתי,היתושים נחשבים חרקים שעפים לאט והמאוורר מקשה עליהם לעופף ולהתקרב למושאי העקיצה שלהם.
  3. תכשירים דוחיי יתושים קיימים סוגים שונים של דוחי יתושים המבוססים על חומרים פעילים שונים. המוצרים מתחלקים לשני סוגים: חומרים קוסמטיים למריחה על העור שמגיעים במארזי רול און או תרסיס כמו סנו די הוותיק, סנו די לתינוקות או תכשירים טבעיים המבוססים על צמחים דוחי יתושים כמו סנו די מתמצית אקליפטוס לימוני. בנוסף קיימים תכשירים שנועדו לטיפול סביבתי כמו מכשירים חשמליים דוגמת סנומט ותרסיסים שונים. חשוב להקפיד שאתם רוכשים מוצר שקיבל רישיון מטעם משרד הבריאות או המשרד לאיכות הסביבה בהתאם לסוג המוצר.